A részvénypiac heti forgalma meghaladta a 65,05 milliárd forintot az előző heti négynapos kereskedésben elért 32,1 milliárd forint után. Ilyen emelkedésben nem csoda, hogy a BUX is kilőtt, pénteken 38 351,65 ponton állt meg a kereskedésben, ami az előző heti záróértéknél 389,39 ponttal, mintegy 1,03 százalékkal volt magasabb. Az Equilor Befektetési Zrt. elemzése szerint a hét második felére javult a nemzetközi befektetői hangulat, a magyar piac pedig lekövette a trendeket.
Ugyanakkor fontos látni, hogy a piaci optimizmus rendkívül törékeny, egyebek mellett az Egyesült Államok és Oroszország közti pengeváltás is megingathatja a bizalmat, vélik az elemzők. Márpedig Trump meglehetősen mélyen belenyúlt a kérdésbe, rövid gondolkodás idő után ugyanis kiadta a parancsot, így péntek este légicsapást intéztek néhány szír vegyifegyver-gyár gyanús csomópontra. A támadást több európai ország is üdvözölte, miközben Oroszország magyarázatot követelt, Putyin pedig összehívta az ENSZ Biztonsági Tanácsának ülését, erről itt írtunk bővebben a Privátbankár.hu-n.
Közgyűlés-közgyűlés hátán
Ahogy arról korábban már írtunk, a négyből három bluechip is ezen a héten tartotta a közgyűlését. A Magyar Telekom közgyűlése a héten részvényenként 25 forintos osztalékfizetésről döntött, míg az OTP közgyűlése pénteken jóváhagyta a bank 219 forintos részvényenkénti osztalékjavaslatát, a saját részvényekkel korrigálva a tényleges kifizetés így 221 forint lesz.
Emellett éves közgyűlésst tartott a Mol is, ahol elfogadták az összesen 127,50 forintra vonatkozó osztalékfizetési javaslatot, amely 85 forintos alaposztalékon felül 42,5 forint rendkívüli kifizetést jelent. Továbbá a Morgan Stanley irányításával indulhat az INA cég horvát visszavásárlása, miután Andrej Plenkovic horvát miniszterelnök közölte, hogy a Morgan Stanley, az Intesa Saopaolo és a Privredna Banka Zagreb nyerték el a tanácsadói tendert, amely a Mol 49 százalékos tulajdonrészének visszavásárlásához kapcsolódik. A Mol egyébként új vezérigazgatót javasolt az INA élére, ennek részleteiről itt olvashatsz bővebben. >>>
A rubel jelentős értékvesztést szenvedett el a héten az amerikai szankciók korábbi bejelentése után. A Richter mozgására nézve kulcsfontosságú lehet a továbbiakban is, hogy sikerül-e a rubelnek ledolgoznia az esését, mivel a hazai gyógyszergyártó bevételeinek jelentős része az orosz piacról származik, olvasható az Equilor közleményében.