Mint ismeretes, a Norbi Update vételi ajánlatot tett részvényeseinek, miszerint 440 forintos áron megvásárolja a papírokat azoktól, akik ezt kérik. Ezt július végéig lehetett megtenni, akkor az ajánlat lezárult, ezt követően sor fog kerülni a részvények tőzsdei kivezetésére, legkésőbb októberig.
Norbi Update, 1 év. Forrás: BÉT |
A 440 forintos ár igen vonzó volt annak fényében, hogy előtte 250 forint környékén járt a papír. A tegnapi bejelentés szerint a cég ugyanakkor csak a részvények 6 százalékát vásárolta meg az ajánlat keretében, miközben a közkézhányad korábban 12 százalék fölött volt, ami azt jelenti, hogy a kisrészvényesek fele nem élt a lehetőséggel.
Ez meglepő adat, mert racionális döntésnek tűnt a részvények felajánlása Norbiéknak, hisz azon kívül, hogy az ajánlat előtt is, és azóta is sokkal alacsonyabb az ár, egy tőzsdéről kivonult zártkörű társaságban részvényesnek maradni bonyolultabb és kockázatosabb dolog, ugyanis akkor már igen körülményes vevőt találni a papírokra.
Két meggondolás vezérelhette a részvényeseket: az egyik, hogy később jó osztalékot kaphatnak, a másik, sajnos gyakori befektetői hozzáállás, hogy nem adják el a bekerülési ár alatt, inkább reménykednek a végtelenségig. Az elmúlt napokban mindenesetre a részvényesek egy része feladta a reményt és mélyen a korábbi ajánlati ár alatt is kiszórta papírjait, azok a 170-250 forint közti sávban cseréltek gazdát.
Ma a tőzsdék egyébként csökkenésbe váltottak, Európában közel 1 százalékos mínuszok a jellemzőek, Ázsiában a Nikkei esett 1,7 százalékot. A BÉT-en a Richter van 1 százalékos mínuszban 5620 forinton, az OTP 0,7 százalékot gyengül, ára 7120 forint.
Amerika tegnap abszolút csúcsokra jutott: az S&P 500 értéke 2190 pont lett, a Nasdaqé 5262 pont.
Angol font/forint |
A forint nem tudja érdemben áttörni a 310 forintos szintet az euróhoz képest, az angol fonthoz viszonyítva annál inkább erősödik, pontosabban a font gyengül. A brit népszavazás óta a 400 fölötti szintekről 355 forintra esett az árfolyam, az euróhoz képest 1,15 alá.