A Richter Gedeon Nyrt. 2020-ban, a nehezített körülmények ellenére is teljesítette küldetését: elérhető árú és magas minőségű készítményeiket tavaly is megfelelő mennyiségben tudták biztosítani szerte a világon. Ekként értékelte Orbán Gábor vezérigazgató az általa irányított gyógyszercég tavalyi évét annak ma nyilvánosságra hozott tőzsdei gyorsjelentésében. Ebből az is kiderül, hogy a Richter árbevétele és fedezeti hányadai a tervek szerint vagy a felett alakultak, amelyben a javuló jövedelmezőségű alaptevékenységen túl a Vraylar amerikai felfutása különleges szerepet játszott: a szer értékesítése éves szinten közel 33 százalékkal nőtt.
A Richter 566,776 milliárd forintos éves konszolidált árbevétele 11,6 százalékkal haladta meg az előző évit, míg adózás előtti nyeresége 115,164 milliárdot ért el, ez 126,5 százalékkal magasabb a 2019-esnél.
A gyógyszercég nőgyógyászattal kapcsolatos bevételei 2020-ban 7,6 százalékkal lettek magasabb az egy évvel korábbiaknál, elsősorban az orális fogamzásgátló készítmények eladásainak köszönhetően. A nagy- és kiskereskedelmi szegmensének forgalma éves alapon 9,6 százalékkal bővült.
A Richter gyógyszergyártási szegmensének tavalyi forgalma Magyarországon 41,086 milliárd forint lett, ez forintban számítva a tavalyelőttihez 3,2 százalékos éves növekedés. A teljes hazai gyógyszerpiac növekedése 7,3 százalékos volt, a rendelkezésre álló adatok alapján Richter termékek kiskereskedelmi forgalma 1 százalékkal emelkedett. A Budapesti Értéktőzsdén szereplő társaság 4,6 százalékos piaci részesedésével az ötödik legnagyobb magyarországi gyógyszercég, a vényköteles patikai piacon pedig 7,3 százalékos részesedésével a második legnagyobb forgalmazó.
Felemásan teljesített a Richter külföldön. Míg az Európai Unióban a gyógyszergyártási szegmense 389,9 millió eurót termelt – ez 0,7 százalékos éves növekedés –, addig az Oroszországból származó árbevétele 1,2 százalékkal esett vissza 2020-ban, annak hatására, hogy a rubel 5,3 százalékkal gyengült a forinttal szemben.
Fontos emlékeztetni, hogy a Richter a Johnson & Johnson leányvállalata, a Janssen Evra nevű fogamzásgátló tapaszának megvásárlásával a világ legszélesebb körű női fogamzásgátló megoldásait nyújtó vállalatává vált.
Ami a 2021-es kilátásokat illeti, Orbán Gábor a gyorsjelentést ismertető sajtótájékoztatón azt jelezte előre, az árbevétel euróban kifejezve 5 százalékkal növekedhet, amennyiben teljesülnek az alábbi feltételek:
- teljesülnek az FDI által előrejelzett Vraylar-forgalmak,
- az árfolyamok a mostanihoz hasonló szinten maradnak,
- nem változik a nagykereskedelmi forgalom.
Újságírói kérdésre Orbán elmondta, a gyártásban a Covid-19 miatt nem érzékelnek problémát, mindössze annyit, hogy az igények hektikusak.
A remdesivir nevű készítményből a Richter eddig 25-30 ampullát gyártott le– ennek indulásáról ebben a cikkünkben számoltunk be –, amely mintegy 2500, súlyos stádiumban lévő koronavírus-fertőzött kapott meg. A második körben pedig további 100 ezer darabot állítanak elő, ezek egy része már elkészült – tájékoztatott Bogsch Erik, a Richter igazgatóságának elnöke.