"Az új kereskedési rendszer bevezetésének köszönhetően a prágai értéktőzsde láthatóbb lesz az olyan külföldi befektetők előtt, akik már eddig is a Xetrát használták. Arra számítunk, hogy az új rendszer pozitív hatással lesz a piaci likviditásra" - értékelt Petr Koblic, a Prágai Értéktőzsde elnöke.
Michael Buhl, a CEESEG igazgatótanácsi tagja szerint azáltal, hogy a csoporton belül egységessé válnak a kereskedési platformok, új befektetőket és likviditást lehet ezekre a piacokra csábítani.
A cégcsoport börzéi közül a budapesti az egyedüli parkett, ahol még nem működik a rendszer, de ott is zajlanak az előkészületek a rendszer beüzemelésére, és várhatóan a jövő évben itt is elindulhat a Xetra.
Hamarosan mi is xetrázunk
A Xetra váltja fel a Budapesti Értéktőzsde jelenlegi kereskedési rendszerét, és új árjegyzői rendszert is bevezetnek a részvénypiacon. A kereskedési rendszer cseréjét áprilisban, a Budapesti Értéktőzsde éves rendes közgyűlésén a megjelent részvényesek 99,97 százaléka támogatta. Nem volt azonban ennyire egyértelmű, hogy a váltás pozitív, sokáig vita volt a brókercégek között arról, érdemes-e rendszert váltani.
Nemrég egy kerekasztal-beszélgetésén a meghívott brókercégek képviselői abban egyetértettek, hogy a Xetra bevezetése ha nem is ideális időpontban történik, elkerülhetetlen. Az új rendszertől való félelem alapja, hogy megkönnyíti a külföldi brókercégek piacralépését, így még nagyobb lesz a verseny a befektetési szolgáltatók között. A váltástól és az árjegyzői rendszer bevezetésétől azonban a BÉT-en a forgalom és a likviditás növekedését várják. Részletek >>