Csütörtök késő délelőtt az euró jegyzése valamivel 396 forint felett volt, ide éles irányváltásokkal jutott el a magyar deviza.
Hosszabb távon nézve a hazai fizetőeszköz a leggyengébb teljesítményt mondhatja magáénak a régiós devizák hármas versenyében. A lengyel zloty az idén minimálisan - 0,4 százalékkal - erősödött az euróval szemben, gyakorlatilag stagnált. A cseh korona csak 1 százalékos mínuszban van ebben az összevetésben. Ehhez képest a forint 3,5 százalékkal marad el a januári szinttől.
A magyar devizát a múlt héten az uniós választásokhoz kötődő nemzetközi bizonytalanság lökte a mélybe, így az euró megközelítette a 400 forintos szintet. Azóta javított a helyzetén, részben a Magyar Nemzeti Bank kamatdöntéshez fűzött viszonylag szigorú kommentárjának köszönhetően, amelyből kiderült, hogy a jegybankárok - ha szükségesnek tartják, akkor - szüneteltetik a kamatcsökkentési ciklust. Összességében a magyar deviza még mindig elég érzékeny a piaci eseményekre.
Sokan, zöldben
A budapesti részvénypiac irányadó indexe, a BUX csütörtök délelőtt - 11 óra körül - 0,5 százalékos pluszban volt. A vezető papírok közül az OTP és a Mol 0,7-0,7 százalékos erősödésnél tartott, míg a Magyar Telekom árfolyama több mint 0,5 százalékkal csökkent. A Richter 0,8 százalékos emelkedést produkált. A cég szerdán jelentette be, hogy felvásárolta a belgiumi székhelyű, magántulajdonban lévő, számos nőgyógyászati indikációban eredeti kutatást végző biotechnológiai vállalatot, a BCI Pharmát. A tranzakció során meghatározott vállalati érték 12 millió eurót tesz ki, aminek kifizetése a következő évek során teljesítendő fejlesztési mérföldkövekhez kötött.
A Wabeber's közölte, rövidesen megkezdi a tavalyi eredménye után járó osztalék kifizetését, ennek mértéke részvényenként 121,47 forint. A részvények június 24-én forognak utoljára a 2023-as osztalékszelvénnyel a Budapesti Értéktőzsdén, a kifizetés pedig július 3-án kezdődik. A társaság közölte azt is, hogy frissítette az osztalékpolitikáját. Ennek alapja, hogy a részvényesi érték maximalizálása érdekében összhangot teremtenének a stratégiában meghatározott növekedési tervek végrehajtása és az elért eredmények részvényesekkel történő megosztása között.
Európában felfelé tartanak a mutatók a rajt után. Ennek eredményeként az egyik legfontosabb londoni benchmark, az FTSE-100 minimális, 0,1 százalékos erősödést ért el. A frankfurti DAX 0,4, a párizsi CAC pedig 0,3 százalékkal tudott emelkedni a délelőtt folyamán. Az európai mutatókkal szemben Ázsiában vegyesen szerepeltek a kiemelkedő indexek. A tokiói Nikkei 0,1 százalékos emelkedésével párhuzamosan a hongkongi és a sanghaji társa is csökkent, mégpedig 0,5 és 0,4 százalékkal. Amerikából nem kaptak iránymutatást az előbb felsorolt piacok, mivel szerdán nem volt kereskedés, csütörtökön azonban már lesz.
Olajdrágulás ok nélkül
Az Erste piaci összefoglalója szerint a kőolaj ára enyhén emelkedett a világpiacon, jelentős fundamentális hír nélkül. A kereskedők várják a csütörtökön megjelenő amerikai készletadatokat, amelyek meghatározóak lesznek a piacokon. A következő hetekben is főleg a konjunktúráról érkező hírek, valamint a kínálat alakulás lesz meghatározó. Úgy tűnik, hogy a geopolitikai feszültség okozta prémium kikerült az árból, de a közel-keleti helyzet továbbra sem megnyugtató, emiatt ez a tényező bármikor újra előtérbe kerülhet.
Az aranyárfolyam alig változott az elmúlt egy napban, a befektetők figyelik, hogy milyen jeleket ad az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed a piac irányába. Talán egy kamatcsökkentésre lesz hajlandó az év végével, de úgy tűnik, hogy a döntéshozók a piaccal szemben inkább a pesszimista oldalon állnak. Az elmúlt hetek amerikai gazdasági adatai mindenesetre inkább az aktivitás gyengülését jelzik előre.
A kriptodevizák két legismertebb képviselői drágultak. A Bitcoin 1, az Ethereum pedig 0,7 százalékos többlettel örvendeztette meg a tulajdonosokat.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.