Az arany az idén sorra döntögette a rekordokat, áprilisban a 3500 dolláros unciánkénti árat is elérte, ami korábban inkább az álmok birodalmába tartozott. Most sincs ettől nagyon messze, e sorok írásakor 3400 dollárhoz közelít. A bitcoin (BTC) viszont eléggé messze van a korábbi, 108 800 dollár körüli történelmi rekordjától, mintegy 14 százalékkal marad el tőle (valamivel 94 ezer dollár alatt jelenleg).
Ráadásul a tavasz során a jelenleginél húsz százalékkal lejjebb is volt a BTC, csúnya gödröket produkált. Másképpen nézve, az idén az arany 27 százalékkal drágult a múlt év végéhez képest, a digitális aranynak is nevezett bitcoin pedig kissé süllyedt, ahogy az első ábrán látható.
Az utóbbi egy évben azonban a bitcoin árfolyama már kissé túlteljesítette az aranyat.
Donald Trump csalódást okozott
Az egyik magyarázat az idei lemaradásra az, hogy a bitcoin ára már tavaly novemberben, a kriptópárti Donald Trump elnök megválasztásakor erősen elszállt. Az elnök sokat ígért és sejtetett, rendes szabályozást, támogató hozzáállású kormányzatot, a túlságosan kritikus tőzsdefelügyelet-elnök menesztését, Amerika kriptóközponttá fejlesztését.
Ezen ígéretekből azonban eddig csak kevés valósult meg. A tőzsdefelügyelet (SEC) élén valóban fejcsere volt, és a szervezet megszüntetett rengeteg, a kriptós vállalkozásokkal kapcsolatos eljárást. A szabályozás azonban eleve egy hosszabb folyamat, és Trump saját párttársai sem mindenben értenek egyet. A munka megkezdődött ugyan, de kézzelfogható eredményeket még nem hozott. Majd talán pár hónap múlva.
Az elnök tömködi a zsebeit?
Igazán nagy csalódást azonban az okozott, amikor pont a saját elnöki beiktatására időzítve január végén – minden bizonnyal a tudtával és támogatásával – létrehozták a TRUMP mémérmét. A mémérmék létezésükön kívül másra nem jók, lényegében dísznek, spekulációra vannak. A jó időzítés, a Trump körüli mánia (hype) viszont ennek a tízmilliárd dolláros nagyságrendbe repítette a piaci kapitalizációját. Ma már azonban „csak” kétmilliárd körül van, így a kezdeti vevők rengeteget buktak rajta.
De nem is elsősorban erről a néhány milliárd dollárról van szó. A mémérmék és más, értéktelen kriptók kibocsátását és a gyanútlan, hozzá nem értő kisbefektetőkre sózását korábban is a piac rákfenéjének tartották szakemberek, ami akadályozza, hogy a szektort komolyan lehessen venni. Elhomályosítja a kriptók valódi célját, értelmét, hasznosságát, és kaszinóvá alacsonyítja az üzletágat.
Erre Trump és családja ahelyett, hogy világos játékszabályokat teremtene, a zavarosban kezdett halászni. A legrosszabb érmekibocsátók példáját követi, vélhetően saját és a hozzá közel állók gazdagodására. Ez ugyan nem közvetlenül a bitcoinról szólt, de az egész ágazatra kihat.
Hosszú távon a bitcoin verhetetlen volt
A bitcoin, mint válságálló menekülőeszköz ázsióját növeli, hogy hosszú távon alig van befektetés, amely felvenné vele a versenyt. Az utóbbi öt évben árfolyama közel tízszeresére emelkedett, miközben az arany (és egyébként az amerikai S&P 500 részvényindex is) nem egészen kétszeresére ment fel.
Ami persze egyáltalán nem garancia a jövőbeli teljesítményre. A bitcoin menekülőeszköz- vagy digitálisarany-szerepét egyébként sokan ma is kétségbe vonják. A vita másfél évtizede folyik, a bitcoin közben egyre terjed.
(Itt inkább nem megyünk bele a vita részleteibe. Az azonban figyelemre méltó, hogy a világ legbefolyásosabb emberei és cégei közül jó néhányan már felültek a vonatra.)
A bitcoin és a részvénypiacok
Amint az utolsó ábrán látható, a bitcoin az idén inkább az amerikai részvénypiaccal mozgott együtt. Ennek magyarázata elsősorban a kamatemelési-kamatcsökkentési, recessziós félelmek és várakozások, a gazdaságban levő pénzbőség (likviditás) várható értéke környékén lehet. Vagyis a makrogazdasági várakozások mozgatták mindkettőt. Hosszú távon ugyanakkor ez az együttmozgás kevésbé erős.
A menedéken túli világ
A bitcoinra persze sok más tényező is hat, így sokak szerint leginkább a pénzáramlások. Az első számú kriptót főleg a 2024 elején engedélyezett amerikai ETF-ekbe menő tőke és egyes nagyvállalatok vásárlásai tartják magasan. Így a Strategy (volt Microstrategy), amely képes hetente százmillió dolláros nagyságrendben vásárolni, és több követője, más cégek, amelyek a sikerét utánozzák. Ezek főleg tőkeemelés, kötvénykibocsátás útján jutnak új és új forrásokhoz, amiket bitcoinba fektetnek.
Eközben azonban az „altcoinok” (a bitcoinon túli többi kriptó) szenvednek. A bitcoint pedig az is magasan tartja, hogy sok, elértéktelenedő altcoinból a tőke vagy dollárhoz kötött stabilérmékbe, vagy a BTC-be áramlik. A kriptós világon belül a bitcoin mindenképpen fontos menekülőeszköznek, tartalékdevizának számít.
Árrobbanás előtt a bitcoin?
Az említett pénzáramlások, vállalati, intézményi vásárlások miatt sokan továbbra is erősen hisznek a bitcoin értékállóságában, emelkedésében. Sőt, egyenesen árrobbanást várnak, mert a piacról lassanként elfogyhat az eladó bitcoin-mennyiség.
Az intézmények hosszabb távon többet vásárolnak fel belőle, mint amennyi a bitcoin-bányászat révén vagy a korábbi tulajdonosoktól a piacra kerül. Sok tulajdonos pedig fanatikus, sohasem ad el, vagy csak minimális mennyiséget, a bitcoinok jelentős része lényegében nem eladó. (Vagy örökre elveszett.)
Célár a nulla dollár
Mindez azonban csak a bitcoinra vonatkozik, és csak hosszabb távon, rövid távon bármi lehetséges. A többi kriptovalutával, az „altcoinokkal” szemben viszont erőteljes pesszimizmus uralkodik. Sok befektető szerint ezek nagy része teljesen felesleges, és örök süllyedésre van ítélve, céláruk így a nulla. Ahogy sok, korábban kibocsátott, egykor az első száz-kétszáz legnagyobb kriptó közé tartozó érme is csak töredékét éri ma egykori árának.
Geopolitikai sakkjátszmák és ingadozó tőkepiacok – Hogyan pozícionáljuk befektetéseinket?
A témában a Klasszis Média május 27-én 17 órától geopolitikai szakértők, gazdasági elemzők, befektetési szakemberek részvételével tart rendezvényt.Vegyen részt Ön is! Klasszis Befektetői Klub - részletek és jelentkezés >>
A befektetők egy része ma már az Ethereummal szemben is hasonlóan szkeptikus. A második számú blokkánc olyan régóta alulteljesít a bitcoinnal szemben, és olyan gyakran marad el például a Solana blokklánccal szemben sok paraméterben, hogy csak kevesek képesek kitartani mellette. A pesszimizmus ekkora foka azonban már pozitív jelzés is lehet a kontrariánus, a tömeggel szembe menni hajlamos befektetők számára.
Nincsen igazi narratíva
A kriptópiacot és annak részpiacait jellemzően a „narratívák”, az éppen népszerű, felkapott, „hájpolt” témák mozgatják. Ilyen volt például a Bitcoin-ETF-ek (majd az Ethereum-ETF-ek) engedélyezése, Donald Trump kriptóbarát kampánya, majd választási győzelme. Volt nemrég mémérme-őrület és mesterségesintelligencia-mánia is. Korábban metaverzum-, decentralizált pénzügy- és NFT-robbanás ragadta magával a befektetők képzeletét (és pénzét).
Most úgy tűnik, hiányzik egy igazi narratíva. A régiek kifutottak, csalódást okoztak vagy hosszú időbe telik a megvalósulásuk.
Mi lendítheti ki a piacot a holtpontról?
Ilyen új téma lehetne a közeljövőben egy amerikai kamatcsökkentés, de az nyár közepe előtt nem túl valószínű, sőt sokan csak őszre várják. Pozitív lehetne egy jó kriptós szabályozás is az USA-ban, de ez időbe telhet.
Vagy valami új ötlet, valódi innováció, fejlesztés, gyakorlati alkalmazás, mert a régiek többsége már eléggé bejáratott minták szerint, egymást másolva ismétli a korábbi megoldásokat. Sokat segítene a vámháború vége vagy határozott enyhülése is. Új narratíva hiányában azonban elképzelhető, hogy több hónapos oldalazás, csendes sávozás vagy fokozatos süllyedés következik.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.