Alekszisz Ciprasz szerint küldtek tervezetet a görögök. Fotó: EPA/ALEXANDROS BELTES |
Tegnap megint sokan elhitték, hogy itt a görög megegyezés, pedig megszokhattuk 4 hónap alatt, hogy a Sziriza kormány minden héten, sőt most már minden nap a bolondját járatja az őket lélegeztető gépen tartó IMF-el, Európai Bizottsággal és az euróövezeti pénzügyminiszterekkel. Kész csoda, hogy eddig nem fogyott el utóbbiak türelme.
Tegnap Ciprasz közölte, hogy nem tárgyal a másik fél javaslatairól, csak a sajátjáról, ebbe a másik fél nyilván nem mehet bele. Tulajdonképpen felfoghatatlan, hogy mire játszik Ciprasz, úgy hat az egész, mintha saját országát szándékosan vinné a szakadékba. Az immár sokszor átejtett részvényesek mindenesetre ma kijózanodtak: adják a görög, a német és a francia papírokat, különösen az utóbbit: a CAC-40 másfél százalékos eséssel vastagon 5000 pont alá került.
CAC-40 index, Párizs |
Nem csak a részvények esnek, hanem a kötvények is, vagyis emelkednek a hozamok. Ez viszont egy teljesen normális folyamat, mivel képtelen helyzet volt az, hogy egyes országok állampapírjai 0 hozammal forogjanak. Néhány intézménynek ugyan kötelező állampapírt vennie, függetlenül a hozamtól, de a szereplők nagy része mégiscsak saját maga hozza meg befektetési döntéseit, és ha már egyszer megvesz egy kötvényt, akkor azt azért teszi, hogy kamatot fizessenek neki, vagy hozamot érjen el.
Ezt az anomáliát kezdi most a piac rendbe tenni, a kötvényhozamok normalizálódnak, vagyis emelkednek. Ezzel egyidejűleg az eurót is megtépték: ha egyszer jobbak az eurós kötvények hozamai, akkor maga az euró is vonzóbb. A dollárral szemben 1,12 fölé, a svájci frankkal szemben 1,05 fölé emelkedett a kurzus. A forint nem tud magához térni: továbbra is 312 fölött áll az euró jegyzése.
Friss árfolyamok >>> |
A BÉT is esik, az OTP már másfél százalék mínuszban van, 5470 forinton. A tegnap nagyot emelkedő Telekom ma 1 százalékkal van lejjebb. Teljes sikert hozott viszont a Masterplast aukció: 4-szeres túljegyzés volt a felkínált 400 ezer részvényre. Ezáltal jó esély van rá, hogy a tőzsde egyik papírja egy vonzó, likvidebb részvény lesz, és akár a prémium kategóriába is felkerülhet.
A kínai papírok ma kissé megbicsaklottak azt követően, hogy Bill Gross, a német kötvényeket a közelmúltban sikeresen shortoló guru már közelinek látja a buborék pukkadását. Miután a német kötvényeknél is zseniálisan ismerte fel az időpontot (igaz, ott könnyebb, volt, miután a hozamok 0-ról igazából csak felfele mehetnek), ezért a piac komolyan veszi őt, az óvatosabbak már zsebre teszik a kínai papírokon elért igen szép profitot.
Esik az arany és az olaj, de csak olyan mértékben, amit önmagában a dollár euróhoz képesti gyengülése indokol. Az arany 1180 dollár közelében van, a WTI típusú olaj 59, a Brent 63 dolláron áll.