9p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Vegyesen szerepeltek szerdán a piacok. A budapesti tőzsdét, az amerikai társaihoz hasonlóan optimizmus jellemezte, Európában viszont negatív volt a hangulat szerdán délelőtt. Ázsiában a kínai kormány gazdaságösztönző lépései keltettek optimizmust. Közben a forint lefelé menetelt. 

Gyengüléssel folytatta a hetet a forint. Szerdán délelőtt az euró jegyzése 385 forint fölé került, a dollár jegyzése átlépte s 364 forintot. Egy nappal korábban - még a Magyar Nemzeti Bank kamatvágása előtt - 381, illetve 358 forintos árfolyamokról volt szó. 

Az OTP szerdán publikált technikai elemzése szerint  az EUR/HUF árfolyama letörte az elmúlt heteket jellemző emelkedő trendvonalat, ezzel kisebb forinterősödő hullámot okozva. A 375-ös szint környékén nagyon erős támaszok várják. Az USDHUF esetében szintén átvette az irányítást a forint az elmúlt napokban, így akár a 350 körüli szintek visszatesztelése is jöhet.

Az elemzés szerint sávkereskedés is kialakulhat a piacon, amelynek az alját a 375 forint körüli eurót jelentené, a tetejét pedig 390 forint feletti árfolyam. 

Árfolyamok és grafikonok

A régiós devizák idei versenyét a szerdai árfolyamok alapján a zloty vezeti, amely január óta 4,4 százalékos pluszt ért el az euróval szemben. A forint eközben csak 3,5 százalékos erősödést könyvelhetett el. A cseh korona ugyanakkor 2 százalékkal gyengült, a román lej pedig lényegében stagnált. 

Budapesti öröm

A magyar tőzsde irányadó mutatója szerdán kora délelőtt, nem sokkal 11 óra előtt 0,9 százalékos pluszban volt. Köszönhetően az OTP ragyogó szereplésének, a bankpapír ugyanis több mint 2 százalékos pluszt "termelt". A vezető részvények közül a Mol és a Richter szintén drágult, 0,1, illetve 0,6 százalékkal. Kivétel volt a Magyar Telekom, amely 0,2 százalékkal került lejjebb. 

Felemásan szerepeltek a piacok. Fotó: Depositphotos
Felemásan szerepeltek a piacok. Fotó: Depositphotos

Európában viszont kedvezőtlenebb a kép. Az eurózóna előzetes BMI-je októberre 46,5 pontra csökkent a szeptemberi 47,2 pontról. Ez 2020 novembere óta a leggyengébb adat., és leszámítva a koronavírus-járvány okozta mélyrepülést a mutató legalacsonyabb értéke 2013 óta. Várakozások szerint ezt látva az Európai Központi Bank kénytelen lesz újragondolni „magasabb hosszabb ideig” kamatpolitikáját. Magyarán engedhet szigorú monetáris politikájából. Németország feldolgozóipari BMI-je már a negyedik egymást követő hónapban marad el a növekedést a csökkenéstől elválasztó 50 pontos határtól. A szolgáltatószektor mutatója némi javulás után romlott. Franciaország és az EU-n kívüli Egyesült Királyság hasonló nehézségekkel küzd. Javított viszont a helyzeten, hogy a német konjunktúramutató, az Ifo-index a várt 85,9 pont helyett 86,9 pontra javult, a recessziós félelmek azonban ennek ellenére fennállnak. 

Sameer Samana, a Wells Fago Investment Institute befektetési tanácsadó cég elemzője szerint Európa gazdaságának egy része, elsősorban Németország vélhetően a recesszió felé tart. Szerinte a geopolitikai és politikai helyzet árnya lebeg a pénzpiacok felett, és nehéz kiszámítani a hatásukat. Ezért „védekező” befektetési politikát ajánl a piaci szereplőknek. 

Szerda délelőtt a londoni irányadó tőzsdeindex, a FTSE stagnál, párizsi társa - a CAC - 0,4 százalékkal gyengült, a frankfurti DAX pedig 0,3 százalékot veszített az értékéből. 

Amerika növekedett, de...

Az amerikai tőzsdék erősödtek, miután az S&P Global kompozit beszerzőimenedzser-indexe (BMI) a feldolgozóipar és a szolgáltatások esetén is 51-51 pontra emelkedett októberben. Ezzel a GDP növekedését előrejelző 50 pontos határ fölé került. Emellett nyilvánosságra hoztak néhány kedvező vállalati gyorsjelentést és a befektetők bizakodóan várják a többit is. A Dow Jones 0,62, az S&P-500 0,73, a Nasdaq Composite 0,93 százalékkal nőtt.

 A jó BMI reményt ad arra, hogy az amerikai gazdaság "soft landinggel" kerül ki a gazdaság lefékeződéséből. Ez a mutató az elmúlt hónapokban a legsoványabb előrejelzéseket erősítette, így pozitív változása jó előjel 2023. negyedik negyedévére – monda a szakértő a Reutersnek.

Az ázsiai tőzsdék erősödéssel nyugtázták, hogy a pekingi vezetés óriási ösztönző intézkedéssel nyúl a vergődő kínai gazdaság hóna alá. Az MSCI Japánon kívüli ázsiai és csendes-óceáni pénzpiacokat követő indexe 0,9 százalékkal erősödött. A hongkongi Hang Seng kettő, a japán Nikkei 1,1 százalékkal nőtt. A kínai állami média jelentése szerint a törvényhozás ezermilliárd jüanos (137 milliárd dollár) kötvénykibocsátásról döntött.

Kinyitják a jüancsapot. Fotó: Depositphotos
Kinyitják a jüancsapot. Fotó: Depositphotos

A befolyó pénzt a katasztrófa sújtotta területek és általában az infrastruktúra fejlesztésére akarják fordítani. Emellett a Central Huijin állami befektetési vállalat nagy EFT-vásárlásba, azaz tőzsdén forgalomba kerülő alap felvásárlásába kezd. Az Central Huijin hasonló lépése 2013-ban és 2015-ben több mint 20 százalékos rallykhoz vezetett – emlékeztettek elemzők. A kínai blue-chipeket követő CSI300 index, amely az elmúlt időszakban gyengélkedett, egy százalékkal erősödött az állami beavatkozások hírére. 

Az olaj olcsóbb lett – egyelőre

Az európai gazdaság negatív kilátásai nyomán az olaj ára csökkent. A Brent jegyzése 2 százalékkal, hordónként 88 dollárra, a WTI ára szintén 2 százalékkal 83,74 dollárra mérséklődött. Ugyanakkor a hosszabb távú kilátások inkább arra utalnak, hogy az olaj felfelé veheti az irányt, amivel az inflációnak támaszt adó legfontosabb tényezővé válhat. A befektetőket idegesíti, hogy Szaúd-Arábia kormányának háza táján azon lamentálnak a szakértők, milyen gyengén is muzsikál az ország gazdasága. Ezen bizonyára az olaj drágasága segíthet.

Így az elemzőket leginkább az aggasztja, mi lesz az eredője az Izraelben kitört háborúnak, a kitermelés csökkentésére irányuló szaúdi törekvéseknek és a kereslet rövid távú csökkenésének. Ezt színezi, hogy az Egyesült Államokban a tartalékok csökkenéséről érkezett hír és a Nemzetközi Energiaügynökség friss jelentésében a kormányok jelenlegi energiapolitikája alapján 2030-ra jósolta a világ olajkeresletének tetőzését.

A gáz és az arany ára nem igazán változott az elmúlt napokban. Az előbbiért megawattóránként valamivel kevesebb mint 50 eurót kell fizetni, az utóbbi árfolyama pedig unciánként 1972 dollár körül járt. 

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

A Bitcoin az utóbbi napokban másfél éves csúcsra erősödött, miután az árfolyamának csökkenésére játszó, shortoló befektetők feladták a pozíciójukat, a hírre, miszerint megjelenhet a piacon a bitcoin ETF, amely lökést adhat a jegyzésnek. A rekordszint után azonban csökkent az árfolyama, szerdán pedig 0,1 százalékos mínuszban volt. Közben az Ethereum jegyzése 0,7 százalékkal csökkent, míg a Tether stagnált. 

Mi történt a cégvilágban? 

A KBC Equitas piaci kommentárja a tőzsdén jegyzett vállalatokat érintő hírek közül a következőket emelte ki. 

  • Meghozta az eredményét a költségek csökkentése a Microsoftnál, hiszen éves szinten 27 százalékkal emelkedett a nettó profit mértéke, ráadásul az elemzői várakozásokat is sikerült felülmúlni a negyedév során. A következő időszakban is fennmaradhat a kétszámjegyű bevételnövekedési ütem, a menedzsment 60,4-61,4 milliárd dollár közötti összbevétellel számol, így akár felül is teljesítheti a konszenzus által kijelölt 60,9 milliárdos szintet a cég. Látni kell, hogy a felhőszegmens továbbra is erősen teljesít a vállalatnál, a vezérigazgató jelezte is, hogy a következő időben is nagy hangsúlyt fektetnek a divízióra, a mesterséges intelligencia segítségével erőteljesebb bővülés is elérhető. A zárást követően majdnem 4 százalékos pluszba került az árfolyam, tehát érezhetően elégedettek lehetnek a befektetők a látottakkal.
  • Beesett kedd este - az amerikai tőzsdezárás után - az Alphabet árfolyama miután a társaság jelentéséből kiderült, hogy a vártnál kevésbé volt eredményes a cég felhőszegmense. Az elemzői konszenzus 434 millió dolláros működési eredményt várt a szegmensen belül, ezzel szemben a harmadik negyedév végére csak 266 milliós eredmény mutatkozott. Ez meglehetősen rossz hír az Alphabet részvényeseinek, hiszen a Google Cloud szolgáltatásai voltak az egyik fő növekedési tényező a cégcsoporton belül, de egyelőre úgy tűnik, hogy a felhasználók közül a vártnál többen választottak olcsóbb szolgáltatást versenytársaknál. A többi szegmens teljesítményére egyébként nem lehetett panasz, így a 64 milliárd dolláros árbevétel és az 1,55 dolláros EPS (egy részvényre jutó eredmény) is erősebb lett a vártnál. 
  • Sikerült vernie az elemzői várakozásokat a negyedéves jelentésével a német Deutsche Banknak, de így is 8 százalékos profitcsökkenést szenvedett el ebben a periódusban. Összességében tehát 1,03 milliárd eurós nettó eredményt tudott felmutatni a csoport, amely negyedéves alapon azért már 35 százalékos javulást jelent. A vállalati banki részleg továbbra is stabil teljesítményt nyújt, de a befektetési üzletág esetében ez már nem mondható el, így itt fokozatosan csökken a bevétel mértéke. Egyrészt a magas bázishatás, illetve a gyengébb makrogazdasági környezet sem segít a befektetési szegmens helyzetén.
  • Tudta hozni az elemzői várakozásokat a Porsche jelentése, így az első 9 hónap során 30,1 milliárd eurós bevételt ért el a társaság, amihez 5,5 milliárdos működési eredmény társult. Annak ellenére teljesítette felül a piaci prognózist az autógyártó, hogy a kínai eladások 12 százalékkal estek vissza. A cég profitabilitása viszont visszaesést mutatott, a működési eredményhányad 18,3 százalékra esett vissza. Az egész éves várakozásait viszont nem változtatta meg a cég vezetősége, így továbbra is 40-42 milliárd eurós bevételt, illetve 17-19 százalékos működési eredményhányadot várnak.

Források: Reuters, CNBC

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21720 21440 21750 +0,56% 21710 21730 5 283 739 090 HUF 2024-11-22 14:05:42
MOL 2674 2654 2690 -0,07% 2670 2674 452 375 256 HUF 2024-11-22 13:58:16
MTELEKOM 1242 1234 1254 +1,14% 1238 1242 971 655 236 HUF 2024-11-22 14:07:25
RICHTER 10730 10670 10900 -0,74% 10690 10730 1 175 782 590 HUF 2024-11-22 14:12:02
OPUS 509 507 513 -0,20% 508 510 40 036 356 HUF 2024-11-22 14:04:24
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Még mélyebbre süllyedhet a forint, 99 ezer dollár felett a bitcoin
Eidenpenz József | 2024. november 22. 12:46
A tőzsdék vegyes képet mutatnak, de heti szinten nem rossz a helyzet. Itthon kijöttek a különadókról szóló rendeletek, ám nem okoztak nagy ármozgásokat. A forint gyengécske, és elemzők szerint ez még fokozódhat is. A bitcoin mindössze fél százalékra járt a százezer dolláros álomhatártól, miközben újabb dollármilliárdok érkezhetnek belé. Szakadnak viszont a kínai részvények.
Részvény / Deviza / Áru Itt a forint árfolyama — csak dörzsölgesse a szemét!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 07:55
A forint árfolyama csak kevéssé változott péntek reggelre az előző estéhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Szívhatja a fogát, ha a pénzváltónál jár
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 18:47
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Volt valami közös az OTP-ben és a Magyar Telekomban
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 132,42 pontos, 0,17 százalékos emelkedéssel, 79 229,24 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Már 411 felett jár az euró, bérrobbanás Németországban
Eidenpenz József | 2024. november 21. 12:33
Részben ismét a dollár lehet a felelős a forint gyengüléséért, de a zlotyhoz képest is gödörben van a hazai deviza. A háborús feszültség nem tesz jót a részvényeknek, miközben szárnyal az arany, a bitcoin, a kőolaj és a földgáz. Céláremelés jött OTP-re és Richterre, bérrobbanás volt az EU-ban. Leválhatna a Mol az orosz olajról?
Részvény / Deviza / Áru Itt már bizonyítottak az észak-koreai katonák — hatalmas lopást vittek véghez
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 10:22
Észak-Korea hackerei állnak a 2019-ben elkövetett 42 millió dolláros Ethereum-rablás mögött – közölte a dél-koreai rendőrség.
Részvény / Deviza / Áru Rohamra indult a forint, de meddig juthat?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 08:09
Erősödéssel indította a napot a forint az euróval szemben, meglátjuk mire lesz ez elég.
Részvény / Deviza / Áru Eláztatta az eső a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:23
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot villantott az OTP a parketten
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1131,04 pontos, 1,45 százalékos emelkedéssel, 79 096,82 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Jövőre olcsó lehet az üzemanyag, újabb bitcoin-rekordot mértek
Eidenpenz József | 2024. november 20. 12:16
Ismét emelkednek a tőzsdék, a BUX index is visszanyerte a keddi vesztesége egy részét. A forint viszont megint gyengélkedik és ismét közelít az euró a 410-es szinthez. A dollár erősödése és az orosz-ukrán háborús feszültség fokozódása lebeg a piacok feje felett, miközben az Nvidia gyorsjelentését várják. Túlkínálat lesz olajból?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG