Míg hétfőn nem volt valami jó hangulat a tőkepiacokon, kedden szépen magukhoz tértek az indexek Európában. A német DAX 0,3, a francia párja 0,1, a brit pedig kerek egy százalékkal ment fel késő délelőttig. Az amerikai határidős indexek is 0,2-0,5 százalékos emelkedést mutatnak. A kora délutáni, nagyon fontos amerikai inflációs adatokra vár a piac.
Budapesten a BUX index 0,6 százalékkal javít, már újra a 66 ezer pontos határt kerülgeti. Az OTP 0,7, a Mol 0,5, a Magyar Telekom 1,5, a 4iG 0,4 százalékkal megy fel, a Richter viszont 0,1-el süllyed. A forint továbbra is gyengélkedik, mintegy másfél százalékkal többe kerül az euró, mint hétfő este, ez pedig 396,20 forintot jelent. Az olaj 0,6 százalékkal drágul, az európai földgáz viszont 0,4 százalékkal olcsóbb lett.
Miért gyengül a forint?
Az ismételt forintgyengülés okát az Erste Befektetési Zrt. abban látja, hogy
kiszivárgott brüsszeli információk szerint a decemberben szabad utat kapott uniós forrásokat újfent blokkolhatják.
A héten szerdán jelenik meg az MNB előző ülésének jegyzőkönyve, amire érdemes lehet odafigyelni, mivel megtudhatjuk, hogy mekkora volt az egyetértés a tanácstagok között a döntést illetően – teszik hozzá.
Hatalmas céláremelés a Telekomra
A Raiffeisen elemzője hétfőn 1200 forintra emelte a Magyar Telekomra vonatkozó 12 havi célárát, ez jelentős változás a korábbi 820 forintos célárhoz képest. A Bloomberg adatbázisa alapján kizárólag vételi ajánlásokat lehet látni, a konszenzusos célár pedig már 1029 forint – írta a K&H Értékpapír. A részvény jelenleg 890 forint.
Újra itt az infláció mumusa?
Az Egyesült Államokban magyar idő szerint 13:30-kor (vagyis cikkünk megjelenése után nem sokkal) teszik közzé a februári inflációs adatokat, ami nagyban befolyásolhatja a délutáni kereskedést mind a deviza-, mind a részvénypiacon – írja az Equilor Befektetési Zrt. A várakozások alapján havi bázison 0,4 százalékos lehetett az infláció, éves bázison pedig 3,1 százalékon stagnálhatott. A maginfláció 3,9 százalékról 3,7 százalékra csökkenhetett.
A New York-i Fed tegnap tette közzé az inflációs várakozásokról szóló jelentését, az egyéves várakozások három százalékon maradtak, ám a hároméves várakozások 2,4 százalékról 2,7 százalékra, az ötévesek 2,5 százalékról 2,9 százalékra emelkedtek.
Ez erős figyelmeztetés lehet a jegybanknak.
A Fed ugyanis mindenképpen szeretné elkerülni, hogy a hosszú távú inflációs várakozások ismét felépüljenek. A határidős árazások alapján továbbra is június 12-re várható az első kamatvágás – írja a brókercég.
De a recesszió réme is ólálkodik
Jamie Dimon, a JP Morgan vezérigazgatója arról beszélt, hogy hiába erős jelenleg az amerikai gazdaság, továbbra sem tartja kizártnak, hogy recesszió jöhet – írta az Erste Befektetési Zrt. Marko Kolanovic, a bank stratégája pedig azt javasolja a befektetőknek, hogy maradjanak óvatosak, mivel a részvénypiaci rali a megtorpanás jeleit mutatja.
Úgy véli, hogy a piac figyelmen kívül hagyja a geopolitikai és politikai kockázatokat. Emellett az infláció felerősödésére is van esély, miközben a vállalatok értékeltsége túl magasra emelkedett.
A bitcoin a nyolcadik legnagyobb a világon
Míg hétfőn a bitcoin újabb történelmi csúcsot ért el (72 800 dollár körül), kedden némi visszaesés tapasztalható. A legutóbbi ára 72 ezer felett volt pár dollárral. Ha a bitcoint a hagyományos befektetési eszközökkel hasonlítjuk össze kapitalizáció (piaci áron számolt összérték) alapján, akkor a nyolcadik lenne a sorban az arany és néhány óriásvállalat mögött – ábrázolta a Cryptorank. Az ezüstöt már megelőzte.
Egy kiló aranyat, vagy egy bitcoint választanál?
Egy másik érdekesség, hogy egy bitcoin értéke ezzel ismét – 2021 óta először – meghaladja egy kiló aranyét. (Egy uncia ugyanis mintegy 31,1 gramm, így egy kilogram=32.15 uncia. Egy kiló arany 2183 dolláros árfolyamon így majdnem pontosan 70 ezer dollár.)
Jön az igazi kriptós kártya?
A MetaMask egy Mastercard-bankkártyát tesztel, amely állítása szerint az első, teljesen a blokkláncra épülő kártya lesz, a Baanx cég bocsátaná ki. Lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy kriptovalutát költsenek “a mindennapi vásárlások során, mindenhol, ahol kártyát elfogadnak” – írta a CoinDesk marketinganyagokra hivatkozva.
A MetaMask több mint 30 millió havi aktív felhasználóval a legelterjedtebb Ethereum-kompatibilis kriptópénztárca, míg a Mastercard a hagyományos pénzügyi rendszerben tölt be kulcsfontosságú szerepet kártyahálózatával.
Ingatlan, vagy államkötvény?
Balásy Zsolt, a Hold Alapkezelõ portfóliókezelője szerint 2021 végén volt az a pillanat, amikor minden azt jelezte, hogy a következő két-három évben rossz lesz az ingatlanbefektetés.
Ha 2021 végétől 2024 végéig megnézünk egy átlagos ingatlanár-indexet, nem nagyon találkozunk emelkedéssel. Mindeközben magyar államkötvényben – kockázatmentesen – három év alatt 40 százalékot lehet megkeresni.
Mindezek ellenére, ha kimegyünk az utcára és megkérdezünk tíz embert, hogy ha kapnának 50 millió forintot, mibe fektetnék, heten vagy nyolcan kapásból azt a toposszal válaszolnának, hogy ingatlanba.
Ez az egyetlen, amit hosszú távon el tudnak képzelni, és már a nagyapjuk is lakásba fektetett.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.