Miután Donald Trump tweetjei nem kis riadalmat okoztak a piacokon előző este, szerdán eléggé hamar meg is nyugodtak, sőt erőteljes emelkedésbe mentek át az amerikai tőzsdemutatók. Az S&P 500 1,3, a technológiai részvények Nasdaq 100 indexe pedig 1,5 százalékkal emelkedik. Európában inkább stagnálás történt, a német index 0,2 százalékkal felfelé, a francia 0,3 százalékkal lefelé ment, a londoni pedig stagnált.
Itthon a BUX index 0,3 százalékkal süllyedt, elsősorban a Mol húzta le, amely 1,9 százalékkal esett. Az OTP 0,8 százalékkal felfelé, a Richter ugyanennyivel lefelé mozdult el. Nagyot emelkedett a CIG Pannonia, nyolc százalékkal. A forint erősödött, 358,90 az euró, 1,60 forinttal van a tegnap esti szint alatt. A dollár kissé gyengült, a kőolaj három százalék körüli mínuszban van.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A piacok állítólag azért lettek optimisták, mert miután a Donald Trump megszakította a tárgyalásokat a tervezett nagyobb gazdaságsegítő csomagról, kisebb, célzott támogatásokra tett ígéretet. Segítséget kaphat például a légiipar, a kisvállalkozások munkavállalói. Magyar idő szerint este nyolckor a Fed legutóbbi ülésének jegyzőkönyvét teszik majd közzé, amelyben főleg az inflációra vonatkozó előrejelzéseket fogják figyelemmel követni a befektetők.
Merre tovább, forint?
Beszűkült a forint, hamarosan eldőlhet a további irány az Equilor Befektetési Zrt. szerint.
Fontos szintek közé szorult be a jegyzés, felül a 361-362-es tartomány képez fontos ellenállást, míg alul a 357-358-as sáv támaszt. Az indikátorok lefelé mutatnak. A volatilitás magas maradhat, a holnap esedékes jegybanki betéti tender feltételei akár nagyobb mozgást is hozhatnak.
Miért gyenge az olaj?
A Reuters/Ipsos felmérése szerint Joe Biden elnökjelölt növelte előnyét Donald Trumppal szemben, de egyes fontos “csatatér-államokban” még szoros a verseny. Nemsokára az alelnök-jelöltek is televíziós vitát fognak rendezni.
Az olaj, amely tegnap is nagyot esett a gazdaságösztönző csomagról szóló tárgyalások leállítása után, annak ellenére süllyed tovább, hogy a Delta hurrikán, egy 4-es kategóriájú vihar kavarog a Mexikói-öbölben. A termelés emiatt csökkenhet és ez némi támogatást adhat az olajáraknak. A készletadatok is valamivel jobbak lettek a vártnál, 470 ezer hordóval nőttek az előre jelzett 882 ezer helyett.
Online kontra value
Az amerikai részvénypiac 11 főbb szektorát elemzi a KBC Equitas.
A részvénypiacon az indexek szintjén látható mozgások kellően elfedik a valóságot. Miközben az amerikai indexek éves szinten csak kis elmozdulást mutatnak, addig a szektorok közötti különbségek miatt sokkal több az izgalom. A technológiai részvények továbbra is vezetik a listát, de több szektor is látványosan feljött. A „value” részvények közben egyre olcsóbbak, de a befektetők látszólag az online és a stabilabb mérleggel rendelkező cégeket preferálják. Így az esetleges fordulat időzítése nem tűnik egyszerű feladatnak az abban reménykedő befektetők számára – írja a brókercég.
Rossz idők jöhetnek a netes óriásokra
Az amerikai képviselőház törvényhozói elítélik a Big Tech cégek „monopóliumhatalmát” és elengedhetetlennek tartják azok szétdarabolását. A régóta várt és most kiadott jelentésük az Apple, az Amazon, a Google és a Facebook mihamarabbi ellenőrzését és átszervezését, valamint a monopóliumellenes törvények reformját javasolja – írtuk délután.
A részvények árfolyamára ez nem hatott különösebben, az Amazon és az Apple felfelé, a Facebook és az Alphabet lefelé mozdult el. A jelentés célja, várható tartalma már jóval korábban kiszivárgott.