Az európai tőzsdék zöldben állnak ma, a német mutató 0,5, a francia 0,1, a brit 0,2 százalékkal megy fel. Nagyobb volt az öröm Ázsiában, ahol egy százalék körüli pluszok voltak záráskor. Az amerikai határidős indexek viszont most csekély, 1-2 ezrelékes mínuszban vannak.
Fontos előzménye a mai napnak, hogy tegnap szép ralit váltott ki az USA-ban Jerome Powell Fed-elnök beszéde, akinek szavaiból a kamatemelési ciklus szelídülését lehetett kiolvasni. (Mások szerint viszont nem mondott semmi újat.) Csökkentek a dollárkötvény-hozamok, és a technológiai részvények Nasdaq indexe 4,6, az S&P 500 3,1, a Dow Jones 2,2 százalékkal ugrott meg. (A kamatokra rendszerint a tech-cégek értékelése reagál a legnagyobb mértékben.)
Nemcsak a Mol húzza vissza Budapestet
Itthon a BUX index emelkedését korábban elsősorban a Mol akadályozta, de napon belül javulni kezdett. Jelenleg csak 0,2 százalékos mínuszban van, a Richter 0,3 százalékkal esik, az OTP 0,7-el emelkedik. Gyorsjelentése után 0,6 százalékkal süllyed a 4iG.
A Molt a dunai finomítóval, az üzemanyag-ellátással, az üzemanyagár-plafonnal kapcsolatos hírek mozgatják a napokban. Pénteken állították volna vissza a Mol százhalombattai Dunai Finomítójának termelését, de úgy tűnik, újabb hibát találtak. Ezen kívül lezárul a korábban kötött üzlet, és a Mol tulajdonába került a “több mint 410 lengyelországi töltőállomás”.
Meglepő, hogy ismét 410 felett az euró?
A kormány sikerként, mások inkább veszteségként kommentálták a részben felfüggesztett, részben felszabadított európai uniós támogatásokkal kapcsolatos tegnapi bejelentést. Mivel azonban a lényege már korábban kiszivárgott, a piacok viszonylag nyugodtan fogadták. Az euró/forint egy átmeneti ingadozás után lassan 407-408-ról 409-410-ig emelkedett tegnap, és ma is hasonló szinten van, jelenleg épp 410,0 az árfolyam.
Tegnap a vártnak megfelelő döntést hozta az Európai Bizottság. Az RRF programot elfogadta, de teljes pénzt csak akkor láthatunk ebben a programban és a három érintett kohéziós alap tekintetében, ha még további lépéseket teszünk a jogállamiság frontján – írta az Erste Befektetési Zrt.
Ezért picit meglepő volt a forint gyengülése a hírek hallatán – tették hozzá.
Nem segített a gázár, száguld az arany
A forintnak valószínűleg nem segít az európai gázár napok óta tartó emelkedése, ma is 4,5 százalékkal, 153 euróra ment fel. A dollár gyengülése azonban elvileg javít a feltörekvő piaci devizák, köztük hazai pénz helyzetén.
Az olaj pár nap száguldás után, amit elsősorban a kínai covid-politikában várt változások válthattak ki, ma már csak kis mértékben erősödik. A dollárgyengülés, az amerikai kötvényhozamok esése nagyon jó hatással volt viszont az aranyra. Az ezüstre és más ipari fémekre pedig a kínai gazdaságtól – a csökkenő lezárások miatt – várt jobb teljesítmény is pozitívan hathat.
Az arany ma 1,7 százalékkal drágul. Egy hónap alatt 1625 dollárról 1795 dollárra jutott, azaz több mint tíz százalékkal ugrott fel.
Kezdődik a Mikulás-rali?
Miután Jerome Powell Fed-elnök nyilatkozata szép emelkedést indított be az USA tőzsdéin, az elmúlt 70 év tapasztalatai alapján ez a Mikulás-rali kezdetét jelentheti – írja az Equilor Befektetési Zrt. hírlevele.
A vállalati profitmarzsok szűkülése, a recesszió árnyéka, a geopolitikai kockázatok és a FED finomhangolási képességeivel kapcsolatos bizonytalanságok megkérdőjelezik a piaci optimizmus megalapozottságát.
De a részvénybefektetők lehet, hogy elkezdtek a rövid távú kockázatokon túli időkre gondolni. Ritkán fordul elő, hogy decemberben nagy eladási hullám kezdődik, így az év utolsó hónapja ígéretesen indul – tették hozzá.
Powell a kriptókat is felbeszélte
A Fed elnökének beszéde a kriptovalutákat is megmozgatta. A bitcoin – november 11-e, az FTX-összeomlás óta először – elérte a 17 200 dollárt, az ether az 1300-at. A bitcoin egy hét alatt három, az ether nyolc százalékkal ment fel.
A Binance igazolja a bitcoinod meglétét
Az FTX tőzsde összeomlása után szinte órákkal megindult egy mozgalom a kriptovaluta-tőzsdék megreformálására. A Proof-of-Reserves (a tartalékok bizonyítása) eljárással ugyanis folyamatosan monitorozni lehetne a tőzsdéken elhelyezett vagyont, sőt az egyes kis- és nagybefektetők értékeinek meglétét is. Így nem fordulhatna elő, hogy a tőzsde huzamosabb időn keresztül hozzányúl az értékekhez, legalábbis igen gyorsan kiderülne.
A Binance, a világ legnagyobb kriptovaluta-tőzsdéje egyelőre a bitcoinok meglétének igazolását ígéri, majd a többi kriptovalutával a következő néhány hétben bővítenék a rendszert.
Jelentett a 4iG
Közzétette gyorsjelentését a 4iG. A KBC Equitas összefoglalója szerint a felvásárolt vállalatok integrációjának köszönhetően “továbbra is jelentősen bővült” a bevétele és eredménye a harmadik negyedévben.
Folytatódott a magyarországi és a nyugat-balkáni vállalatok integrációja, az ALBtelecom, illetve a One Telecommunications közti együttműködés is eredményes volt.
A vállalat bevételei így a tavalyi első kilenc hónaphoz képest a négyszeresükre növekedtek, 218 milliárd forintra. A működési eredmény hasonló mértékben nőtt közel 7,2 milliárdra. Az összehasonlítás a megváltozott vállalatcsoport miatt “nehézkes”, azonban a teljes átfogó eredmény 6,8 milliárd forintos pluszt mutat az idei évben.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.