A tegnapi kellemes nap után mára leült az emelkedés a tőzsdéken, a német index picit tud emelkedni, de a francia és brit 1-2 ezrelékkel esik. Az amerikai határidős indexek nulla körül állnak. A főbb témákról most is az infláció, az energiaárak magas szintje és a sok gyorsjelentés gondoskodott.
A brit jegybank kamatdöntő ülésre készül, miközben a szigetországban négy százalék fölé mehet év végére az infláció, a jegybanki cél kétszeresére. De aggódnak amiatt is, hogy az országban meglepően magas a Covid 19-esetek száma.
Mol-céláremelés érkezett
Itthon a BUX-index 0,8 százalékkal emelkedik, mind a négy nagy cég segíti. Az OTP 0,8, a Richter 1,1, a Mol és a Telekom 0,4-0,4 százalékkal megy fel. A lengyel PKO 2359 forintról 2949 forintra emelte a Mol célárfolyamát, az ajánlásuk maradt tartás. A 4iG alig mozdul, az Opus 0,8 százalékkal esik.
Nem volt elég az MNB lépése a forintnak?
Az euró/forint emelkedik, fizetőeszközünk rosszul viselte a keddi szerény, de a várakozásoknak elvileg megfelelő kamatemelést. Az árfolyam ma már a 363,40-et is elérte, jelenleg 362,60. Azt azonban érdemes hozzátenni, hogy a lengyel és a cseh pénz is hasonló mértékben gyengül.
Az Equilor Befektetési Zrt. szerint
a piaci szereplők kevesellték a 15 bázispontos kamatemelést, illetve a kismértékben szigorúbb irányba tolódó jegybanki kommunikációt. Az euró-forint árfolyama így áttörte a 360,00-360,50 között húzódó ellenállási szintet, a következő fontosabb szint 362,50-nél húzódik, amelynek meg is kezdte a tesztelését. Áttörése esetén a következő akadály 364,25-nél adódhat.
Fanyalgó Netflix-részvényesek
Jól teljesített a Netflix, de ez nem elég – foglalta össze az Erste Befektetési Zrt. a Netflix streaming szolgáltató gyorsjelentését. Az árfolyam így egy százalékkal esett a zárást követően.
- A bevétel megegyezett a várakozásokkal.
- A cég profitja kiemelkedő volt, részvényenként 3,19 dollár, míg az elemzők 2,56 dollárt vártak.
- Az előfizetők száma több, mint 9 százalékkal 213,6 millió főre emelkedett, felülmúlva az elemzők 212,9 milliós becslését.
- Ám az amerikai piac teljesítménye elmaradt a várakozásoktól.
- A vezetőség azt is mondta, hogy a növekedés nem biztos, hogy elérheti a pandémia előtti időszak adatait.
Sok esik, egy emelkedik – ezek a gyorsjelentések jöttek
Európában francia Kering luxuscikk-vállalat, a holland Akzo Nobel festékgyártó és a holland ASML félvezető-cég részvényei 2-4 százalékos mínuszban vannak a gyorsjelentésük nyomán. Emellett jó is érkezett, például a Nestlétől, amely három százalékkal emelkedik.
Az USA-ban a Procter & Gamble növekvő költségek mellett némi csalódást okozott a részvényeseknek, így süllyedt az árfolyama. A várakozások felett alakult a Philip Morris negyedéve, de az úgynevezett hevített dohánytermékek elmaradása miatt végül ez a papír is lefelé csúszott.
Kína beomlasztotta a szénárakat?
A nyersanyagválság elleni küzdelem jegyében Kína a szénár összeomlását okozta, kilenc százalékos volt a csökkenés. A kínai kormány esetleges beavatkozása a szénpiacba megrémítette az árupiaci szereplőket – írta az N-Tv.de német portál.
A kínai állami tervhivatal ugyanis vizsgálja az árak csökkentésére irányuló lehetséges intézkedéseket. Így belenyúlhatnak a vállalatok haszonkulcsaiba vagy szabályozhatják az eladási áraik felső határát. Ezenkívül szigorú fellépéssel fenyegetőznek a szabálytalanságok elkövetői ellen.
A csökkenő szénár nyomán a kőolaj is nyomás alá került és az ipari fémek is elgyengültek némileg. A magas energiaköltségek miatt a fémgyártók visszafogták termelésük egy részét.
Megakadt az olaj emelkedése
Az olajárak emelkedése egyelőre megállt, sőt enyhe süllyedés látható, miután az amerikai American Petroleum Institute (API) szervezet ismét az ottani készletek jelentős növekedéséről számolt be. Délután az amerikai hatóság (EIA) adja ki erről a hivatalos számokat.
Nagy siker lett a bitcoin-ETF
Elindult tegnap az első amerikai tőzsdén kereskedett bitcoin-alap, a ProShares’ Bitcoin Strategy ETF (BITO). Állítólag minden idők legmagasabb, egymilliárd dollár feletti első napi “természetes” tőkebeáramlását regisztrálták nála. (Természetes olyan értelemben, hogy a piacról érkezett, nem nagybefektetők előre letárgyalt beszállása volt.)
A bitcoin árfolyama emelkedett, azonban nem sikerült áttörnie az április közepi rekordot, ami 64 863 dollár volt. Az utóbbi 24 óra legmagasabb árfolyama 64 434 dollár lett. Az ether is felment, de a 3900 dolláros határt nem tudta túllépni. A piacon most már azt találgatják, mikor jöhet a bitcoin után az első ethereum ETF, mivel a bitcoin mellett már etherre is régen van határidős árutőzsdei kereskedés az USA-ban.
A Facebook megint kihúzza a gyufát
Az elmített bitcoin-ETF miatt biztosan nem véletlen, hogy a Facebook mostanra időzítette digitális pénztárcája, a Novi bevezetését, egyelőre az USA-ban és Guatemala-ban. Igaz, egyelőre csak előzetes tesztelési céllal (“pilot” programként). Ebben a PAX Dollar (USDP) nevű stabil, dollárhoz kötött kriptodevizát lehet tárolni, mozgatni. (A pénztárca eredetileg a máig meg nem valósult Libra projekt része volt Calibra néven.)
A lépés máris tiltakozást váltott ki, öt kriptodeviza-szkeptikus amerikai szenátor emelte fel ellene a hangját.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.