A reformremények halványulnak az USA-ban. Az Obamacare lecserélése ugyanis a jelek szerint megint megbukik a törvényhozók egy részének ellenállásán. Pedig a Trump elnök által tervezett adóreform még nehezebb lesz a Bloomberg TV szerint. Eközben Európában a német ZEW hangulati index a vártnál kissé rosszabb lett, az erősödő euró sem tett jót kontinensünk részvénypiacának.
Így az európai részvénypiacok eléggé kiadósat estek, az EuroStoxx 50 index egy százalékot zúgott le. A német mutató 1,3, a francia 1,1, a brit 0,2 százalékkal esett. Az angol font viszont szeptember óta nem látott csúcson van a dollárral szemben. Az USA-ban az S&P 500 0,1, a Dow Jones 0,4 százalékkal esik, a Nasdaq technológiai index viszont 0,2 százalékos pluszban van.
A Richter húzta le a BUX-ot
Itthon a BUX index 0,7 százalékkal esett, főleg a Richter miatt. A részvény 1,5 százalékkal 6750 forintra süllyedt. A Mol 0,6 százalékkal 21 820-ra, az OTP 0,3 százalékkal 9590-re süllyedt. A Telekom egyetlen forinttal 473-ra ment le. A BIF ma 14 százalékkal esett, a Konzum 11, az Opimus 3 százalékkal emelkedett.
Erős a mi forintunk
A dollár folytatta mélyrepülését, az euróval szemben 1,1560 volt. Az euró/forint 80 fillérrel 305,90-re süllyedt, miután az MNB nem változtatott a kamatokon. Ez az árfolyam november eleje óta mindig megállította a forint erősödését, így tegnap reggel is.
Az Equilor szerint ez megfelelt a várakozásoknak. „Maga az alapkamat szintje az egyéb, nemkonvencionális monetáris eszközök miatt folyamatosan veszít jelentőségéből, és várhatóan amennyiben lesz még monetáris lazítás, az nem az alapkamat csökkentésén keresztül valósul meg. A nemrég megjelent közleményből egy kisebb változást lehet kiemelni: korábban a döntéshozók úgy vélték, hogy az infláció az év vége felé közeledve lassan emelkedni fog, azonban a mai közleményben már az szerepel, hogy a jelenlegi szint közelében maradhat év végéig” – írja a cég közleménye.
Lejtőn lefelé motoroztak
Az USA-ban a gyorsjelentésekre figyelnek, amelyek vegyesek lettek. A Goldman Sachs eredménye nagyjából az egy évvel ezelőtti szinten maradt, az egy részvényre jutó nyereség még nőtt is, ennek ellenére a részvény 2,5 százalékkal esik. A visszafogott eredményt a nyugis, kis kilengéseket mutató tőkepiacokkal magyarázták, ami a cégnek kevesebb lehetőséget adott a nyereséges kereskedésre.
A Netflix jelentése viszont sikert aratott, a részvény 13 százalékkal ugrott fel tegnap óta. Így egy év alatt már 64 százalékkal szárnyalt. A Harley Davidson nagy csalódást keltett, 8,5 százalékos mínuszban van.
Szaúdiak és kuvaitiak
A bitcoin és az ethereum a hétvégi nagy esés után magához tért. A bitcoin-lánc (nyilvántartási rendszer) kettészakadásával kapcsolatos félelmek enyhülésével magyarázzák, hogy a hétvégi zuhanás után ma tíz százalék körüli mértékben emelkednek (2300, illetve 200 dollár közelébe).
Az olaj ma azért emelkedett a nap elején jelentősebben, , mert felröppent a hír, hogy a szaúdiak további kitermelés-korlátozáson gondolkodnak. Később azonabn megszólalt Kuvait, amely nem tartja ezt szükségesnek. Így az emelkedés szelídült, most fél százalék körüli.
Kulcsfontosságú szinten?
A KBC Equitas délutáni hírlevele szerint kulcsfontosságú szintekhez érkezett az EUR/USD árfolyam, kitörni látszik a már két és fél éve tartó, 1,05 és 1,15 közötti sávból. „A dollár gyengülése azzal magyarázható, hogy a Fed kamatemeléseinél azért van még bizonytalanság, és a pozícionáltság is erős lehetett a dollár felé az elmúlt években” – írják. Közben az EKB a vártnál gyorsabban léphet a monetáris szigorítás útjára. Ezzel együtt sem lehet biztosra venni a kitörést, voltak korábban is fals próbálkozások.