Alig mozdulnak ma az európai tőzsdeindexek, Frankfurtban és Párizsban egy ezrelék körüli a süllyedés, Londonban 0,2 százalékos emelkedés látszik egyelőre. Az amerikai határidős indexek is minimális változásokat produkáltak eddig. A Goldman Sachs és a Morgan Stanley gyorsjelentése nagyon különböző volt tegnap, az áralakulásuk is eltért.
Az Egyesült Királyságban a decemberi év/év infláció 10,5 százalék volt, kissé csökkent az előző hónaphoz képest és megfelelt az elemzők várakozásainak. A maginfláció viszont egy hajszálnyival magasabb lett annál. Jó hírnek számít viszont, hogy a japán jegybank galamb hangvételű maradt, tartotta az eddigi állampapírhozam-sávot, pedig a piacok azt várták, hogy ki fogja szélesíteni. A kamatlábat pedig rekordalacsony szinten hagyta. Jó lett a német ZEW üzleti hangulatindex értéke is.
Ma is jól húz az OTP
A Budapesti Értéktőzsde vezető indexe 0,7 százalékkal megy fel, így felülteljesíti az európai társait. A húzópapír ma is az OTP, 1,2 százalékkal, 11 290 forintra emelkedik. A Mol 0,3, a Richter 0,5, a Telekom 0,7 százalékkal van feljebb.
A Masterplast 1,0, a Graphisoft Park pedig 1,9 százalékos emelkedéssel került fel a toplistára. Két-három százalékkal is esik a CIG Pannónia, az ANY Nyomda és a Rába.
394 forint alatt is volt az euró
Az euró-forintárfolyam most 395, egy-másfél forinttal van a tegnap esti szint alatt. Pedig kedden ideiglenesen a 400-at is átlépte az euró. A dollár gyengült, ami segíteni szokott a forintnak, esett az európai gázár is, jelenleg 59 euró egységenként. Az olaj viszont másfél százalék körüli pluszban van, a Brent típusú energiahordozó ára elérte a 87 dollárt.
Nagyon drágul a nikkel
Az olajexportáló országok szervezete, az OPEC közzétette a legújabb előrejelzését a globális olajkeresletről. De nem változtatott az előző kiadás számain, újra 2,22 millió hordós növekedést vár napi szinten.
Két százalékkal drágul a réz a világpiacon és öt százalékkal megy fel a nikkel, az utóbbinál a termelés jelentős részét Oroszország adja. Az aranynak és az ezüstnek is jót tesz a dollár gyengülése, az arany 0,4 százalékkal, 1917 dollárra ment, az ezüst több mint egy százalékkal, 24,40 dollárra.
Megemelték a Richter célárát
Megemelte a magyar gyógyszergyártóra vonatkozó célárát a Wood & Company elemzője, a korábbi 8355 forintról 8420 forintra – írja a KBC Equitas. Így az elemzői konszenzus 10 854 forintra nőtt, ami a tegnapi záróárral számolva 29 százalékos felértékelődési potenciált mutat.
Máris vége a ralinak?
Egyre több befektetési ház aggódik, hogy vége az októberben kezdődött ralinak az amerikai piacon, elsősorban a legfőbb indexnek tekinthető S&P 500-nál – írja az Erste Befektetési Zrt. Az egyik legfőbb indokuk, hogy a félelem szinte teljesen eltűnt a piacról, hiszen a VIX-index az elmúlt napokban olyan alacsony szintre csökkent, amire utoljára tavaly januárban volt példa.
Csakugyan, technikai szempontból fontos támaszhoz, választóvonalhoz érkezett a „bika” és a „,medve” világ határára. Mindeközben pedig nem túl fényesek a kilátások.
Az infláció csökken ugyan, de egyelőre még magas. A növekedési kilátások szempontjából is borús képet látunk, s a vállalati profitnövekedés is belassult – írja a brókercég.
Minden a mesterséges intelligenciáról szól?
A Bayer német gyógyszerkonszern radiológiai üzletágának bővítése céljából felvásárolt egy céget, amely az automatizált képfelismerésben járatos. A brit-amerikai Blackford Analysis árát nem tették közzé. Megoldásai segíthetnek komputertomográfiai vizsgálatok gyorsabb és pontosabb kiértékelésében – írta az N-Tv.de.
A metaverzumba mehetnek a kormányirodák
Dél-Koreában úgy döntöttek, hogy a fővárost, Szöult virtuális világként ábrázolva megjelenítik egy metaverzumban, a projektet 2026-ra fogják befejezni. Ebben a világban különböző állami szolgáltatásokat lehet majd elérni, például adótanácsokat lehet kérni, ifjúsági tanácsadást folytatnak, felkarolják a kisvállalkozásokat vagy például elektromos könyveket lehet olvasni. A későbbiekben ingatlanpiaci szolgáltatásokat is felvisznek.
Tervezik blokklánc-technológia és kriptodeviza bevezetését is, és szerepet kaphat a koreai állami digitális pénz, a fejlesztés alatt álló CBDC is. Dél-Korea 2022 februárjában úgy döntött, hogy kétszázmillió dollárnyi összeget fordít metaverzum-projektek fejlesztésére, főleg egyetemeken.
Metaverzumokon már számos cég dolgozik, többek között a Meta Platforms (volt Facebook) és blokklánc- vagy kriptodeviza-vállalkozások. Viszonylag új, hogy egy állam is ebben a térben képzeli el a szolgáltatásai jövőjét.
Blokkláncon is küzdenek a lopások ellen
A Lowe’s Amerikai barkácsáruház új lopás elleni rendszert vezetett be, amely során érzékeny szenzorok figyelik, hogy az adott árut kifizették-e. Ha nem, nem lehet használni az elektromos készülékeket. Annak adatait, hogy mely készülékek árát rendezték, hosszabb távra az Ethereum-blokkláncon tárolják.
Különböző termékek származásának, szállításának és kereskedelmének nyomon követésére már számos kísérlet létezik a blokkláncon, e piac legismertebb szereplője a kínai alapítású VeChain (VET).
A tőzsdén csak néhány vállalat teremt értéket
A német tőzsdén a befektetők számára létrehozott érték nagy részét nagyon kevés részvény adja – írja az N-Tv.de. Az elmúlt 20 évben 1,7 billió euró értéket hoztak létre árfolyamnyereség, osztalék és részvény-visszavásárlás révén – derül ki a Flossbach von Storch Kutatóintézet tanulmányából. Sok német részvény azonban 2003 januárja óta nem hozott pénzt a befektetőknek, és tizenkét nagy papír a teljes létrehozott érték felét adta.
A tanulmányhoz ezer német vállalatot és azok részvényét elemezték. Az osztalékok a teljes értékteremtés 52 százalékát adták, 41 százalék árfolyamemelkedésből, hét százalék pedig részvény-visszavásárlásból származott. Az 1,7 billió eurós összeget már az első 118 részvény, az értékpapírok mintegy 12 százaléka összehozta.
A német részvénypiacot csak néhány nagy, többnyire jól menedzselt, vonzó ágazatokban működő vállalat uralja - mondja Philipp Immenkötter, a tanulmány szerzője.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.