Szerény, nagyjából fél százalék körüli pluszban állnak a tőzsdeindexek hétfő délelőtt Európában, és az amerikai határidős indexek is hasonló képet mutatnak. Az Izrael és Irán közötti konfliktus a hétvégén is légicsapásokkal folytatódott, inkább eszkalálódik, így várhatóan az első helyen fog szerepelni a G7-országok vezetői által a héten Kanadában tartandó találkozó napirendjén is.
A kínai ipari termelés májusban a vártnál kissé kisebb mértékben nőtt, mivel az Egyesült Államok magas vámtarifái negatívan hatottak a megrendelésekre. A kínai kiskereskedelmi forgalom viszont meghaladta a várakozásokat a múlt hónapban. A héten jön amerikai kiskereskedelmi forgalom is, megláthatjuk, Trump vámpolitikája milyen hatással van a költésekre. Az ameriki jegybank szerepét betöltő Fed pedig kamatdöntő ülést tart, szerdán változatlanul hagyhatja az alapkamatot.
A BUX index 0,8 százalékkal emelkedik, főleg az OTP 1,8 százalékos drágulása húzza. A Richter csak 0,1 százalékkal javít, a Mol és a Telekom pedig pár ezrelékkel esik. Az euró ára 401,40, mintegy egy forinttal van a péntek esti alatt. Az olaj és az arany – a múlt heti nagy emelkedés után – hétfő reggel átmenetileg tovább erősödött, majd lefelé korrigált. Az európai földgáz viszont 2,6 százalékkal drágul.
Mi mozgatja a forintot?
Az Izrael és Irán között múlt héten kirobbant háború odavágta a feltörekvő piacokat és ennek nyomán a magyar deviza is visszaadta a múlt heti erősödését – írja az Erste Befektetési Zrt. A héten alapvetően a nemzetközi események, így a közeli-keleti háború, valamint a Fed világképe lesznek meghatározók a hazai piacon is.
Itthon egyedül az áprilisi kereseti adatok lesznek fontosak, ezeket kedd reggel teszi közzé a Központi Statisztikai Hivatal.
A svájci frank meg csak erősödik?
Donald Trump hiába ígérte meg, hogy két háborút is villámgyorsan befejez, ehelyett már három van – élcelődnek rajta a közösségi médiában. A befektetők a pénzükkel szavaznak, rengeteget emelkedett az arany, múlt héten az olaj, és az örök menekülővaluta, a svájci frank is.
Amint a fenti képen látható, a frank hatalmasat erősödött az idén a dollárral szemben. Az euróhoz vagy a forinthoz képest azonban kevésbé lenne látványos az ábra, mert főleg a dollár maga gyengült minden máshoz képest. A dollár a jelek szerint elveszíti a tartalékvaluta-jellegét.
Céláremelés a Richterre
A Jeffries elemzői 13 390 forintra emelték a Richter részvényeinek 12 havi célárát a korábbi 12 313 forintról, és továbbra is vételre ajánlják a vállalat részvényeit – írta az Equilor Befektetési Zrt. (jelenleg valamivel 10 ezer felett forognak a gyógyszerpapírok a Budapesti Értéktőzsdén – a szerk.).
Belépnek az életünkbe a stabilérmék
Nagyobb esést szenvedett el pénteken a Visa és a Mastercard részvénye, 4-5 százalékos mínuszban zártak. A Wall Street Journal szerint ugyanis több amerikai cégóriás, mint az Amazon és a Walmart is, saját stabilérme (stablecoin, hagyományos devizához kötött kriptodeviza) bevezetését tervezi – foglalta össze a K&H Értékpapír.
Ez lehetőséget teremtene a cégeknek, hogy kikerüljék a drágább díjakkal operáló pénzügyiszolgáltató-cégeket, mint amilyen a Mastercard és a Visa is.
A szabályozói oldal is megengedőbbé vált a stabilérmék kapcsán Trump elnökségével. Múlt szerdán az amerikai szenátus elfogadott egy törvénytervezetet, ami meghatározza a kereteket.
Sok pénz ment a kockázatos alapokba
Májusban 2,1 százalékkal növekedett a befektetési alapokban kezelt vagyon – írta a szektor szakmai szervezete, a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz). A tőkeáramlások eredője 188 milliárd forint beáramlást mutat. Csak az ingatlanalapoknál és a származtatott alapoknál volt kisebb kiáramlás. A hazai alapok összvagyona 398 milliárd forinttal növekedett, 19 064 milliárdra. Főleg a kockázatosabb alapfajtákat keresték, így:
- Az abszolút hozamú alapoknál 70,2 milliárd állt az értékesítési soron, ez a legmagasabb érték a kategóriák között.
- A részvényalapokhoz 15,7 milliárd forint érkezett.
- Az árupiaci alapokba közel 14 milliárdnyi friss tőke áramlott be.
Magukhoz térnek a kriptók
Az Irán elleni támadásra következett múlt heti esés a kriptovaluta-piacon hétvégén megállt, óvatos erősödésnek adta át a helyét. Ez az új hét kezdetén gyorsult, a bitcoin kettő, az ether négy, a solana nyolc százalékkal erősödött hétfőn délelőtt 24 órás alapon. Így az első számú kriptó újra 107 ezer dollár felett van, csak pár százalékra a történelmi csúcsától.
A kriptós sajtó felhívja a figyelmet, hogy bár a nagy világpolitikai feszültségek, váratlan események többnyire a bitcoin és társai árfolyamát is a mélybe szokták küldeni, onnan általában hamar magához térnek. Ez történt számos alkalommal az utóbbi években, így például az Ukrajna elleni orosz és az Izrael elleni palesztin támadás után is. A bitcoinnak pedig van olyan narratívája is, hogy menekülőeszköz, védelem rendkívüli állapot esetén. Igaz, az utóbbi időben inkább a részvénypiacokkal mozgott együtt.
Vigyázni kéne a hitelből történő bitcoin-vételekkel!
A Coinbase elemző csoportja 228 nyilvános tőkepiacokon jegyzett vállalatot azonosított, amelyek összesen több mint 820 ezer bitcoint tartanak (ezek összértéke jelenleg közel 88 milliárd dollár). A cégek közül húsz aktívan tovább halmozza a BTC-érméket adósság kibocsátásával, miközben gyakran nem is rendelkeznek saját működési bevételekkel.
Bár a Coinbase pozitívan értékeli a kriptovaluta-piac idei rugalmasságát, kiemeli, hogy a kényszerű vagy önkéntes bitcoin-értékesítések jelentős kockázatokat hordoznak a piac számára. A kapcsolódó adósságok többségét 2029 és 2030 között kell visszafizetni, de egyes kötvények már 2026-tól is korai visszaváltási lehetőséget biztosítanak tulajdonosaiknak.
Robotok a pesti tőzsdén
Ipari automatizációval erősít a Delta Technologies Nyrt., miután a Robotizálunk Kft. 51 százalékos tulajdonrészének megvásárlásáról írt alá szándéknyilatkozatot annak tulajdonosaival – közölte a tőzsdei cég. Az akvizíció növekedési lehetőséget nyújt mindkét cég számára, egyúttal erősödnek a szakmai kompetenciáik. A Delta akvizíciós stratégiájába szorosan illeszkedő tranzakciót várhatóan a közeljövőben továbbiak is követni fogják.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.