Az európai részvényindexek szerdán többnyire 0,2-0,6 százalékkal emelkednek, kivéve Párizst, ahol 0,2 százalékos csökkenés látható. Az amerikai határidős indexek is fél százalék körüli pluszban állnak, főleg a különösen kamatérzékeny technológiai papírok árai mennek.
Pár nap szünet után kedden az amerikai részvényindexek ismét felfelé mozdultak, miközben a piacok fontos adatokra várnak, leginkább a délutáni amerikai inflációs számokra készülnek. Európában pedig sok gyorsjelentés és makroadat érkezik.
Újabb csúcs felé tart a BUX?
A BUX index 0,3 százalékkal emelkedett, nem sokkal van a múlt hét végi csúcsai alatt. Az OTP 0,1, a Mol 0,5, a Telekom 0,4 százalékkal drágul, a Richter egy hajszállal olcsóbb lett. Két százalékkal esik az Opus.
A forint lényegében stagnál kedd estéhez képest, 386,20 az euró, de reggel volt erősebb pozícióban is a devizánk, akkor csak 385,75 volt a keresztárfolyam. Az árfolyamot befolyásolhatta, hogy az MNB kedden megjegyzéseket tett a hazai gazdaságpolitikával és a kamatokkal kapcsolatban is.
Egy szerény mértékben gyengülő dollár mellett a legtöbb árupiaci termék szárnyal, az olaj fél, az európai földgáz másfél, az arany háromnegyed, az ezüst bő másfél százalékkal. Három százalékkal lőtt ki a réz, amire még visszatérünk.
Céláremelés érkezett az OTP-re
Az Autonomous Research 23 001 forintról 24 082 forintra emelte az OTP Bankra vonatkozó 12 havi célárfolyamát, az ajánlás változatlanul felülteljesítés. Jelenleg 14 elemző vételre, 4 tartásra javasolja az OTP-t, a medián célárfolyam 20 550 forint – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Jelentett a Graphisoft Park
Az árbevétel éves bázison 2,8 százalékkal 4,3 millió euróra emelkedett, a nettó eredmény négy százalékkal bővült 2,1 millió euróra – foglalta össze az Equilor Befektetési Zrt. A működési költségek 17 százalékkal emelkedtek, a személyi jellegű kiadások követték az inflációt. Az egyik legfontosabb mutató, a kihasználtság tavaly 97-98 százalékról 95 százalékra csökkent.
A Graphisoft Park menedzsmentje továbbra is óvatos, várakozásuk szerint idén tovább csökkenhet a kihasználtság, de 90 százalék felett maradhat. Ezt technikai okok magyarázzák, több bérlő esetében is változások lesznek a bérleti megállapodásokban.
Kiemelkedő fontosságú adatok érkeznek ma
A befektetők a részvény– és kötvénypiacon is az amerikai inflációs jelentésre várnak, amelyet szerdán délután tesznek közzé. Kedden Jerome Powell Fed-elnök hangsúlyozta annak szükségességét, hogy a kamatokat hosszabb ideig magasan tartsák. Szerinte a döntéshozóknak türelmesnek kell lenniük, és meg kell várniuk a bizonyítékokat arra, hogy az infláció tovább hűl – írta a Bloomberg.
Az amerikai infláció előtt az európai kereskedőknek is sűrű napirendjük van. Napirenden az euróövezet GDP-je, inflációs adatok Franciaországból és Svédországból, valamint a svéd Riksbank legutóbbi ülésének jegyzőkönyve. Az Európai Bizottság is közzéteszi tavaszi gazdasági előrejelzését, a Nemzetközi Energiaügynökség pedig kiadja olajpiaci jelentését.
Folytatódik az Anglo-sztori
A gyengélkedő Anglo American bányakonglomerátum túlélési tervet fogalmazott meg, amely megegyezik az őt felvásárolni kívánó BHP Group elképzeléseivel. A rivális menedzserek pedig harcba kezdtek, hogy meggyőzzék a részvényeseket arról, ők a megfelelő emberek az átalakítási feladatra – írta a Bloomberg. A tervek között szerepel a DeBeers gyémántkereskedő ház tőzsdére vitele is.
A londoni tőzsdén jegyzett Anglo American hétfőn elutasította a BHP Group 34 milliárd fontos (42,67 milliárd dolláros), megemelt összegű vételi ajánlatát, mondván, hogy az „továbbra is jelentősen alulértékeli” a vállalatot. Korábban elutasította a BHP április 25-én tett eredeti, 39 milliárd dolláros ajánlatát is.
Eközben a réz, amely a BHP ajánlatának is az egyik fő mozgatórugója, az amerikai határidős piacon rekordszintre emelkedett. A történelemben először átlépte az öt dollárt kötésegységenként.
Burberry blues
Az európai színtéren egy sor vállalati eredmény érkezik, ezek közül a Burberry-re figyelnek leginkább, amely a kínai és amerikai vásárlók gyenge kereslete miatt szenved. A brit divatház részvénye négy százalékos mínuszban van. Ezen kívül a Thyssenkrupp, az Allianz, a Commerzbank, az ABN Amro, az RWE és a Merck is ma számolt be eredményeiről.
Itt az újabb mémrészvény-őrület
A mémrészvények visszatértek. A befektetők ismét rávetették magukat a GameStop és az AMC Entertainment papírjaira, újraélesztve a kisrészvényesi őrületet, amely a világjárvány idején megrázta a piacokat. A videojáték-kiskereskedő GameStop részvényei egyik nap 113, a másikon 60 százalékot ugrottak, az AMC szerényebb, 32 százalékos emelkedést produkált. Újra felbukkant ugyanis a “Roaring Kitty” nicknevű kisbefektető, aki az első mémrészvény-mániát internetes hozzászólásaival elindította.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.