Új arculattal jelentkezett a Wise népszerű fintech-alkalmazás, a logójukat és más látványelemeiket kékről zöldre festik át. Abból az alkalomból, hogy növelik terjeszkedési aktivitásukat, új szolgáltatásokat vezetnek be és az ügyfeleik száma világszerte elérte a 16 milliót.
Hogy közülük mennyien aktívak, arra viszont nehéz választ adni, mert “van, aki egy évben kétszer, más pedig hússzor utal”. Így nehéz megmondani azt is, mekkora a fluktuáció – mondták el a cég sajtórendezvényén. Negyedéves szinten azonban közel hatmillió ügyfelük aktív.
Forintot küldeni ingyen van
A szeptember 30-ai üzleti félévről szóló tőzsdei jelentésben szereplő 5,5 millió aktív ügyfél 40 százalékos növekedés volt az egy évvel korábbi állapothoz képest. A cég 51,3 millió angol font nyereséget ért el adózás előtt, 397,4 milliós árbevétel és – az ügyfélpénzeken keletkező – 18,7 milliós kamatbevétel mellett. Részvényei egy év alatt 15 százalékkal emelkedtek Londonban, a 2021 nyári bevezetés óta viszont 39 százalékkal estek.
A magyar ügyfelek száma nem nyilvános, de “magyarországi jelenlétünk átlagon felüli” – mondták el. A forintutalás ma ingyenes, ellentétben “sok más piaci szereplővel”. Külön osztály foglalkozik nálunk az árazással, a lehető legolcsóbban igyekezünk adni a szolgáltatásokat az ügyfeleknek – tették hozzá.
A Revolut-analógia
Arra a kérdésre, hogy a nulla költségű forintátutalásokat nem a másik, hazánkban népszerű fintech-alkalmazással, a Revoluttal való verseny kényszerítette-e ki, azt a választ kaptuk, hogy a fő konkurenseik a bankok. Az árképzés pedig bonyolult számítások eredménye, ha szükséges vagy úgy látják jónak, majd megváltoztatják. Fontos elv azonban, hogy mindenki csak a saját tranzakciójáért fizet, nincsen keresztfinanszírozás a szolgáltatások között.
Banki engedélyük Magyarországon nincsen, belga felügyeleti engedély alapján működnek, ami egy “e-money licence”. A Wise tehát fintech-vállalat, nem egy bank, de ez nem hátráltatja a működésüket.
Nagyon jó viszonyt ápolunk az MNB-vel, transzparens a kommunikáció, nem merült fel, hogy más rendszerben kéne működni – tették hozzá.
Már kamatozik is a pénz
A Wise nemrég az Egyesült Királyságban bevezette a “Vagyon” elnevezésű funkciójhoz tartozó “Kamatok”-at, valamint Európában elindította az “egyenleg-visszatérítést”. Ezek olyan funkciók, amelyek lehetővé teszik az ügyfelek számára, hogy a Wise-nál tartott pénzükön hozamot érjenek el, anélkül, hogy lekötnék a pénzüket – írja a cég. A Vagyont Szingapúrban is bevezették, és hamarosan Európában is elérhető lesz.
Az utalások több mint felét kevesebb, mint 20 másodperc leforgása alatt juttatjuk el a kedvezményezettnek. Csak 2022-ben körülbelül 646 milliárd forintot (1,5 milliárd fontot) takarítottunk meg ügyfeleinknek a bankokhoz képest – mondta Kristo Käärmann, a Wise társalapítója és vezérigazgatója.
A fintech alapötlete
A Wise alapítását annak idején 2011-ben az a felismerés hozta létre, hogy drágák a bankok, sok rejtett költséggel dolgoznak, vagy az árfolyamban vannak elrejtve ilyenek. Például valaki euróban törleszti hitelét, de angol fontban kapja a fizetését, így jelentős átváltási költségei keletkeznek. A másik személy pedig esetleg euróval rendelkezik, és fontra van szüksége. Így a fintech-cégek a devizákat keresztárfolyamon, alacsony díjért, a banki díjak töredékéért átváltják nekik.
Később sok más pénzügyi probléma is előkerült, péládul a vállalati szektorban is, így céges számlákat is csináltak. Már régen nem csak átutalásokkal foglalkoznak, ezért is lett lett a korábbi Transferwise-ból Wise. (A szó jelentése: bölcs, okos, óvatos.) Olcsó, átlátható, egyszerű globális alternatívát kívánnak nyújtani a banki megoldásokkal szemben.
A Wise számokban
- 16 millió ügyfelük van jelenleg globálisan.
- Hetente százezer új ügyfél jelentkezik, magán és vállalati együtt.
- 300 ezer Wise Business felhasználó van.
- Negyedévente 25 milliárd angol font, azaz mintegy 10,8 ezer milliárd forint pénzmozgást bonyolítanak, aminek több mint fele azonnali átutalás.
- Az MNB engedélyével a Wise hivatalos átutalási partner Magyarországon.
- Több mint 60 bank és nagyvállalat is ügyfleük.
- Több mint 5000 alkalmazott, 17 irodában, 117 nemzetiségű dolgozó.
A banki ügyfélkör magyarázata, hogy 2019-ben hirtelen megnőtt a magyar felhasználók száma, mert egy hazai bank a kevésbé jó saját megoldása helyett a Wise-t kezdte el ajánlani az ügyfeleinek. Ezért létrehozták a Wise Platformot, amellyel integrálódni tudnak a banki rendszerekbe.
Fontos, hogy a dolgozó jól érezze magát
Budapesten 700 alkalmazottat foglalkoztatnak, ami a második legnagyobb az EU-ban a tallini (Észtország) központ után. Az újságírókat hatalmas világos terekkel rendelkező irodákban vezették körbe, ahol számos közösségi tér, pihenő és sportoló helyiség járul hozzá, hogy a dolgozók jól érezzék magukat
Az irodában csak 400 munkaállomás van, de fotelekben vagy akár egy babzsákon is lehet dolgozni. Támogatják a hibrid munkavégzést, a dolgozók egy része mindig otthonról teljesíti a feladatát.
A budapesti alkalmazottak rugalmas munkakörnyezetet, orvosi magánbiztosítást, mentális egészségügyi támogatást, részvényopciókat, a Wise-nál eltöltött négy év után hathetes fizetett szabadságot, valamint olyan juttatásokat élveznek, mint a SZÉP-kártya és a közlekedési juttatások – közölte a cég.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.