8p

Optimizmus uralja a piacokat Donald Trump elnökségének első napjai után – a globális kereskedelmi háború esélye csökken, több amerikai és európai tőzsdeindex is csúcson van. Japánban 17 éve nem látott szintre emelték a kamatot, erősödik a jen. A forint idei csúcsára jutott a dollárral és az euróval szemben is, de a kriptopiacnak is hozott jó híreket az amerikai elnök. 

A piacokon (is) mostanában mindenki Donald Trumpra figyel – az amerikai elnök második ciklusának első napjai ugyan meglehetősen mozgalmasan telnek, de egyelőre nem rontott neki sem Kínának, sem Európának a védővámokkal. Az amerikai kereskedelmi mérleg kiigazítása természetesen továbbra is napirenden van, de egyelőre az azonnali, magas vámtarifák bevezetése helyett látszik tér a megállapodásokkal történő rendezésre is. Az amerikai elnök azt mondta Davosban, hogy „baráti beszélgetést” folytatott Hszi Csin-ping kínai elnökkel. Trump kevésbé kemény megközelítésének hírére a kínai és hongkongi tőzsdeindexek is emelkedtek pénteken, és az ausztrál és új-zélandi dollár, valamint a jüan is erősödött.

Az európai hangulat is biztató, miután most éppen kisebbnek látszik egy globális kereskedelmi háború esélye a korábbiaknál. Nyitás után szinte minden európai tőzsdeindex pluszba került, amit az is segít, hogy a mostani lehet a harmadik olyan negyedév a sorban, amikor a tőzsdei vállalatok emelkedő profitról számolnak be. Bár a hangulat természetesen törékeny, hiszen bármelyik pillanatban jöhet valami váratlan Trump irányából, de több index is történelmi csúcson vagy annak a közelében jár Európában is.

Piszok drágák az amerikai részvények – de van, ami még drágább is lesz?

Csütörtökön az amerikai S&P 500 tőzsdeindex újabb történelmi csúcson zárt. Jamie Dimon, a JPMorgan Chase & Co. vezérigazgatója a davosi Világgazdasági Fórumon korábban aggodalmát fejezte ki az amerikai részvénypiac magas értékeltsége miatt. Szerinte az eszközárak az értékeltséget tekintve minden idők Top 10-15 százalékában vannak – gyakorlatilag egy piaci buborék kipukkanása előtti állapotra utalt a veterán bankár.

Ennek ellenére a szakértők szerint most is lehet minőségi, de kevésbé túlértékelt lehetőségeket találni az amerikai piacon, amelyek nyerő befektetések lehetnek az újabb Trump-elnökség időszakában. Ezt támogathatja a stabil amerikai gazdaság és a mesterséges intelligencia körüli optimizmus is. 

A Marketwatch által idézett elemzés szerint ilyen befektetési lehetőségek szép számmal akadnak a pénzügyi szektorban – drágábbak ugyan a szektor papírjai, mint fél éve, de az amerikai gazdaság kilátásai jók, a hitelezés bővülhet, emelkedhet a felvásárlások és részvénykibocsátások száma. Ráadásul Trump elnök régóta hangoztatja azt a nézetét, hogy a pénzügyi szektor szabályozásán enyhíteni kellene, ami tovább támogathatja a hitelezés bővülését és növelheti a befektetési banki tevékenységből származó bevételeket is. Az ipari szektorban is van még növekedési potenciál az elemzés szerint, 2025-ben két számjegyű növekedésre számítanak. A közüzemi szektor pedig a Trump által bejelentett új 500 milliárd dolláros Stargate miatt lehet vonzó: ez az új vállalat a mesterséges intelligencia fejlesztéséhez szükséges infrastrukturális beruházásokért felel, akár 100 ezer új munkahelyet is teremthet. A mesterséges intelligencia üzemeltetése egy rendkívül magas energiaigényű folyamat, így jelentősen emelkedhet a kereslet az elektromos áram iránt.

Magát veszi az Opus és a 4iG – az egyik hatéves csúcson, a másik a történelmi rekord közelében

Pénteken a kedvező európai hangulat a budapesti tőzsdére is átragadt – a BUX pár perccel a nyitás után már 84 900 pont fölött járt. Dél körül valamennyi elkopott a növekményből, de még mindig 0,3 százalékkal a csütörtöki záróérték fölött járt a tőzsdeindex – ezzel az európai középmezőnyben teljesít pénteken. A vezető részvények vegyesen teljesítenek egyelőre, a Magyar Telekom vezeti az emelkedést másfél százalékos erősödéssel, az OTP fél százalékkal ér többet, mint tegnap. A Mol és a Richter viszont valamivel a csütörtöki záróár alatt forog, 0,1-0,2 százalékos a csökkenés a nap közepén. 

A pénteki tőzsdei tájékoztatások szerint az Opus nemrég 75 ezer saját részvényt vett egy nagyjából 40 millió forintos tranzakció keretében, sajátrészvény-állománya már meghaladja a 23 százalékot. Folytatódott a 4iG sajátrészvény-visszavásárlási programja is, a társaság az elmúlt egy hétben összesen 52 750 részvényt vett meg, bő 60 millió forintot költöttek erre. A 4iG a saját részvényeinek 1,72 százalékával rendelkezik. A két papír közül egyébként az Opus 2 százalékot meghaladó pluszban jár, az 540 forint körüli árfolyam hatéves csúcsot jelent. A 4iG pedig 2 százalék fölötti mínuszban forog pénteken napközben – de hozzá kell tenni, hogy csütörtökön történelmi csúcson járt a jegyzés.

A legfrissebb tőzsdei árfolyamokat itt találja >>

Erősödik a forint

A Trump-faktor enyhülése miatt gyengül a kockázatkerülés a piacon, gyengül a dollár is – ezek pedig a forintnak kedvező körülmények. Az euró jegyzése olyan mélyre került a bankközi devizapiacon, amit még nem is láttunk idén: kevesebb mint 310 forintot kell adni egy euróért. Délben a középárfolyam 409 forint alá esett. A Privátbankár Árfolyamkereső grafikonján látható, hogy utoljára tavaly december közepén volt ilyen erős a forint a közös európai pénzzel szemben:

Az EUR/HUF alakulása. Forrás: Privátbankár Árfolyamkereső
Az EUR/HUF alakulása. Forrás: Privátbankár Árfolyamkereső

Ugyanez a mozgás látszik a dollárral szemben, itt a 390 forint alatti jegyzésnek örülhetünk, ami szintén tavaly december közepe óta nem látott szint.

Árfolyam

Idei csúcsa közelében a japán jen a kamatemelés után

A Bank of Japan pénteken a 2008-as globális pénzügyi válság óta a legmagasabb szintre (25 bázisponttal, 0,5 százalékra) emelte a kamatlábakat, és felfelé módosította inflációs előrejelzését, hangsúlyozva bizalmát abban, hogy a bérek emelkedése stabilan a 2 százalékos cél körül fogja tartani az inflációt. A döntés az első kamatemelés tavaly július óta. A lépés a várakozásnak megfelelt, az elemzők jó hírként értékelték, hogy hosszú idő után először nem számoltak be a gazdasági kilátások romlásáról a japán jegybanknál. Az év végéig így egy újabb 25 bázispontos emelésre nyílhat lehetőség. A japán jen pénteken ismét erősödött a dollárral szemben, közel jár az idei csúcsához.

Az USD/JPY alakulása. Forrás: Privátbankár Árfolyamkereső
Az USD/JPY alakulása. Forrás: Privátbankár Árfolyamkereső

Jön az amerikai kriptodeviza-tartalék? Újra hasít a bitcoin, esik a Trump

Donald Trump amerikai elnök csütörtökön elrendelte egy kriptopénz-munkacsoport létrehozását, amelynek feladata új, a digitális eszközökre vonatkozó szabályozás kidolgozása. A testület dolga az is, hogy megvizsgálja egy nemzeti kriptopénz-készlet létrehozásának lehetőségét. Úgy tűnik, Trump beváltja azt az ígéretét, hogy gyorsan átalakítja az amerikai kriptopénz-politikát.

A kriptoipar által szorgalmazott másik kulcsfontosságú intézkedésként az amerikai értékpapír- és tőzsdefelügyelet csütörtökön késő este visszavonta azt a számviteli iránymutatást, amely egyes tőzsdén jegyzett vállalatok számára nagyon drágává tette a kriptoeszközök harmadik felek nevében történő kezelését. A kriptoipar szerint ez az iránymutatás jelentős gátja volt a digitális eszközök térnyerésének.

A legnépszerűbb kriptodeviza, a bitcoin árfolyama 105 ezer dollár fölé erősödött, nincs messze a 108 ezer dollár fölötti történelmi csúcstól. 

A bitcoin árfolyama dollárban. Forrás: Privátbankár Árfolyamkereső
A bitcoin árfolyama dollárban. Forrás: Privátbankár Árfolyamkereső

Az Official Trump névre keresztelt új kriptodeviza, amely gyakorlatilag egy meme-coin és eddig leginkább Donald Trumpot tette gazdaggá, nem profitált sokat a szakmai jó hírekből – jegyzése már 35 dollár alatt van. 

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Az olajat nem sikerült lebeszélnie Trumpnak

A davosi Világgazdasági Fórumon az amerikai elnök azt is mondta, az OPEC+ tagállamainak lejjebb kell vinniük az olaj árát – a magas olajárak ugyanis segítenek Oroszországnak finanszírozni a háborút. Ha az olajár csökkenne, az „azonnal a háború végéhez vezetne”.

Az is kiderült, hogy Trump csütörtökön telefonon beszélt is az OPEC-et vezető Szaúd-Arábia trónörökösével, Mohamed bin Szalmánnal. Ezzel együtt az olajár egyelőre nem csökkent sokat – bár csütörtök estére lejjebb került az észak-amerikai könnyűolaj (WTI) jegyzése, a hordónkénti 77 dolláros szintről 75-ig csökkent, pénteken ismét felfelé kúszik a jegyzés 76 dollár felé. A hazai benzinkutakon ezzel együtt némi szokatlan csökkenés következik be szombaton.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 23900 23500 24070 +1,92% 0 0 10 353 490 260 HUF 2025-01-24 17:14:14
MOL 2880 2862 2888 +0,28% 0 0 1 061 871 630 HUF 2025-01-24 17:05:47
MTELEKOM 1400 1380 1400 +1,45% 0 0 250 010 500 HUF 2025-01-24 17:09:16
RICHTER 10400 10380 10590 -1,05% 0 0 2 040 879 430 HUF 2025-01-24 17:12:33
OPUS 543 529 545 +2,45% 0 0 632 786 787 HUF 2025-01-24 17:08:13
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Szárnyra kapott a forint, de csak papírszárnyra
Privátbankár.hu | 2025. január 24. 18:35
Íme, a legfrissebb árfolyamok.
Részvény / Deviza / Áru Vágtat az OTP
Privátbankár.hu | 2025. január 24. 18:16
Felülteljesített a BUX.
Részvény / Deviza / Áru Trump-toronyként emelkedik a forint árfolyama péntek reggel
Privátbankár.hu | 2025. január 24. 08:04
Megjöttek a péntek reggeli árfolyamok.
Részvény / Deviza / Áru Átlépett egy szintet a forint
Privátbankár.hu | 2025. január 23. 18:45
Benézett a 410-es szint alá a forint.
Részvény / Deviza / Áru Itt a fordulat: nagyot korrigált a budapesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2025. január 23. 17:53
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1259,58 pontos, 1,47 százalékos csökkenéssel, 84 384,39 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru A forint lemaradt, mint a borravaló – A benzinkútra tartó autósoknak is fájhat a feje
Privátbankár.hu | 2025. január 23. 12:29
A forint továbbra is masszív hátrányban van a régiós barátaihoz képest. Amerikában jó hangulatban telt a szerdai kereskedés, ami a csütörtöki budapesti helyzetről nem mondható el. Az olaj pedig tartogathat meglepetéseket. 
Részvény / Deviza / Áru A forint nem találja a szíverősítőt, pedig ráférne
Privátbankár.hu | 2025. január 23. 08:00
A forint kissé elaludt ma reggelre, gyengébben ébredt a fő devizákkal szemben a szerda estéhez képest. 
Részvény / Deviza / Áru Megint szépen megtolták a pesti tőzsdét
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 19:05
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 611,59 pontos, 0,72 százalékos emelkedéssel 85 643,97 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Ismét váratlan dolog történt a forinttal
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 18:46
Megint sikerült erősödnie.  
Részvény / Deviza / Áru Mennyit kaszált Trump a napokban? Meddig sávozik még a forint?
Eidenpenz József | 2025. január 22. 12:29
A részvényindexek optimizmusról árulkodnak, a BUX is visszatért az emelkedő pályára. A forint viszont sávban mozog, és ez egy darabig így is maradhat. Árat emel a Netflix, robbanás előtt állhat az ezüst. Trump kedvez a tech-óriásoknak, parkolópályán állnak a kriptók, az elnök játssza az ártatlant.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG