9p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egy hónapon belül másodszor került lejtőre a forint. Egy friss elemzés szerint a következő időszakban akár 400 forintra drágulhat az euró. A tőzsdék tétováznak, ami részben az amerikai szünnappal magyarázható. 

A gyenge oldalon maradt a forint a keddi kereskedés indulása után. Az euró árfolyama nem sokkal 11 óra után már 375 forint felett volt. Ekkor a dollár jegyzése 344 forint felett járt. 

A magyar deviza az elmúlt egy hónapban másodszor került negatív pályára. Első körben június közepén ment fel az euró 370 forintról 374 forint fölé, majd nagyjából ugyanezt a pályát futotta be az elmúlt tíz napban. Utóbbi esetben a 370 forint alatti szintekről indult erősödésnek az euró. 

Irány a 400?

A KBC Equitas szakértői keddi elemzésükben egyebek mellett arról számoltak be, hogy a múlt hét eleji 368 forintos euróárfolyamhoz képest már érdemi forintgyengülésről van szó. Az Unicredit Bank elemzői rövidebb távon még erőt várnak a forinttól, azonban a folyamatos kamatcsökkentések révén év végére már a 390 forintos szintek elérésére számítanak, míg jövőre a 400 forintos jegyzést is elképzelhetőnek tartják.  

gyengült a forint, a hosszú távú kilátások sem igazán jók. Fotó: Depositphotos
gyengült a forint, a hosszú távú kilátások sem igazán jók. Fotó: Depositphotos

Az Equilor elemzői pedig arról írtak, hogy 

Az euró/forint árfolyam átlépte a tavaly október óta tartó csökkenő trendvonalat, hamarosan elérhető lehet a következő ellenállási szint, amely 377,20 közelében húzódik, míg támasz 372 alatt található. 

A nemzetközi porondon a dollár minimálisan erősödött a jennel szemben. Egy dollárért 144,72 jent kellett adni kedden reggel. Az euróval szemben icipicit gyengült az amerikai deviza. Az árfolyam 1,0913 dollár/euró volt a nap elején.

Rostokolás Budapesten

A magyar tőzsdén a reggeli nyitás nullásnak mondható. Az irányadó index 10 óra előtt 50 350 pontnál járt, ami lényegében stagnálást tükröz. Ez annak is köszönhető, hogy a vezető papírok egymással ellentétesen és minimális elmozdulással kezdték a kereskedést. Számokban ez annyit tesz, hogy az OTP és a Magyar Telekom egyaránt 0,1 százalékkal gyengült, míg a Mol és a Richter 0,2, illetve 0,1 százalékos plusszal rajtolt. Az OTP Bank kedden kiadott, friss technikai elemzésében végivette a blue chipeket: 

Hiába látni némi korrekcióra utaló mozgást, az eladói oldal még nem tűnik erősnek és a vételi oldalon is kivárás tapasztalható, ami több papírnál oldalazó mozgást okozott eddig. Az OTP tűnik még mindig a legvonzóbbnak. A 11 250  forintos árfolyam visszatesztelése sem változtatna még az emelkedő trenden. A 12 500 elérése még a pakliban maradt. 

A Mol is korrekcióba kezdett, de amíg a 2969-es természetes szint nem törik meg, lefele is korlátos a mozgása. Újabb vételi helyek a 2813-as szint környékén lehetnek. 

A Richter árfolyama még mindig a korrekciós fázisban van, de kioldalazott az esésből, így lefele sem látni nagy erőt. A 8125-höz közel már vételi zónába érhet.

A Magyar Telekom már több hete korrekciós fázisban mozog és mivel elérte a csökkenő trendvonalat, döntési szituáció jöhet, hogy letöri-e a 406-ot vagy kioldalazik a trendvonal fölé, ezzel üzenve, hogy újra vételes lehet a papír. 

Szép többlet Európában, visszafogott folytatással

A keddi nyitány után a legfontosabb európai részvénypiacokon is a budapestihez hasonló tétovázás volt a jellemző. A londoni Footsie, a frankfurti DAX és a párizsi CAC is 0,01-0,1 százalékos plusszal kezdett, ami szintén stagnálásnak felel meg. 

Ugyanakkor hosszabb távon már szebb a kép. Az európai tőzsdék az év első felében majdnem 9 százalékkal erősödtek, amit a második félév első kerekedési napján - hétfőn - csendes kereskedés követett. Ezen az sem változtatott, hogy az eurózónában júniusban 5,5 százalékra lassult az infláció. Ezt ugyanis ellensúlyozta, hogy a változékony élelmiszer- és energiaáraktól megtisztított maginfláció tovább gyorsult. A pénzromlás tempója még mindig jóval magasabb az Európa Központi Bank 2 százalékos céljánál, így a monetáris kondíciók lazítása igen távolinak látszik  A bányavállalatok részvényei 2-3 százalékkal erősödtek, miután úgy tűnik, a kínai feldolgozóipar teljesítményét nem szorítják le a bizonytalan világgazdasági kilátások. Az olaj- és gázrészvények jegyzése több mint 1,5 százalékkal ment feljebb az energiahordozók iránti erős nyári kereslet nyomán. A páneurópai Stoxx-600 index 0,2 százalékkal gyengült, a Footsie, a DAX, a CAC és a spanyol IBEX értéke nem változott érdemben hétfőn. 

Tesláztak a tengerentúlon

Az Egyesült Államokban július 3-án délután egy órakor zártak a tőzsdék a függetlenség napja előtt, amelyen zárva tartanak. Az Institute for Supply Management jelentése szerint az amerikai feldolgozóipar termelése júniusban immáron a nyolcadik egymást követő hónapban zsugorodott. A tőzsdei befektetőket mindig izgalomban hozó foglalkoztatási adat pénteken jelenik meg. A befektetőket azonban nem ez a negatív hír érdekelte, hanem a Tesla villanyautó-gyártó bejelentése, miszerint az elmúlt negyedévben 83 százalékkal több autót adott el, mint 2022 tavaszán. A hírre majdnem 7 százalékkal erősödtek a cég papírjai, magukkal húzva más elektromos autókat gyártó vállalatok papírjait is. 

A villanyfurgonokat gyártó Rivian Automitive részvénye 17,4 százalékkal erősödött, amihez hozzájárult, hogy termelése és értékesítése – a maga szerény szintjén – háromszorosára ugrott az elmúlt hónapokban. Az elektromos luxusautókat gyártó Fisker 1,4, a hasonló profilú Lucid Group 7 százalékos pluszt könyvelt el. A kínai Xpeng villanyautó-gyártó Amerikában jegyzett részvényeinek ára 4 százalékkal ment fel, miután második negyedéves a eladásai 27 százalékkal haladták meg az első negyedéves értékesítést. Mindezek a fejlemények nem dobták meg a vezető amerikai indexet. A Dow Jones 0,03, az S&P-500 0,12, a Nasdaq Composite 0,21 százalékkal araszolt feljebb.

Az ázsiai tőzsdék vegyes képet mutattak amerikai társaik jelentéktelen teljesítménye után. A keddi kereskedést a japán mutató, a Nikkei közel 1 százalékos mínusszal fejezete be. Hongkongi társa ugyanakkor 0,6 százalékos többletet "termelt", a sanghaji irányadó index (Sanghai Composite) pedig stagnált. 

Árfolyamok és grafikonok

Az olajpiacon a befektetők próbálják kisilabizálni a matekot abból, hogy a két legnagyobb exportőr, Szaúd-Arábia és Oroszország kitermelése csökkentése mellett dönthet, miközben az elemzők szerint a makrogazdasági adatok a gyenge kereslet irányába mutatnak. A Brent jegyzése kedd reggel hordónként 75 dollárnál járt, az amerikai WTI-ért hordónként 70,2 dollárt kellett adni. 

Az arany azonnali piacán 1921,39 dollárt kellett egy unciáért, a határidős jegyzés 1929,10 dolláron állt. A Fed várható júliusi kamatemelése az arany drágulása ellen hat.

A földgáz nagykereskedelmi ára, mind Nagy-Britanniában, mind a hollandiai gáztőzsdén emelkedett hétfőn, miután a befektetők kevesebb LNG szállítását várják a következő hetekben, miközben az áramtermelésre használt gáz fogyasztása a légkondicionálók használata miatt nőhet. A hollandiai gáztőzsdén az energiahordozó kedden délelőtt fordulatos teljesítménnyel rukkolt elő. Magyar idő szerint 10 óra körül megawattóránként (MWh) 34 euró feletti szinten mozgott, ami 1 százalékos erősödésnek felel meg. Nem sokkal 11 óra előtt azonban már pirosban volt a jegyzés, igaz ez mindössze 0,04 százalékos gyengülés, azaz 33,8 eurós árat jelentett. 

 

A gáz árfolyama kedden először felfelé menetelt, aztán vissza. Fotó: Depositphotos
A gáz árfolyama kedden először felfelé menetelt, aztán vissza. Fotó: Depositphotos

A legjelentősebb kriptodevizák a KBC Equitas piaci kommentárja szerint az elmúlt időszakban jól tartották magukat. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy a Bitcoin is szépen lassan próbál távolodni a 30 ezer dolláros szintektől, míg az Ethereum is 2 ezer dollár körül tartózkodik. Előbbi egyébként hétfőhöz képest 0,6 százalékkal, utóbbi 0,2 százalékkal gyengült. A Tether ugyanakkor 0,4 százalékkal erősödött. 

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Céges hírturmix

Az Equilor piaci összefoglalójában több részvénypiacon érdekelt céget is kiemelt. 

  •  A Bank of America elhalasztja az osztalékbejelentést a stresszteszt eredménye miatt. Jelentős eltérés volt ugyanis a bank saját kockázatkezelői, illetve a Fed által végrehajtott stressz-tesztek eredménye között. A Bank of America saját modellje szerint egy éles gazdasági visszaesés során 52 milliárd dolláros veszteséget szenvedne el a vállalat, míg a Fed modellje szerint csak 23 milliárd dollárt. A vállalat felvette a kapcsolatot a jegybankkal, és amíg nem derül ki az eltérés oka, nem döntenek a következő negyedévi osztalék mértékéről, mely legutóbb 22 cent volt részvényenként, és a piaci szereplők emelésre számítanak. Az árfolyam a tegnapi kereskedésben 1,78 százalékkal került feljebb. 
  • Az AstraZeneca brit gyógyszergyártó egyik kísérleti rákgyógyszerének előzetes vizsgálati eredménye negatívan alakult. Megállapították, hogy nincs érett fázisban a készítmény: a hatékonysága nem statisztikailag szignifikáns, a kísérletezést folytatják. Az árfolyam a tegnapi amerikai kereskedésben 8,83 százalékot esett. 
  • A Fidelity megnövelte a részesedését a Zions Bancorp.-ban a Bloomberg által összegyűjtött adatok szerint. A cég egyik alapjában a Zions részvények mennyisége 28 százalékkal megnőtt a március 31-től május 31-ig terjedő időszakban. A múlt héten a korábbi rosszabb hírek ellenére megemelte a JP Morgan a bankcsoport részvényeire vonatkozó célárát, 34 dollárra a korábbi 29 dollárról. A Zions részvényei a tegnapi kereskedésben közel 4,8 százalékal drágultak a hétfői a rövidített amerikai kereskedésben.

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 18200 18045 18285 +0,72% 0 0 9 723 642 050 HUF 2024-04-30 17:09:55
MOL 3010 3010 3058 -0,13% 0 0 1 865 029 230 HUF 2024-04-30 17:07:16
MTELEKOM 926 920 942 +0,33% 0 0 679 167 963 HUF 2024-04-30 17:05:16
RICHTER 9340 9300 9385 +0,32% 0 0 1 989 818 105 HUF 2024-04-30 17:05:06
OPUS 378 370 386 +1,07% 0 0 149 603 278 HUF 2024-04-30 17:05:28
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Csapásokat adott és kapott is a forint, íme az eredmény!
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 19:00
Vegyesen mozgott a forint a főbb devizákkal szemben kedden kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Bika rontott a parkettre
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 17:53
Emelkedéssel zárt kedden a Budapesti Értéktőzsde. A Mol részvényeinek értéke enyhén csökkent a többi blue chip árfolyamának viszont jót tett a reggeli GDP-adat.
Részvény / Deviza / Áru Csúcsokat döntöget a BUX, közeledik a fontos határhoz a forint
Eidenpenz József | 2024. április 30. 12:17
A BUX index új történelmi csúcsokra érkezett, az OTP a húzópapír, amelynek bankvásárlási terveiről is kiderültek részletek. A forint tovább erősödött, nagyot estek a nemesfémek. Fontos európai vállalatok jelentettek, esténként pedig Amerikában jönnek lényeges hírek három napon keresztül.
Részvény / Deviza / Áru Olajat talált a Mol Tura mellett
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 09:22
Napi 1000 hordó olajat ad a turai lelőhely. 
Részvény / Deviza / Áru Ennyi pénzt kell áldozni egy euróra
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 06:44
A dollárral szemben gyengült a forint.
Részvény / Deviza / Áru Itt a jó hír: még olcsóbban vehet eurót a nyaraláshoz
Privátbankár.hu | 2024. április 29. 18:16
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben hétfőn kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Hoppá! Az egekbe ugrott a BUX
Privátbankár.hu | 2024. április 29. 17:55
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26 százalékos emelkedéssel, 67 885,92 ponton zárt hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Csodás hírt kaptak a Graphisoft Park SE részvényesei
Privátbankár.hu | 2024. április 29. 17:39
A Graphisoft Park SE részvényenként 70 eurócent osztalékot fizet 2023-es adózott eredménye terhére a forgalomban lévő "A" sorozatú törzsrészvényei után - tette közzé a társaság hétfői közgyűlésének határozatát a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
Részvény / Deviza / Áru Egyre erősebb a forint, nem minden akkumulátorgyár fog megépülni
Eidenpenz József | 2024. április 29. 12:29
A tőzsdék nagyon várják a szerdai amerikai kamatdöntést, plusz egy hazai adat is hathat majd a forintra a héten. Két kiemelten fontos gyorsjelentés jön az USA-ból, és szövetségest talált Kínában a Tesla. Nem fog minden tervezett akkumulátor-gyár megépülni, mert nem éri meg nekik?
Részvény / Deviza / Áru Bereggelizett a forint: nézze csak, mennyibe kerül egy euró!
Privátbankár.hu | 2024. április 29. 07:35
Erősödött kissé a forint hétfő reggelre a főbb devizákkal szemben a múlt péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben, a hetet erősebben kezdte az egy héttel korábbi nyitásnál is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG