Úgy tűnik, sikerült elhárítani a forint piacát ért megrázkódtatást: az árfolyam már harmadik napja emelkedik, és ez alatt 7-8 nap gyengülését semlegesítette. Az eladók, esetleg shortolók (a forint gyengülésére játszók) elfogytak, sőt utóbbiaknak sürgős lehet a zárás, miután tartós gyengülés ezek után már nem valószínűsíthető. Az árfolyam a tegnapelőtti 330 fölötti érték után ma már 323-324 között mozog eurónként.
Euró/forint Friss árfolyamok >>> |
A jegybank jelezte, hogy az ultra laza monetáris politika, vagyis a nulla közeli kamatszint a tervezettnél hamarabb ér véget, mégpedig a külső, nemzetközi körülmények hatására (máshol is ez zajlik). Ez egyértelművé tette, hogy nálunk is időben megindul a kamat-, és hozamemelkedés, sőt, a piac ezt már bőven árazza is, így nem lesz érdemes a forint és a dollár kamatkülönbözetére játszani.
Ugyanezt a piac az euró esetében is végiggondolhatta, mivel erősödni kezdett a dollárhoz képest, míg június 28-án 1,1525 volt az árfolyam, ma már 1,17. Feltehetően az EKB sem fog most már túl sokáig várni a kamatemelési ciklus beindításával.
Nagy a jókedv ma a német tőzsdén: az autógyárak 4 százalék körül emelkednek azt követően, hogy vezetőik tárgyaltak az amerikai elnökkel, és remény van arra, hogy sikerül megegyezni a vámok elkerüléséről. Maga a DAX így bő egy százalékot emelkedik 12 445 pontig, és a legtöbb európai index is pluszban van.
A hazai tőzsde ma renyhe, érdemi forgalom csak az OTP-ben van, ára viszont alig változik, 10 370 forinton kötnek rá. A Mol 0,2 százalékkal van lejjebb 2772 forinton, a Richter és a Telekom is egészen kis mínuszban vannak. Egy százalék körül gyengül a Konzum és az Opus, a trend immár több napja tart bennük, feltehetően arról lehet szó, hogy miután az első félévben már nem szárnyaltak tovább a tavalyi sokszorozás után, néhány szereplő most kiszáll belőlük.