Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap
után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni,
akár hirdetések nélkül, válasszon
előfizetői csomagjaink közül!
A magas kötvényhozamok, kötvényeladási hullám nyomán tart a rossz hangulat a részvénypiacokon is, bár Európában mérsékelt az esés. A BUX stangál, a két gyorsjelentést nem fogadták túl jól, de az OTP megmentette eddig a napot. Bill Gates is sok Apple-részvényt adott el, pedig ő tudhat valamit a tech-szektorról. Sok gond van a Boeingekkel.
Csúnya, hónapok óta nem látott mértékű eséssel végeztek tegnap az amerikai tőzsdék, az S&P 500 2,5, a Nasdaq 100 3,6, a Dow Jones Ipari pedig 1,8 százalékkal ment lejjebb. Reggel Ázsia folytatta, Japánban négy, Hong Kongban 3,6, Shanghai-ban 2,1 százalékos zuhanással. Ma Európában mérsékeltebbek a mínuszok, a német index 0,3, a francia 0,4, a brit 0,5 százalékkal esik. Az S&P 500 határidős árfolyama viszont már szerény pluszban van.
Aggodalmat ismét elsősorban a kötvényhozamok világméretű meglódulása okozott, ami hagyományosan nem tesz jót a részvénybefektetéseknek. De az európai járványhelyzet is romlik, sok országban később jöhet a korlátozások feloldása vagy lazítása, mint gondolták. Magyarországon az egész járvány legnehezebb két hetét várja a miniszterelnök.
Itthon a BUX index éppen stangál 44 ezer ponton, a mezőny két részre szakadt. A ma jelentő, de pozitív és negatív meglepetéseket is okozó Richter és Telekom 1,8 százalék körüli mínuszban jár. Az OTP viszont 1,3, a Mol 0,1 százalékkal megy fel.
Céláremelés érkezett az OTP-re. A Goldman Sachs 14 200 forintról 15 700 forintra emelte az OTP Bankra vonatkozó, 12 hónapos célárfolyamát, az ajánlás továbbra is vétel – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Erősödő dollár, gyengülő nyersanyagok
Az árupiacokon is megakadt az emelkedés, az arany – amelynek szintén ellensége a magas kötvényhozam – ma is süllyed és távolodik az 1800 dollártól. Nagyjából 1-2 százalékos mínuszban van a réz, az ezüst, az olaj, a palládium, a platina. A dollár a magasabb kötvényhozam hatására drágul, ami többnyire nem jó a nyersanyagáraknak.
A bitcoin folytatta korrekcióját, 50 ezer dollár környékéről tíz százalékkal, 45 ezerre süllyedt. Az ether 12 százalékkal esett.
Elemzők a Richterről – felemás vagy erős?
Az Equilor Befektetési Zrt. szerint felemás teljesítményt mutatott a Richtera negyedik negyedévben.
A konszenzushoz képest jobb bevételt és üzemi eredményt publikált, de a bruttó profit és az adózott eredmény elmaradt a várakozástól. Éves alapon viszont minden soron bővülést tudott felmutatni a gyógyszercég. Továbbra is az USA az első számú piac, de jól húztak a nőgyógyászati termékek is, és ismét javultak a profitmarzsok –írják.
Erősen zárta 2020-at a Richter a KBC Equitas szerint, a bevételek a várakozásokat meghaladva csúcsot döntöttek, és 30 milliárd forint feletti üzemi eredményt ért el a vállalat. A 2021-es előrejelzés is fontos lehet, a tapasztalatok alapján azonban februárban óvatosan szokott fogalmazni a vezetés. A nemzetközi hangulat nem túl erős és a februári jelentésekre általában negatívan szokott reagálni a Richter-árfolyam.
Jól teljesített a Telekom, de nagy csalódás az osztalékpolitika
Minden soron emelkedett a Telekom eredménye, és az elemzők által vártnál jobb lett – írta az Equilor Befektetési.
Jelentősebb felülteljesítés volt a profitsorokon, az EBIT 6 százalékkal volt jobb, mint várták, a folytatólagos tevékenységből keletkezett nyereség pedig 15 százalékkal emelkedett éves alapon, ami a várakozásokat jelentősen meghaladta. De az osztalék csalódást keltett, 15 forintos osztalékot javasolnak, valamint részvényenként 10 forintnyi részvény-visszavásárlást. A menedzsment szerint a mostani árak mellett jobb stratégia a részvény-visszavásárlás.
Sokak számára okozhatott csalódást a tényleges osztalék csökkenése, ami rövid távon tavaly is negatív hatást gyakorolt az árfolyamra, és a piaci hangulat sem tűnik túl erősnek. Hosszabb távon viszont egy ilyen mértékű saját részvény vásárlási programnak pozitív hatásai is lehetnek –vélte a KBC Equitas.
Igen komoly negatív meglepetés, hogy az osztalék készpénz-juttatási része 15 forintra csökkent, míg a részvényvásárlási része 10 forint lett a tavalyi 20 forintos osztalékkel és az 5 forintos részvényvásárlással szemben –írta az Erste Befektetési Zrt. is.
Lengyel, USA, olasz és német tíz éves kötvényhozamok (Tradingview.com)
Folyik a nagy kötvénypiaci kiárusítás
Az amerikai jegybankelnök, úgy látszik, csak ideiglenesen tudta megnyugtatni a befektetőket a héten beszédeiben. A piacok főleg a kötvényhozamok emelkedése miatt aggódnak, amit az inflációs várakozások emelkedése váltott ki. A magasabb hozamok pedig alacsonyabb részvényárfolyamokat eredményeznek az értékelési modellekben, kibukik a magas értékeltség.
Pozitív kilátások közepette és a vártnak megfelelően emelkedtek tegnap az amerikai hozamok az Erste Befektetési Zrt. szerint.
Ez a világ összes államkötvény-piacát nyomás alá helyezi. Számottevő emelkedés figyelhető meg az ausztrál, a japán, vagy az európai állampapírok piacán is. Az emelkedés Új-Zélandot sem hagyja érintetlenül, ahol a kormány azt szeretné, hogy a jegybank vegye figyelembe az ingatlanárak buborékszerű emelkedését is. Emiatt várhatóan Új-Zéland lesz az első fejlett ország, ahol kamatot emelnek.
Negyed százalékkal mentek a hozamok Magyarországon is
A kötvényhozamok emelkedésével magyarázzák azt a rotációt is, ami a technológiai és növekedési (growth) részvények alulteljesítésével és a hagyományos értékalapú (value) részvények felülteljesítésével foglalható össze. Tegnap is elsősorban a tech-szektorban volt kiárusítás. A tech-cégek különösen érzékenyek a kötvényhozamokra.
Magyarországon sem maradtak érintetlenek az állampapír-hozamok, amint az ÁKK tegnapi referenciahozam-táblázata is mutatja, több futamidőre negyed százalékponttal mentek fel:
Az ÁKK állampapír-piaci referenciahozamai
Sok gond van a Boeingekkel
Egy Boeing 777-es repülőgép Moszkvában hajtómű-leállás miatt kényszerleszállást hajtott végre. A múlt héten Denverben történt hasonló eset egy ugyanilyen típussal, akkor kigyulladt a motor. Az FAA repülésügyi hatóság pedig 6,6 millió dollárra büntette a céget biztonsági előírások megsértése miatt.
Apple, Tesla és más vállalati hírek
További érdekes vállalati hírek ma:
A várakozásoknál jobb lett a Deutsche Telekom jelentése. A cég bevétele most először haladta meg a százmilliárd eurós határt, az osztaléka stabil.
A Tesla leállította a Model 3 gyártását a kaliforniai gyárban. A részvény tegnap 8,1 százalékkal esett.
A Tesla többet kereshet idén a bitcoin-csomagján, mint az autógyártáson –számolták ki elemzők.
Már számos Tesla-konkurens lépett színre a startupok és a hagyományos autógyárak köréből egyaránt. A Hyzon most a teherautók piacára és a tőzsdére készül, ezzel új Nikola-versenytárs jelenik meg.
Jó gyorsjelentést tett közzé a BASF, a Salesforce és az Etsy.
Eladta Apple részvénykitettségének felét a Gates Foundation, Bill és Melinda Gates alapítványa. Ezzel véget ért a Tech Rally? –teszi fel a kérdést a Finanzen.net. Emlékeztetnek rá, hogy Warren Buffett sztárbefektetőis sok Apple-részvényt adott el a negyedik negyedévben.
A rossz hangulat közepette is hat százalékkal ment tegnap a Twitter, miután vázolta jövőbeli terveit.
Nem javítottak az amerikai GDP-n
Tavaly 1946 óta nem látott mértékben, 3,5 százalékkal csökken az amerikai hazai össztermék (GDP) – közölte az amerikai kereskedelmi minisztérium második becslésében. Ez megegyezett a korábban ismertetett első előrejelzéssel, az elemzők azonban azt várták, hogy kissé javítanak a számon.
Ródiumra szóló tőzsdei termék (ETC), a DB Physical Rhodium (XRH0). (Tradingview.com)
Egekben a ródium ára
A ródiumra szóló nagyon kevés befektetési termék egyike, a DB Physical Rhodium (XRH0) árfolyama tegnap tíz százalékkal ugrott meg, a ródium maga pedig Londonban 3,9 százalékkal. Az igazán ritka és drága, a palládiummal és platinával együtt főleg autók katalizátoraiban használt nemesfém az utóbbi egy évben 89 százalékkal drágult, két év alatt pedig nagyjából kilencszeresére ment fel. (Vagyis 2815 dollárról 25 440 dollárra unciánként.)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Vegyesen alakult, kevéssé változott szerda reggelre a forint árfolyama az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben.
Az európai tőzsdék végre pluszban vannak, a BUX is magához tért kissé a hétfői sokkból. A politikusok nyomták le az indexeket itthon és külföldön, a forint is ezt sínylette meg, de tovább száguld az arany. A rabló a pandúrok irataiban kotorhat, Trump fia nevetségessé tette magát a kriptós közösségben.
Trump elnök felszabadulásnak látja az országa legnagyobb kereskedelmi partnerei ellen bevezetendő
büntetővámok bejelentésének napját, ám a befektetők a dicső nap előtt aranyba menekítik a pénzüket.
Vegyesen alakult a forint árfolyama hétfőn a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi devizapiacon, noha a hónapot nyereséggel fejezte be.