Tegnap Mario Draghi európai jegybankelnök további monetáris könnyítéseket, ezen a szinten nyugodtan mondhatjuk, hogy pénzszórást jelentett be. Csakhogy erre már rengetegen számítottak, akik úgy gondolták, hogy ettől az euró majd összecsuklik a dollárral szemben, és ezért óriási pozíciókat nyitottak az euró esésére számítva.
De miután ezt már mindenki megtette előre, a hír kijövetele után már nem maradt, aki még eladhatott volna az euróból, annál több lett a vevő, akik mind ezt a pillanatot várták. A dologból nem is lehetett más, mint egy nagy euró emelkedés, amire aztán az euró ellen játszók is pánikba estek, és zárni kezdték veszteségbe fordult pozícióikat. Ez tovább hajtotta az euró árfolyamát, és a beállított veszteség-limitáló szinteken a számítógépes rendszerek már automatikusan vették az eurót, kiteljesítve a hegymenetet.
Egy euróért az esemény előtt csak 1,05 dollárt adtak, a mészárlás után már több mint 1,09-et. Ez ennél a devizapárnál páratlan napon belüli mozgás, utoljára 2008-ban történt hasonló.
Az események nem álltak meg a valuták szintjén: a részvénypiacokon is óriási kavarodás kezdődött, a kezdeti bizonytalankodás után az európai piacok összeomlottak. A DAX közel 4 százalékot esett, úgy zuhant át a nagy nehezen leküzdött 200 napos mozgóátlagon, mintha ott sem volna, így 10 790 ponton zárt. A mai kereskedésben sem tudott magához térni, újabb kis mínuszban van.
Ezúttal Amerika sem úszta meg az esést, noha az kisebb mértékű volt. Az S&P 500 másfél százalékkal zárt lejjebb, 2050 ponton, ugyancsak átesve a 200 napos mozgóátlagon. Ez itt már nem annyira lényeges, mint a DAX esetében, hisz az utóbbi időben többször átkelt rajta, a szakzsargon szerint átjáróház lett.
|
A Nasdaq is esett 1,7 százalékot, de ezt olyan magasságból tette, hogy egyáltalán nem sérültek benne komolyabb szintek. A bűvös 5000 pontos szint fölött maradt, és a 200 napost sem közelítette meg.
Ázsiára is átterjedt az eladási láz, legnagyobb mértékben a Nikkei esett 2 százalékkal, de az ausztrál piac és Sanghaj is másfél százalékkal gyengült.
Friss árfolyamok >>> |
A BUX remekül megúszta a felfordulást, az OTP 6000 forint fölött maradt, a Mol is tartja magát 13 700-on, és a Richter sem tudott sokat lejönni az eddigi elér abszolút csúcshoz képest. Az egyetlen, ami továbbra is rémisztő ütemben esik, az a Synergon: ma 15 százalékkal van lejjebb, 23 forinton. Mondhatjuk, hogy sebesen közelít a 0 felé. A társaság rendkívüli közgyűlésén a napirendi pontok közé került a végelszámolás lehetősége, ez nem sok jót ígér.
A forintot megviselte a tegnapi nap: 310-ről 313-ig ugrott az euróhoz képest, ma délelőtt 312,80 körül kereskednek vele. A török líra ezúttal nagyot esett: a tegnapi 3,04 után ma 3,14 az euróval szembeni árfolyam, ez jó 3 százalékos gyengülés.