Éves csúcsot ütöttek reggel egyes európai tőzsdeindexek, és éves mélypontot a volatilitást mérő VSTOXX mutató. Rekordszinten áll az Airbus, a BMW autógyár, a Siemens Energy, a Heidelberg Cement, a Ferrari vagy a Henkel árfolyama. Napn belül azonban lemorzsolódás indult, késő délelőtt az európai mutatók már vegyesen teljesítenek, a német DAX stagnál, a francia CAC pár ponttal esik, a brit 0,4 százalékkal megy fel. Az amerikai határidős indexek és alig változnak.
Ma felülteljesítenek a magyar eszközök
Itthon a BUX index 0,7 százalékkal javít, az OTP 0,9, a MOL 0,6, a Richter 1,0, a Magyar Telekom 0,3 százalékkal drágul. A Waberer’s több mint öt százalékkal ugrik, két százalék körüli mértékben esik viszont az Alteo és a Masterplast.
A forint is szépen erősödik, az euró ára nemrég beesett 372 alá is, jelenleg 371 forint nyolcvan fillér, közel két forinttal alacsonyabb a péntek estinél. A hollandiai földgáz 1,6 százalékkal 41,80 euróig emelkedik, a kőolaj kissé süllyed.
Miért ilyen erős az euró?
Csúcson az euró, másfél éves csúcson az európai részvények. A tőkepiacok ítélete elég egyértelmű, és ezt üzenik: az amerikai bankválság csak átmeneti megingást jelentett. Nem tartós sokk, hatását inkább az USA-ban érezteti, de ott sem tragikus – írta Zsiday Viktor alapkezelő.
Lehet, hogy az Egyesült Államokban valóban leállnak a kamatemeléssel, de Európában továbbra is erős az inflációs kockázat. A növekedési kilátásokat az elmúlt hetek megingása nem rontja észrevehetően, mert az európai bankszektor jobban feltőkésített és nem érinti a betétkivonás.
Emiatt a kamatemelések folytatódnak. Ennek hatására pedig minden devizával szemben nő az euró kamatelőnye, ami miatt felértékelődik.
Meddig emelik még a kamatokat?
A Bloomberg friss elemzői felmérése szerint további három, egyenként 25 bázispontos kamatemelés várható az EKB-tól 4,25 százalékig – írja az Erste Befektetési Zrt. Ezzel júliusban érheti el a kamatemelési ciklus tetejét a jegybank, majd idén már szinten tarthatja a kamatot.
Az USA-ban Christopher Waller, a Fed kormányzótanácsának tagja szerint a kamatok további emelésére van szükség annak ellenére, hogy az infláció mérséklődni látszik. Ezzel erősítette a várakozásokat arra vonatkozóan, hogy a jegybank májusban ismét emel az irányadó kamaton.
Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter ezzel szemben arról beszélt, hogy a bankok valószínűleg óvatosabbá válnak, a bankcsődök miatt szigoríthatják a hitelezést, így szükségtelenné válhatnak a további kamatemelések.
Jól kezdődött a gyorsjelentési szezon
Megkezdték a gyorsjelentési szezont az amerikai nagybankok (J.P. Morgan, Citigroup, Wells Fargo), összességében kedvező eredményekről számoltak be – írta a KBC Equitas. A várakozások pedig vegyesek voltak, stabilitási kockázatok is felmerültek. Ám nemcsak a profitszámok, hanem a tőkemegfelelési és likviditási mutatók is magasak, mindez pedig pozitív üzenet lehet a piac számára is.
Egyre sűrűbb hetek várhatnak a befektetőkre, hiszen a jelentési szezon folytatódik.
Legközelebb a Bank of America, a Goldman Sachs és a Morgan Stanley jelent. Emellett érdemes lesz figyelni a légitársaságok jelentéseire, valamint a Netflix és a Tesla is közzéteszi a friss számait – teszik hozzá.
Az alapokba teszik a pénzüket az emberek
A BlackRock vagyonkezelőhöz az első negyedévben 110 milliárd dollárnyi tőke áramlotta gyorsjelentése szerint. Ez nagyobb összeg, mint amennyit az elemzők vártak – írja az Equilor Befektetési Zrt. Úgy tűnik, az amerikai mini bankkrízis után a regionális bankokból kiáramló betétek egy része a BlackRocknál és a hozzá hasonló nagy alapkezelőknél köt ki.
Bár a cég egy részvényre jutó nyeresége 18 százalékkal esett a tavalyi év hasonló időszakához képest, a 7,93 dolláros EPS még mindig magasabb, mint a várakozásokban szereplő 7,67 dollár. Az árfolyam három százalékkal emelkedett.
Esik a bitcoin, stabil az ether
Viszonylag csendesen telt a hétvége a kriptovaluta-piacon, a bitcoin 30 300, az ether 2100 környékén ingadozott. Mára azonban a bitcoin közel két százalékot esett, 29 900 alá. Az ether annak ellenére sok hónapos csúcs közelében tartózkodik, hogy a lekötött ETH-érmék feloldása (a múlt heti Shapella frissítés után) elérte az egymillió darabot (több, mint kétmilliárd dollárt).
A bitcoin tavaly 15 500, az ether 870 dollár közelében érte el éves mélypontját.
Éves csúcson az orosz tőzsdeindex, de…
Egyes források mostanában megemlékeznek róla, hogy éves csúcsára ért a moszkvai MOEX tőzsdeindex – rubelben. Az RTSI, amely szintén az orosz részvénypiacot ábrázolja, de dollárban, már nem teljesített ilyen szépen. A teljes képhez pedig az is hozzátartozik, hogy valójában mindkettő a háború nagy vesztese.
Amint az ábrán látható, az orosz támadás előtti állapothoz, 2021 végéhez képest az orosz indexek 33, illetve 39 százalékos esést szenvedtek el. Eközben a nyugat-európai Stoxx 50 blue chip-index (kékkel) például mlég kissé emelkedett is. Nem is csoda, hiszen a háború óta az összes nyugati befektető elkerüli az orosz tőzsdét, és ha – a korlátozások miatt egyáltalán teheti – el is ad.
Növekedtek az eladások az AutoWallisnál
Az AutoWallis-csoport 2023 első negyedévében 86,2 százalékkal 13 800 darabra növelte az értékesített gépjárművek számát a tavalyi év azonos időszakával összehasonlítva. A legnagyobb növekedés ezúttal is a nagykereskedelmi üzletágban volt, 113,1 százalékkal 11 223 darabra emelkedett az értékesítés. Ebben azonban szerepet játszott a Renault Hungária felvásárlása, ami tavaly október óta erősíti az értékesítési számokat. Organikusan 45 százalékos volt a növekedés.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.