A gyenge oldalon maradt a forint a keddi kereskedés indulása után. Az euró árfolyama nem sokkal 11 óra után már 375 forint felett volt. Ekkor a dollár jegyzése 344 forint felett járt.
A magyar deviza az elmúlt egy hónapban másodszor került negatív pályára. Első körben június közepén ment fel az euró 370 forintról 374 forint fölé, majd nagyjából ugyanezt a pályát futotta be az elmúlt tíz napban. Utóbbi esetben a 370 forint alatti szintekről indult erősödésnek az euró.
Irány a 400?
A KBC Equitas szakértői keddi elemzésükben egyebek mellett arról számoltak be, hogy a múlt hét eleji 368 forintos euróárfolyamhoz képest már érdemi forintgyengülésről van szó. Az Unicredit Bank elemzői rövidebb távon még erőt várnak a forinttól, azonban a folyamatos kamatcsökkentések révén év végére már a 390 forintos szintek elérésére számítanak, míg jövőre a 400 forintos jegyzést is elképzelhetőnek tartják.
Az Equilor elemzői pedig arról írtak, hogy
Az euró/forint árfolyam átlépte a tavaly október óta tartó csökkenő trendvonalat, hamarosan elérhető lehet a következő ellenállási szint, amely 377,20 közelében húzódik, míg támasz 372 alatt található.
A nemzetközi porondon a dollár minimálisan erősödött a jennel szemben. Egy dollárért 144,72 jent kellett adni kedden reggel. Az euróval szemben icipicit gyengült az amerikai deviza. Az árfolyam 1,0913 dollár/euró volt a nap elején.
Rostokolás Budapesten
A magyar tőzsdén a reggeli nyitás nullásnak mondható. Az irányadó index 10 óra előtt 50 350 pontnál járt, ami lényegében stagnálást tükröz. Ez annak is köszönhető, hogy a vezető papírok egymással ellentétesen és minimális elmozdulással kezdték a kereskedést. Számokban ez annyit tesz, hogy az OTP és a Magyar Telekom egyaránt 0,1 százalékkal gyengült, míg a Mol és a Richter 0,2, illetve 0,1 százalékos plusszal rajtolt. Az OTP Bank kedden kiadott, friss technikai elemzésében végivette a blue chipeket:
Hiába látni némi korrekcióra utaló mozgást, az eladói oldal még nem tűnik erősnek és a vételi oldalon is kivárás tapasztalható, ami több papírnál oldalazó mozgást okozott eddig. Az OTP tűnik még mindig a legvonzóbbnak. A 11 250 forintos árfolyam visszatesztelése sem változtatna még az emelkedő trenden. A 12 500 elérése még a pakliban maradt.
A Mol is korrekcióba kezdett, de amíg a 2969-es természetes szint nem törik meg, lefele is korlátos a mozgása. Újabb vételi helyek a 2813-as szint környékén lehetnek.
A Richter árfolyama még mindig a korrekciós fázisban van, de kioldalazott az esésből, így lefele sem látni nagy erőt. A 8125-höz közel már vételi zónába érhet.
A Magyar Telekom már több hete korrekciós fázisban mozog és mivel elérte a csökkenő trendvonalat, döntési szituáció jöhet, hogy letöri-e a 406-ot vagy kioldalazik a trendvonal fölé, ezzel üzenve, hogy újra vételes lehet a papír.
Szép többlet Európában, visszafogott folytatással
A keddi nyitány után a legfontosabb európai részvénypiacokon is a budapestihez hasonló tétovázás volt a jellemző. A londoni Footsie, a frankfurti DAX és a párizsi CAC is 0,01-0,1 százalékos plusszal kezdett, ami szintén stagnálásnak felel meg.
Ugyanakkor hosszabb távon már szebb a kép. Az európai tőzsdék az év első felében majdnem 9 százalékkal erősödtek, amit a második félév első kerekedési napján - hétfőn - csendes kereskedés követett. Ezen az sem változtatott, hogy az eurózónában júniusban 5,5 százalékra lassult az infláció. Ezt ugyanis ellensúlyozta, hogy a változékony élelmiszer- és energiaáraktól megtisztított maginfláció tovább gyorsult. A pénzromlás tempója még mindig jóval magasabb az Európa Központi Bank 2 százalékos céljánál, így a monetáris kondíciók lazítása igen távolinak látszik A bányavállalatok részvényei 2-3 százalékkal erősödtek, miután úgy tűnik, a kínai feldolgozóipar teljesítményét nem szorítják le a bizonytalan világgazdasági kilátások. Az olaj- és gázrészvények jegyzése több mint 1,5 százalékkal ment feljebb az energiahordozók iránti erős nyári kereslet nyomán. A páneurópai Stoxx-600 index 0,2 százalékkal gyengült, a Footsie, a DAX, a CAC és a spanyol IBEX értéke nem változott érdemben hétfőn.
Tesláztak a tengerentúlon
Az Egyesült Államokban július 3-án délután egy órakor zártak a tőzsdék a függetlenség napja előtt, amelyen zárva tartanak. Az Institute for Supply Management jelentése szerint az amerikai feldolgozóipar termelése júniusban immáron a nyolcadik egymást követő hónapban zsugorodott. A tőzsdei befektetőket mindig izgalomban hozó foglalkoztatási adat pénteken jelenik meg. A befektetőket azonban nem ez a negatív hír érdekelte, hanem a Tesla villanyautó-gyártó bejelentése, miszerint az elmúlt negyedévben 83 százalékkal több autót adott el, mint 2022 tavaszán. A hírre majdnem 7 százalékkal erősödtek a cég papírjai, magukkal húzva más elektromos autókat gyártó vállalatok papírjait is.
A villanyfurgonokat gyártó Rivian Automitive részvénye 17,4 százalékkal erősödött, amihez hozzájárult, hogy termelése és értékesítése – a maga szerény szintjén – háromszorosára ugrott az elmúlt hónapokban. Az elektromos luxusautókat gyártó Fisker 1,4, a hasonló profilú Lucid Group 7 százalékos pluszt könyvelt el. A kínai Xpeng villanyautó-gyártó Amerikában jegyzett részvényeinek ára 4 százalékkal ment fel, miután második negyedéves a eladásai 27 százalékkal haladták meg az első negyedéves értékesítést. Mindezek a fejlemények nem dobták meg a vezető amerikai indexet. A Dow Jones 0,03, az S&P-500 0,12, a Nasdaq Composite 0,21 százalékkal araszolt feljebb.
Az ázsiai tőzsdék vegyes képet mutattak amerikai társaik jelentéktelen teljesítménye után. A keddi kereskedést a japán mutató, a Nikkei közel 1 százalékos mínusszal fejezete be. Hongkongi társa ugyanakkor 0,6 százalékos többletet "termelt", a sanghaji irányadó index (Sanghai Composite) pedig stagnált.
Az olajpiacon a befektetők próbálják kisilabizálni a matekot abból, hogy a két legnagyobb exportőr, Szaúd-Arábia és Oroszország kitermelése csökkentése mellett dönthet, miközben az elemzők szerint a makrogazdasági adatok a gyenge kereslet irányába mutatnak. A Brent jegyzése kedd reggel hordónként 75 dollárnál járt, az amerikai WTI-ért hordónként 70,2 dollárt kellett adni.
Az arany azonnali piacán 1921,39 dollárt kellett egy unciáért, a határidős jegyzés 1929,10 dolláron állt. A Fed várható júliusi kamatemelése az arany drágulása ellen hat.
A földgáz nagykereskedelmi ára, mind Nagy-Britanniában, mind a hollandiai gáztőzsdén emelkedett hétfőn, miután a befektetők kevesebb LNG szállítását várják a következő hetekben, miközben az áramtermelésre használt gáz fogyasztása a légkondicionálók használata miatt nőhet. A hollandiai gáztőzsdén az energiahordozó kedden délelőtt fordulatos teljesítménnyel rukkolt elő. Magyar idő szerint 10 óra körül megawattóránként (MWh) 34 euró feletti szinten mozgott, ami 1 százalékos erősödésnek felel meg. Nem sokkal 11 óra előtt azonban már pirosban volt a jegyzés, igaz ez mindössze 0,04 százalékos gyengülés, azaz 33,8 eurós árat jelentett.
A legjelentősebb kriptodevizák a KBC Equitas piaci kommentárja szerint az elmúlt időszakban jól tartották magukat. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy a Bitcoin is szépen lassan próbál távolodni a 30 ezer dolláros szintektől, míg az Ethereum is 2 ezer dollár körül tartózkodik. Előbbi egyébként hétfőhöz képest 0,6 százalékkal, utóbbi 0,2 százalékkal gyengült. A Tether ugyanakkor 0,4 százalékkal erősödött.
Céges hírturmix
Az Equilor piaci összefoglalójában több részvénypiacon érdekelt céget is kiemelt.
- A Bank of America elhalasztja az osztalékbejelentést a stresszteszt eredménye miatt. Jelentős eltérés volt ugyanis a bank saját kockázatkezelői, illetve a Fed által végrehajtott stressz-tesztek eredménye között. A Bank of America saját modellje szerint egy éles gazdasági visszaesés során 52 milliárd dolláros veszteséget szenvedne el a vállalat, míg a Fed modellje szerint csak 23 milliárd dollárt. A vállalat felvette a kapcsolatot a jegybankkal, és amíg nem derül ki az eltérés oka, nem döntenek a következő negyedévi osztalék mértékéről, mely legutóbb 22 cent volt részvényenként, és a piaci szereplők emelésre számítanak. Az árfolyam a tegnapi kereskedésben 1,78 százalékkal került feljebb.
- Az AstraZeneca brit gyógyszergyártó egyik kísérleti rákgyógyszerének előzetes vizsgálati eredménye negatívan alakult. Megállapították, hogy nincs érett fázisban a készítmény: a hatékonysága nem statisztikailag szignifikáns, a kísérletezést folytatják. Az árfolyam a tegnapi amerikai kereskedésben 8,83 százalékot esett.
- A Fidelity megnövelte a részesedését a Zions Bancorp.-ban a Bloomberg által összegyűjtött adatok szerint. A cég egyik alapjában a Zions részvények mennyisége 28 százalékkal megnőtt a március 31-től május 31-ig terjedő időszakban. A múlt héten a korábbi rosszabb hírek ellenére megemelte a JP Morgan a bankcsoport részvényeire vonatkozó célárát, 34 dollárra a korábbi 29 dollárról. A Zions részvényei a tegnapi kereskedésben közel 4,8 százalékal drágultak a hétfői a rövidített amerikai kereskedésben.