7p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Folytatja libikókázását fizetőeszközünk – így várja a Fed globális hatású kamatdöntését. A hazai részvények ma is tartják a tegnapi jó formájukat, a vártnál magasabb brit infláció miatt borongóssá vált nyugat-európai hangulattal dacolva a négy vezető blue chip közül csak a Magyar Telekom nem emelkedik (de legalább nem is csökken). Az olaj, a gáz és a kriptoeszközök olcsóbbodnak, a nemesfémek viszont drágulnak.

A bankszektor vezetésével kedden kilőttek az európai és az amerikai tőzsdék, a befektetők ugyanis abban bíznak, hogy a Credit Suisse felvásárlása és az összehangolt hatósági intézkedések megállíthatják a bankválság terjedését. Javította a hangulatot a Magyar Bankholding elemzői szerint, hogy az amerikai kormány a betétek korlátlan védelmét tervezi, az európai szabályozók pedig határozottan ellenezték, hogy az alárendelt kötvények tulajdonosai a részvényesek mögé kerüljenek. 

A fentiek hatására a vezető amerikai indexek 1-1,4 százalékos emelkedést hoztak össze zárásra. A legjobban a technológia-túlsúlyos Nasdaq teljesített, míg az S&P500 március 6. óta most zárt először 4 ezer pont felett. 

A nemzetközi hangulat repítette 1,95 százalékos nyereségbe a BUX-ot is, átlag alatti, 8,8 milliárd forintos forgalom mellett. A nemzetközi bankrészvényeket követve 4,49 százalékkal száguldott az OTP Bank, kisebb mértékben emelkedett a Richter és a Magyar Telekom, míg stagnált a Mol.

Árfolyamok és grafikonok

A tegnapi jókedv átragadt a szerdán elsőkként kinyitott ázsiai tőzsdékre, a legnagyobb mértékben, közel 2 százalékkal a japán Nikkei-index ment fel, de a hongkongi mutató is 1,7 százalékkal izmosodott, míg a sanghaji 0,3 százalékot szedett magára.

Európában már nem ilyen rózsás a helyzet. A vártnál magasabb brit infláció miatt a vezető indexek stagnálás közeli értékeket mutatnak, illetve enyhén esnek. 11 óra magasságában a frankfurti DAX 0,38, párizsi CAC 0,12 százalékos pluszban, ezzel szemben a londoni FTSE 0,26 százalékos mínuszban tartózkodott.

A Budapesti Értéktőzsde ezúttal pozitív irányban lógott ki a sorból. A BUX-index a kereskedés második órájának végén 0,51 százalékos pluszban tartózkodott, alapvetően annak köszönhetően, hogy az értékét leginkább meghatározó blue chipek közül az OTP 0,81, a Mol 0,08, a Richter 0,6, a Magyar Telekom 1,04 százalékkal ment feljebb.

A befektetők világszerte az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed – ma este nyilvánosságra kerülő – kamatdöntését várják, valamint Jerome Powell elnök sajtótájékoztatóját. Elsősorban az érdekli őket, hogy vajon a néhány bankot érintő válság miatt a Fed visszafogja-e a kamatemelést, illetve, hogy milyen előrejelzést ad az irányadó rátára. Addig is elsősorban a bankrendszerrel kapcsolatos új információk befolyásolhatják a mai további kereskedést.

Bár a kamattartással szemben erősödtek a kamatemeléssel kapcsolatos várakozások, a devizapiacokon a kockázatvállalás javulásával gyengült a dollár az euróval és a többi főbb devizával szemben. Erre az lehet a magyarázat, hogy a 25 bázispontosra saccolt Fed-kamatemelési mérték csak a fele a korábbi, 50 bázispontos várakozáshoz képest. A befektetők megosztottak a tekintetben, hogy az angol jegybank tovább emeli-e a kamatokat. 

A javuló nemzetközi hangulat hatására kedden szárnyalt a forint, különösen a dollárral szemben, ám ma délelőtt ismét gyengült, az euróval szemben a kora reggeli 389-es szint alól hamar 391 fölé tornászta magát, igaz, aztán korrigált, míg a dollárral szemben 1,5 egységnyi utat bejárva tért oda vissza, ahonnan elkezdett leértékelődni. Ezek a kilengések a Magyar Bankholding elemzői szerint alátámasztják, hogy a hazai fizetőeszköz kifejezetten érzékeny a nemzetközi hangulat változásaira. 

Libikókázik a forint. Fotó: Depositphotos
Libikókázik a forint. Fotó: Depositphotos

A magyar állampapírpiacon eltérő irányban mozogtak a hozamok: a rövid lejáratúak 3-59 bázisponttal emelkedtek, a hosszúak viszont 4-8 bázisponttal csökkentek. A tízéves magyar referenciahozam 8,62 százalékra mérséklődött, ami 635 bázispontos felárat jelent a német és 501 bázispontost az amerikai azonos futamidejű kötvényhez viszonyítva. 82,4 milliárd forintnyi ajánlat érkezett a 3 hónapos diszkontkincstárjegy (dkj)-aukcióra, amiből az Államadósság Kezelő Központ 15 milliárd forintot fogadott el, az átlaghozam 14,9 százalék lett. 

Az árutőzsdéken esett az olaj ára, annak hatására, hogy az amerikai készletek váratlanul nőttek. E kínálatbővülés az északi-tengeri Brent fajta jegyzését 0,8 százalékkal, 74,72 dollárra, az észak-amerikai könnyűolajét (WTI) pedig 0,89 százalékkal, 69 dollárra nyomta le.

A nemzetközi gázügyletek elszámolásánál irányadó, a rotterdami börzén jegyzett TTF-típus jegyzése közel 3 százalékkal csökkent, így egy megawattóra 41,15 euróba kerül.

A kriptopiacon egységesen negatív a kép, valamennyi fontosabb eszköz ára esik. Például a bitcoiné 0,31 százalékkal, 28 169 dollárra, az ethereumé 0,35 százalékkal, 1794 dollárra. 

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

A nemesfémek viszont drágulnak, az arany 0,31 százalékkal került feljebb, 1947 dollárra, az ezüst pedig 0,69 százalékkal, 22,58 dollárra.

Az Equilor Befektetési Zrt. befektetési szempontból érdekesnek ígérkező hírei közül négyet emeltünk ki.

Az egyik legjobb negyedévét zárhatja a Tesla Kínában. A kínai gépjárműbiztosítási adatokból azt kalkulálják, hogy idén január 1. és március 19. között az amerikai elektromos autógyártó 106 915 járművet adhatott el. Ez már most több, mint a tavalyi negyedik negyedévben eladott 122 ezer darab. Szintén inkább pozitív hír volt a cég szempontjából a hét elején, hogy a Moody’s befektetésre ajánlott kategóriába helyezte a Tesla adósbesorolását. A kedvező híreknek és a jó piaci hangulatnak köszönhetően a részvény 7,8 százalékos pluszban fejezte be a keddi napot.

Sikerült megvernie a várakozásokat a Nike-nak a február végén zárult negyedévre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó eredménye 79 cent lett a várt 55 centtel szemben, míg a bevételek 12,4 milliárd dollárt tettek ki az elemzői konszenzusban szereplő 11,5 milliárd dollárhoz képest. Ugyanakkor a cég bruttó marginja 3,3 százalékponttal csökkent a negyedévben a felhalmozódó készletek miatt, hiszen ezeket csak nagy árengedményekkel tudja értékesíteni a cég, ráadásul Kínában még nem látszódott a Covid-lezárások utáni újranyitás hatása, ott 8 százalékkal csökkent az árbevétel. A Nike többi piacán viszont már kétszámjegyű bevételnövekedést ért el, míg a júniusban záruló pénzügyi évére vonatkozóan magas, egyszámjegyű bővülést prognosztizál. A részvényárfolyam 3,6 százalékkal emelkedett kedden, viszont zárás után 2 százalékos mínuszba csúszott a jelentés publikálását követően.

250 dollárra emelte a Meta célárát és mellé vételi ajánlást rendelt a Morgan Stanley elemzője. Egyrészt a múlt héten bejelentett elbocsátások tovább emelhetik a hatékonyságot, és az elemző szerint a bevételek is emelkedhetnek, főleg az Instagramnak köszönhetően, ahol nagyobb elérésre és így több bevételre számít, másrészt a részvény értékeltségét is attraktívnak gondolja a jelenlegi szinteken. A részvény végül 2,2 százalékos pluszban fejezte be a napot, 202 dolláron.

Továbbra is nagy a volatilitás a First Republic bankpapírban, amely árfolyama márciusban 90 százalékot zuhant. A hírek szerint a JP Morgan vezetésével készülnek a bank megmentésére, a múlt héten a First Republicnál elhelyezett 30 milliárd dollárnyi betét egy részét vagy egészét tőkévé alakítanák át, de ismét szóba került a pénzintézet eladása is. A keddi kereskedést 29,5 százalékos pluszban zárta a részvény, ugyanakkor zárás után 9 százalékos mínuszba csúszott az árfolyam, mert olyan hírek érkeztek, hogy ha nem sikerül tőkét bevonnia, akkor kénytelen lesz részlegesen leépíteni működését.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21000 20640 21050 +0,96% 0 0 10 207 199 780 HUF 2024-11-15 17:11:54
MOL 2642 2632 2672 -1,05% 0 0 920 835 202 HUF 2024-11-15 17:07:30
MTELEKOM 1188 1188 1216 -1,16% 0 0 499 642 242 HUF 2024-11-15 17:05:16
RICHTER 10700 10660 10830 -0,74% 0 0 2 207 302 850 HUF 2024-11-15 17:05:24
OPUS 523 517 526 +0,77% 0 0 102 396 113 HUF 2024-11-15 17:05:11
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Az MNB kezében a forint kulcsa, Magyarországra jön a Revolut kriptotőzsdéje
Eidenpenz József | 2024. november 15. 12:33
A nagyobb európai tőzsdék indexei tartják magukat, de a kisebbek esnek, és Amerikában is rossz hangulat várható. A BUX-ot az OTP Bank tartja meg, amely már 20 900 forint felett is járt. A forint stabil, kérdés, mi lesz a dollárral és mit lép kedden a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A kriptovaluta-piac mérete beérte Franciaország GDP-jét, hozzánk is jön a Revolut kriptotőzsdéje.
Részvény / Deviza / Áru Tovább püfölik a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 07:28
A péntek reggel sem indul jól.
Részvény / Deviza / Áru Már 21 ezer az OTP, 1500 forint felett lesz a Telekom?
Eidenpenz József | 2024. november 14. 12:26
Átlépte a 21 ezer forintot is az OTP ára, a jó gyorsjelentése után a Telekom részvénye viszont süllyed. Mesebeli árakon forgott a bitcoin, razziáztak a kriptós fogadóiroda vezetőjénél. Az európai tőzsdeindexek emelkednek, de nagy különbségek vannak az egyes országok között. Csendesen gyengül a forint, drágul a gáz.
Részvény / Deviza / Áru A forint enerváltan, de mégiscsak felébredt csütörtök reggel
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 07:44
A forint árfolyama csak lehheletnyit változott csütörtök reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Gőzerővel terjeszkedik a Waberer’s
Eidenpenz József | 2024. november 13. 18:44
A Waberer’s International Nyrt. gyorsjelentése szerint mintegy tíz százalékos csoportszintű bevételnövekedést ért el. Erről és stratégiai projektjeik helyzetéről, a 2024 éves kilátásokról beszélt a cég vezetése, szó volt a holding tervezett szervezeti átalakításáról, illetve a Magyar Posta Biztosítók akvizíciójának státuszáról is.
Részvény / Deviza / Áru Még egy-két ilyen nap, és újra 400 alá mehetne forintárfolyam
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 18:27
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Szerdára időzítette meglepetését a Magyar Telekom
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 157,06 pontos, 0,2 százalékos emelkedéssel 77 123,76 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru A dollár elintézheti a forintot, a kisbefektetők kriptót vesznek?
Eidenpenz József | 2024. november 13. 12:35
Az európai tőzsdék stagnálnak, a piacok kivárnak a nagyon fontos amerikai inflációs adat előtt. Szétvált a magyar részvények mezőnye a héten, az OTP a húzópapír. A forintra kifejezetten rosszul hat a dollár erősödése, válságot jósol a Graphisoft Park. Kiszálltak az aranyból a brókerek, a kisbefektetők tömegesen jelenhetnek meg a kriptovaluta-piacon.
Részvény / Deviza / Áru Valaki állítsa meg a forintot!
Privátbankár.hu | 2024. november 12. 18:14
Ez sem a magyar fizetőeszköz napja volt.
Részvény / Deviza / Áru Történelmi csúcson zárt az OTP
Privátbankár.hu | 2024. november 12. 17:59
Szembement a magyar tőzsde a nyugat-európai indexekkel. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG