(Fotó: 123rf.com) |
Ahhoz képest, hogy csütörtökön még erős pesszimizmus volt a részvénypiacokon a korábbra várt Fed-kamatemelés miatt, péntekre szépen elvonultak a felhők, és a legtöbb részvény zöldre váltott. Pedig lényegesebb piacbefolyásoló hír nem érkezett, a Marketwatch és a Handelsblatt is azt írja, hogy enyhültek a kamatemelési félelmek, de azt nem tudják, hogy miért.
Ok lehetett még az ázsiai tőzsdék viszonylag jó szereplése, a japánok például a gyengébb jennek örültek. De az is, hogy a G7 országok összeültek, és jórészt a gazdaság élénkítésével kapcsolatos témákat vitattak meg. Az európai tőzsdék záráskor 1-2 százalékos indexemelkedést mutattak, élen a brit mutatóval, az USA-ban az S&P 500 0,9, a Nasdaq indexe 1,4 százalékkal ment fel.
Jókorát emelkedett a Mol és a Richter
A BUX index bőven átlag felett teljesített, 2,6 százalékos emelkedéssel, ami pont 666 pont volt. A Mol 3,2 százalékkal 16 500-ra, az OTP 2,4 százalékkal 6850-re, a Richter 3,1 százalékkal 5575 forintra drágult. A Magyar Telekom pedig 1,8 százalékkal 446 forintra ment fel. A forint 316 és 317 között ingadozott, rövid időre elérte a 317-et is, este azonban 316,40-ig esett vissza. Alapvetően azonban gyengülő pályán látszik maradni.
A Pannergy tegnapi gyorsjelentését a KBC Equitas alapvetően jónak értékeli, de fenntartásai is vannak. „Még elég hektikusan mozog a profitabilitás, és továbbra sem látni azokat a szinteket, amit a menedzsment korábban jelzett. Összességében pozitív árfolyam reakcióra számítunk” - írták egyik hírlevelükben. Az Equilor még inkább visszafogott volt, csak a tényekre szorítkozott. A részvény a csütörtöki egy forintos emelkedés után pénteken egy forinttal esett. (A kisebb magyar részvénytársaságok kilátásairól itt írtunk.)
Szenvednek az árupiacok
Az olaj szenved, nem zuhant tovább, de nem is emelkedett. A Brent és a WTI kivételesen sokáig ugyanannyiba került, 48,50 dollár körül, enyhe mínuszban, ám legutóbb már 48,70 és 48,80 volt az áruk, annyi, mint csütörtök késő este. Az arany és az ezüst tovább estek, a kamatemelési várakozások miatt kerültek erre a pályára a napokban.
A USA-ban szépen emelkedtek a technológiai részvények, különösen pár olyan, amelyeket a közelmúltban nagyon lenyomtak, mint a Netflix vagy a Micron. Az energiaipari és nyersanyag-óriásoknak már az is elég volt, hogy nem esett tovább az olaj, 2-4 százalékos részvényár-emelkedés sem volt ritka körükben.