Míg pénteken, október első napján szép emelkedéssel zártak az amerikai tőzsdék, hétfőre már elillanni látszik az optimizmus. Az Evergrande kínai ingatlanóriás keltette aggodalmak mellett a német fogyasztók hangulata is egymás után a harmadik hónapban romlott a HDE nevű szervezet szerint, ha csak kis mértékben is. De a múlt hét végén jött magas inflációs adatok, a szárnyaló energiaárak sem kedveznek a tőzsdéknek.
A német, francia, brit indexek így 0,3, 0,6 illetve 0,1 százalékkal süllyednek ma, és az amerikai indexek határidős árai is fél százalékkal vannak lejjebb. A Bloomberg szerint a piacon a fő téma a “stagfláció” lett, azaz a magas infláció mellett bekövetkező hosszú gazdasági pangástól félnek leginkább.
Itthon a BUX index rosszabbul kezdett, de már majdnem sikerült pluszba küzdenie magát 11 órára. Az OTP kis pluszban, a Mol lényegében nem változik, a Richter 0,2 százalékkal süllyed. A Telekom egy százalékkal, a 4iG pedig 0,4 százalékkal drágulni tudott.
Erősödő forint, ülésező OPEC
A forint folytatja a pár napja indult erősödését, a 356,30 forintos euróár újabb 1,1 forinttal alacsonyabb a péntek estinél. Ennek oka lehet, hogy a múlt hét végén érkeztek forinterősítő jelzések, amikor Virág Barnabás, az MNB alelnöke beszélt egy varsói konferencián. A német sajtó azt is tudni véli, hogy bizonyos feltételek teljesülése esetén még idén megérkezhet Magyarországra a Helyreállítási Alap forrásainak első részlete.
A nap fontos híre az OPEC+ szervezettől jöhet, nagy kérdés, hogy az olajexportőrök változtatnak-e a kitermelés szintjén. Az olaj magas szinten csordogál az esemény előtt, a Brent 79,20. Az amerikai gáz megint majdnem négy százalékkal emelkedett, a palládium és a platina viszont megint esik.
Drasztikus OTP-céláremelés érkezett
A ma reggel publikált elemzésében nagy mértékben, 15 200 forintról 20 300 forintra emelte az OTP részvényekre vonatkozó 12 hónapos célárfolyamát az Erste Befektetési Zrt. A lépésnek a cég szerint több oka is van:
- Jelentősen csökkentettük a szükséges céltartalékképzést, mivel mostanra tisztázódtak a moratórium kivezetésének szabályai.
- A járvány negyedik hullámának is várhatóan limitált hatása lesz csak a gazdaságra, közben a makrogazdasági folyamatok továbbra is jók.
- A szlovén Nova KBM is belekerült a konszolidált előrejelzésbe.
- A hitelállomány is dinamikusan növekszik.
- A kamatemelési ciklus pedig növeli a kamatmarzsokat.
Továbbra is magas megtérülési rátát várnak a banktól, ami “indokolja, hogy a normál időszakokra jellemző 10-es előremutató P/E rátán és 1,5-ös könyv szerinti értéken, vagy picit azok fölött forogjon a részvény árfolyama” – teszik hozzá.
Nem lehet kereskedni az Evergrande-al
Felfüggesztették a bajban levő Evergrande Group (EVG) és az Evergrande Property Services részvényeinek kereskedését Hong Kongban, amire még nem volt példa a vállalatcsoport válságának kipattanása óta. Ez nagyban hozzájárulhatott ahhoz, hogy a Hang Seng index ma 2,4 százalékkal esett. De ok lehet a likviditás-hiány is, Kínában ugyanis nemzeti ünnep miatt majdnem egész héten zárva lesznek a piacok.
Ugyanakkor látszanak arra vonatkozó erőfeszítések, hogy a holdingot pénzhez juttassák. A múlt héten ugyanis egy bankrészvény-csomagot adott el. Most pedig a Cailian online hírszolgáltató azt írta, hogy a kínai Hopson ingatlancég 51 százalékos többséget akar venni az Evergrande Property Services ingatlankezelőben, több mint 40 milliárd hongkongi dollárért (ami 4,4 milliárd dollárnak felel meg). Hétfőn a Hopson kereskedését is felfüggesztették.
Miért veszélyes az Evergrande?
Az Evergrande-csoport adósságállományát mintegy 300 milliárd dollárra teszik, nemcsak bankoknak, szállítóknak és kötvénytulajdonosoknak tartozik, hanem lakossági befektetőknek, köztük sok alkalmazottnak is. A vállalat olyan nagy, hogy egyes szakértők attól tartanak, a teljes kínai gazdaságra, sőt nemzetközi körökre is átterjedhet a fertőzés.
Sok autót tudott eladni a Tesla
A globális chiphiány ellenére a vártnál több autót értékesített a Tesla a harmadik negyedévben, 241 300 darabot, ami jelentősen felülmúlja az elemzők által jósolt 220 900-es értéket, valamint az egy évvel korábbi 237 823-at is – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Nem részletezik azonban az eladott autók típusát, vagy a gyártás regionális lebontását, így nehéz messzemenő következtetéseket levonni. A negyedévben a vállalat is többször váratlan gyártási nehézségekkel küzdött, amiket a globális ellátási lánc fennakadásaival vagy logisztikai kihívásokkal magyaráztak – teszik hozzá.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.