6p

Egy hónapos lokális csúcson van a forint árfolyama, amely 362 alá került az euróval szemben. Közben a tőzsdéken is kitart a lendület, az OTP szerdán is emelkedni tudott.

Az európai börzék kedden emelkedéssel zártak, a londoni FTSE-100 mutató 1,63, a frankfurti DAX-index 0,83, a párizsi CAC-40 index pedig 1,39 százalékkal erősödött a hétfői záróértékéhez képest. Nem volt ennyire egyértelmű a helyzet a Wall Streeten, a 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe ugyan 214,59 ponttal, 0,59 százalékkal, 36 799,65 pontra nőtt, ám az S&P 500-as mutatója 3,26 ponttal, 0,07 százalékkal csökkent és 4793,3 ponton zárta a napot. A leggyengébben a technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója teljesített, 210,1 ponttal, 1,33 százalékkal lett kevesebb és 15 622,7 ponton végzett. Pedig érdemes megjegyezni, hogy az idén eddig a technológiai papírok visszavették az irányítást, és a tőzsdeindexek erősödését elsősorban ezek a vállalatok táplálják.

A piacok szerdán folytatták a jó sorozatukat, a vezető indexek mindegyike pluszban állt a délelőtt közepén. A DAX fél, míg a párizsi és a londoni börze mutatója 0,3-0,3 százalékkal tudott erősödni. Pozitív volt a hangulat a Budapesti Értéktőzsdén is, az index ugyanis közel fél százalékos pluszban állt 10 óra után.

Az emelkedés motorja az OTP volt, amely 17 ezer forint fölé is szúrt. Úgy tűnik, a kamatstop okozta potenciális veszteség a befektetők szerint kezelhető, már csak azért is, mert a magyarországi és régiós piacok továbbra is masszív növekedés elé néznek. A napokban megjelent adatok szerint a hazai hitelpiac továbbra is nagyon erős dinamikát mutat, a kihelyezett pénzek pedig várhatóan a változó kamatkörnyezetben is komoly profitot hoznak majd az OTP számára.

Árfolyamok és grafikonok

Erősödött a Mol is, igaz, csak kisebb mértékben, a papír átlépte a 2600 forintos szintet. Lejtőre került viszont a Richter, amely 0,6 százalékot gyengült. Lejtmenetbe került az elmúlt napok sztárpapírja, a 4iG is, a hétfőn 4 százalékot ugrott részvény ma délelőtt 1,5 százalékkal esett.

Baljós előjelek Európában

Annak ellenére, hogy az európai piacok az idei tőzsdei évet remekül kezdték, a reálgazdaságban vannak kérdőjelek. Ezt támasztja alá a szerdán délelőtt publikált euróövezeti BMI mutató is. Kilenchavi mélypontra lassult ugyanis az euróövezeti gazdaság teljesítményének növekedési üteme decemberben a londoni IHS Markit gazdaságkutató intézet szerdai jelentése alapján. Az euróövezeti kompozit beszerzésimenedzser-index (BMI) végleges decemberi értéke az előzetes 53,4 pontnál kisebb, 53,3 pont lett a novemberi 55,4 pont után.

A kompozit index egyik összetevője, a szolgáltatóipari BMI végleges értéke szintén kisebb lett az előzetes 53,3 pontnál, nyolchavi mélypontra esett, 53,1 pontra, és lényegesen alacsonyabb a novemberi 55,9 pontnál. Az euróövezet feldolgozóipari beszerzésimenedzser-indexének még hétfőn publikált végleges értéke decemberben az előzetessel megegyező 58 pontra, tíz hónapja, tavaly február óta a legalacsonyabbra csökkent a novemberi 58,4 pontról.

Megint eltűnnek a turisták? (Fotó: Depositphotos)
Megint eltűnnek a turisták? (Fotó: Depositphotos)

A szakértők szerint rövid életűnek bizonyult a gazdasági teljesítmény novemberi felfutása, ami a fertőzéses esetszám által kiváltott aggodalmaknak tulajdonítható. Németországban, ahol a legszigorúbb korlátozásokat vezették be emiatt, a gazdasági aktivitás stagnált, a kompozit BMI 49,9 pontra, 18 havi mélypontra csökkent a novemberi 52,2 pontról. A növekedés üteme az egész euróövezetben lassult a novemberihez képest.

Nem csak Európában okoz gondot az omikron

Kedden világszerte tovább nőtt az új regisztrált esetek száma, 2,15 millió beteget azonosítottak. Korábban soha nem volt még ilyen magas számú fertőzött egy nap alatt. Az USA-ban félmilliónál is több fertőzöttet találtak, de Franciaországban (270 ezer) és az Egyesült Királyságban (220 ezer) is nagyot nőtt az új esetek száma. Ugyan ez a vírusmutáció enyhébb lefolyású, mint a korábban komoly problémát okozó delta-variáns, számos országban így is tovább növekszik a kórházakban kezeltek száma.

Mindez azzal jár, hogy a bevezetett szigorításokat szinte sehol sem enyhítik, sőt több helyen újabb intézkedésektől tartanak. Emiatt potenciális kockázatot jelent, hogy a gazdasági növekedés motorjává vált szolgáltatások ismét megtorpannak, ezen belül különösen a turizmussal kapcsolatos vállalatok részvényei esetén láthatunk bizonytalanságot.

Erőre kapott a forint – 360-ig mehet?

A hétfői kisebb, majd a keddi nagy erősödés után egyelőre kitart a forint lendülete. A magyar fizetőeszköz ugyanis szerdán is javított az euróval szemben. Az árfolyam ma délelőtt a 362-es szint alatt is járt, ilyen erős utoljára december első napjaiban volt a magyar deviza. Technikailag a 360-as szint jelenthet komolyabb ellenállást, ám addig elmehet a forint.

Ha a fundamentumokat nézzük, akkor mindenképpen ki kell emelni, hogy a magyar fizetőeszköz az elmúlt napokban egyértelműen felülteljesítő volt, hiszen a régiós devizákhoz képest sokkal többet erősödött. Ez egyes kommentárok szerint annak lehet a jele, hogy a forint ellen spekulálók lezárhatták a pozícióikat, esetleg vannak, akik már egyenesen a további erősödésre fogadnak.

A stabilitást mindenesetre segítette, hogy a kormány komoly megszorító intézkedésekkel igyekezett karácsony környékén a megborult költségvetést rendbetenni. Az államháztartás helyzetének konszolidálása mellett pedig a jegybank folyamatos kamatemelése is erősíthette a forintot. Ebből a szempontból érdekes lesz a csütörtöki újabb egyhetes betéti tender, amelyen egy további kamatemelés újabb lendületet adhatna a magyar devizának. Persze az is benne van a pakliban, hogy az elmúlt napok fejleményei után az MNB lassítani fog, esetleg szünetet is tart.

Megnyugszik az olajpiac?

Az év végén és idén az első kereskedési napokon komoly olajárerősödést láthattunk. Amely globálisan erősítheti az inflációs folyamatokat. Ugyanakkor a szerdai nap némi enyhülést hozott, hiszen minimálisan, de csökkent az energiahordozó jegyzése.

Ennek hátterében több tényező is állhat. Egyrészt a keresletre negatívan hathat a fent említett romló járványhelyzet. Másrészt viszont a kínálat növekedni fog, hiszen kedden a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) és a kartellen kívüli nagy olajtermelők informális szövetsége, az OPEC+ úgy döntött, hogy februárban napi 400 ezer hordóval növeli az olajtermelést. Más kérdés, hogy a döntés indoklása szerint a 23 országból álló szövetség tagjai úgy vélik, hogy tovább nő a kőolaj iránti kereslet a világon a koronavírus új változata, az omikron terjedése ellenére.

Az árak emelkedése ellen hatottak a friss amerikai adatok is, a hetente közölt tartalékok azt mutatták, hogy az év végén a vártnál magasabb, 6,4 millió hordónyi nyersolaj volt a tárolókban, miközben az üzemanyagok szintje látványosan megugorva 7,1 millió hordónyira nőtt. Ezek az adatok is azt jelzik, hogy a kereslet enyhülhet, és ez remélhetőleg az árak csökkenésével jár majd együtt.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21700 21550 21810 +0,42% 0 0 4 053 878 930 HUF 2024-12-18 17:05:01
MOL 2692 2644 2702 +1,13% 0 0 2 171 209 664 HUF 2024-12-18 17:07:08
MTELEKOM 1276 1276 1292 -0,78% 0 0 219 509 812 HUF 2024-12-18 17:05:10
RICHTER 10510 10420 10590 +1,06% 0 0 965 770 820 HUF 2024-12-18 17:12:34
OPUS 502 501 509 -1,38% 0 0 79 116 081 HUF 2024-12-18 17:05:45
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Csak a szemét forgatja, ha meglátja, ami a forinttal történt
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 18:56
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru A nemzetközi hangulat tükröződött a budapesti parketten is
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 18:05
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 414,11 pontos, 0,53 százalékos emelkedéssel, 79 243,31 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Nincs gáz, van gáz, mégis 410 felett áll az euró
Eidenpenz József | 2024. december 18. 12:47
Jó hangulatban várják a tőzsdék a szerda esti amerikai kamatdöntést, amely az év hátralevő részének legfontosabb eseménye. A BUX átlag feletti mértékben drágul, mindhárom vezető részvényünk szépen teljesít, a forint viszont gyengécske, ismét 410 felett áll az euró. Van elég gáz Európában, gigafúzió készül az autóiparban, 108 ezer dollár felett is járt a bitcoin.
Részvény / Deviza / Áru Tudomást sem vett a forint Matolcsy Györgyék döntéséről
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 18:21
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben kedden kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Ritka rossz kedv uralkodott a pesti parketten
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 17:49
A vezető részvények mind vesztettek értékükből.
Részvény / Deviza / Áru Már megint gyengül a forint, csak óvatosan a részvényvételekkel!
Eidenpenz József | 2024. december 17. 12:28
Feszülten várják a piacok a szerdai Fed-kamatdöntést, az európai indexek enyhe optimizmussal, az amerikaiak és a BUX inkább pesszimistán. Megint drágul az euró az MNB-kamatdöntés előtt. Újabb szakember int a túlárazottnak látszó részvényektől. Áramlik a tőke a kriptókba.
Részvény / Deviza / Áru Úgy kóvályog a forint, mintha üllő esett volna a fejére
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 07:57
Ez nem egy nagy teljesítmény.
Részvény / Deviza / Áru Nagyobbat zuhant a Fidesz, mint a forint
Privátbankár.hu | 2024. december 16. 18:51
Hétfőn vegyesen alakult a forint árfolyama a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a bankközi piacon. Az év eleje óta ugyanakkor mindegyikkel szemben gyengült a magyar fizetőeszköz.
Részvény / Deviza / Áru Múlt héten csúcson volt, hétfőn lekonyult a pesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2024. december 16. 18:01
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 445,29 pontos, 0,56 százalékos csökkenéssel 79 720,35 ponton zárt hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru A forint sérülékenysége támaszthatja a kamatot, új csúcson a bitcoin
Eidenpenz József | 2024. december 16. 12:31
A gyengécske forint miatt nem számítanak kedden itthon kamatcsökkentésre az elemzők, főleg az amerikai Fed szerdai lépésére várnak a tőzsdék, és makroadatok is jönnek. Az amerikai tőzsdék megint emelkedhetnek, Európában viszont süllyedés jellemző. Már 106 ezer dollár felett is volt a bitcoin, a nagyoktól a kisbefektetők felé áramlik a készlet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG