Körülbelül egy és egynegyed éve már, hogy szinte folyamatosan emelkednek a kriptovaluták, köztük a bitcoin árfolyama. Bár úgy tűnik, a kisbefektetők a 2022-es nagy áresések óta eddig inkább távol tartották magukat a piactól, megjöttek a jelei annak, hogy lassan újra megjelennek, aktivizálják magukat. Egyes blokkláncokon például rekordszámú új számlát nyitottak.
Pedig számukra ez a terület különösen veszélyes, olyan ágazat, ahol még a profi befektetők is sokszor megjárják, veszteségeket szenvednek el – még emelkedő árfolyamok mellett is. Igencsak érdemes ezért foglalkozni azzal, hogy miféle veszélyeknek vagyunk kitéve a kriptovaluta-piacon, mi mindenre érdemes figyelni, miről nem árt minél hamarabb tudomást szerezni.
1. Minden teljesen kiszámíthatatlan
Ezen a piacon semmire sincsen garancia. Részben azért, mert nincsenek olyan törvényi és intézményi garanciák, amelyek a hagyományos tőkepiacokon megvannak, vagyis alig védi valaki a kisbefektetőket. Ha bármi rossz történik, általában magunkra vagyunk utalva, jó esetben esetleg valamilyen fórum vagy közösség ad tanácsot, információt, ha tud.
Például a véletlenül rossz helyre elküldött pénz, érték visszaszerzése szinte lehetetlen. A bűnözők által okozott károk sok esetben helyrehozhatatlanok. A téves döntéseink eredményét is csakis magunknak kell viselnünk.
Minden teljesen kiszámíthatatlan, azért is, mert a legtöbb kriptovalutának nincsen olyan értelemben vett értéke, mint a hagyományos befektetési eszközöknek. (Ezt nevezik hol belső értéknek, hol fundamentális értéknek.) Míg az elemzők a konvencionális befektetési eszközökre valamiféle értékbecslést tudnak adni, a kriptovalutáknál ennek lényegében nincsenek kialakult módszerei. (Bár már vannak próbálkozások, új tudományág van születőben.)
Ha sokat keresgélünk például bitcoinra szóló árbecsléseket, előrejelzéseket, akkor óriási skáláját találjuk ezeknek körülbelül pár ezer dollártól körülbelül 1-2 millió dollárig, de akadhat közöttük nulla is. Amikor medvepiac van, tehát lefelé tartanak az árfolyamok, akkor persze a pesszimista előrejelzések dominálnak. Amikor meg bikapiac, minden fölfelé megy, akkor röpködnek a több százezer vagy több millió dolláros számok.
Valójában senki sem tudja, hogy mennyit ér. Valószínűleg annyit, amennyit a jövőben az emberek hajlandóak lesznek adni érte, ami pedig a tömegpszichózis, általános gazdasági és pénzügyi környezet, kockázatvállalási hajlandóság, pénzbőség vagy pénzszűke, jogi szabályozás, politikai hátszél vagy ellenszél és még egy csomó más tényező függvénye lehet.
2. Óriási kilengések várhatók mindkét irányba
Még ha egy darabig alig változnak az árfolyamok ezen a piacon, mint tavaly nyáron és ősszel pár hónapig, akkor is előbb-utóbb nagy volatilitásba (áringadozásba) szokott torkollni minden. A bitcoin árfolyama egyes kimutatások szerint körülbelül háromszor annyira ingadozik, mint az amúgy is eléggé volatilis amerikai technológiai részvénypiac.
Az amerikai technológiai papírok pedig valószínűleg legalább másfélszer olyan változékonyak, mint például a hagyományosabb, jobban bejáratott üzletágak részvényei Amerikában. Az egész részvénypiac sokkal változékonyabb, mint mondjuk egy kiegyensúlyozott kötvényportfólió.
Hétköznapibb nyelvre lefordítva képzeljük el, hogy az egyik nap tíz százalékkal több, majd a következő nap 15 százalékkal kevesebb pénzünk van. Ez a kriptovaluták világában könnyen elképzelhető, elő szokott fordulni. Ráadásul a bitcoin még a legstabilabbnak nevezhető kriptovaluta. A legtöbb második vagy harmadik vonalbeli kriptovaluta ennél sokkal nagyobb ugrálásokra képes. Amíg a bitcoin 1-2 százalékot megy, addig ezek nyugodtan mehetnek 5-10-et is, akár napon belül is.
Bár ez a volatilitás az idők során valamelyest már csökkent, mondjuk 2021-hez vagy 2017-hez képest, még mindig nagyon jelentős, és semmilyen garancia nincsen arra, hogy a jövőben tovább szelídül, csitulnak majd a hullámok.
3. Ez egy dzsungel, ahol semmi sem az, aminek látszik
Vagy legalábbis ebből kell kiindulni. Részben szabályozás, részben megfelelő bűnüldözési módszerek híján, részben a piac öntisztító mechanizmusai, részben a befektetők okításának hiánya miatt a piacon rengeteg csaló, szervezett átverés, megtévesztés, hazugság, fals információ, információhiány, bennfentes adatokkal való visszaélés, átverés, pilótajáték, hamisítás van. Lásd még:
Abból kell kiindulni, hogy bármit, amit látunk, lehet csalás, becsapás, lehet téves információ, hamisítvány. De még egy egyébként megbízható, tisztességes rendszer is elromolhat. A szoftverek viszonylag újak, lehetnek bennük hibák. Mindent kétszer-háromszor, sokszor le kell ellenőrizni. Mindig csak a pénzünk egy kis részét szabad kockáztatni, ha egyáltalán mindent nagyon-nagyon meg kell gondolni.
Nagyon jó stratégiára, megfelelő ismeretekre van szükség, hogy legalább a legnagyobb buktatókat el tudjuk kerülni. Nem szabad hagyni, hogy siettessenek, alaposan át kell világítanunk valamit, ha be akarunk fektetni. (Minimum Google-keresést, független fórumokat, elemzőket, csalásokat leleplező oldalakat kell végignézni.)
Ne bízz senkiben, ne bízz semmiben, ellenőrizz mindent! Ez itt a jelszó, amit gyakran hangoztatnak is (don’t trust, verify).
Ez egy vadnyugat, vagy dzsungel, és a kezdő áll a tápláléklánc alján, akire rengetegen vadásznak.
Nincs remény?
Mindez nem jelenti azt, hogy senkinek se szabadna befektetnie kriptovalutákba – hiszen sokan meg is gazdagodtak rajtuk. De azt igen, hogy először rengeteget kellene tanulni, hogy elkerülhessük a főbb buktatókat. Egy átmeneti megoldás, ha a legegyszerűbb módszert választjuk, és – a lehető legbiztonságosabb módon, például tőzsdei termékkelvagy hardveres pénztárcára – vásárolunk némi bitcoint és ethert (étert).
Majd hosszú távon tartjuk, nem mozgatjuk. Eközben úgy tudunk tanulni a piacról, hogy érintettségünk okán motiválva vagyunk, mégsem vagyunk állandóan veszélynek kitéve. A sokadik számú kriptovaluták, az újdonságok, az agyonreklámozott, felkapott, mániákban érintett érmék, a mém-tokenek stb. A profiknak valók.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.