(Fotó: Magyar Telekom) |
„Nem tartott sokáig, hogy a holdújév után a kínai részvénypiac visszatérjen a régi kerékvágásba” – írta a Seekingalpha annak kapcsán, hogy a Shanghai Composite index 6,4 százalékot zuhant reggel. Az esést vélhetően a kínai bankközi kamatok erősödése és a jüan gyengülése váltotta ki. Közben épp Sanghajban ülnek össze a G20 országok, hogy többek között épp az ilyen piaci turbulenciákról beszéljenek.
Az olaj ismét gyengült 1-2 százalékkal, ez is ellene hatott a részvényeknek. Rossz hír, hogy az Eurózóna inflációja elmaradt a várakozásoktól, ám jót tehet a részvénypiacnak. Így ugyanis nagyobb a valószínűsége annak, hogy az EKB ismét könnyít a kondíciókon márciusban, vagyis pénzt pumpál a piacokra.
Négyből három részvényünk felment
Ez lehetett a fő oka annak, hogy az európai tőzsdeindexek eléggé egységesen két százalék körüli emelkedést értek el. Főleg a brit pénzintézetek teljesítettek jól. Nagy-Britanniában a növekedésről és a lakossági fogyasztásról érkezett kedvező adat, ami pótolni tudta a mérséklődő exportot.
Itthon a Magyar Telekom a gyorsjelentésének és a menedzsment osztaléktervének (idén 15, jövőre 25 forint) köszönhetően lőtt ki, 4,6 százalékkal 429 forintra száguldott. Az OTP 1,7, a Richter 2,3 százalékkal drágult, 5941, illetve 5082 forintra. A Mol azonban visszaesett pár forinttal 13 880-ra, ezzel visszahúzta a BUX indexet is. A mutató így 1,7 százalékkal emelkedett, kissé elmaradva az európai átlagtól.
Fordulat volt a forintárfolyamban
Ami a forintot illeti, az utóbbi időben ígéretesen erősödött, de egy szerdai MNB-nyilatkozat nyomán fordulatot vett és felpattant 307 forint környékéről az euróár. Ma este 311,50 forint volt az árfolyam. A jegybank lényegében még alacsonyabb kamatszint lehetőségét vázolta fel, és más lazító intézkedéseket helyezett kilátásba. Az Equilor Befektetési Zrt. szerint ezen kívül fontos technikai támaszról fordult meg az euró-forint árfolyam.
Az elemzők véleménye eléggé pozitív a Magyar Telekom jelentéséről. A 2017-re várható 25 forint a jelenlegi ár mellett hat százalék körüli osztalékhozamot jelent. A Concorde Értékpapír például azt írta, a 2015-ös év nagyszerű volt a magyar telekomtársaság számára, és az előrejelzéseknél jobb lett az eredménye. A brókercég fenntartja vételi ajánlását és 510 forintos célárát.
Nem meglepetés a Telekom-eredmény?
Az Equilor szkeptikusabb. Bár a gyorsjelentést szintén jónak értékeli, reggeli hírlevelében azt írta, hogy „a negyedéves számok és az osztalékpolitika emelkedő tendenciája optimista árfolyamreakciót hozhat a csütörtöki kereskedésben. Azonban ha a hosszabb távú képre váltunk, akkor stagnáló gazdasági teljesítményt vizionál a cég vezetése, ahol az árfolyam katalizátor az osztalék léte és annak mértéke lehet”.
A KBC Equitas is pozitívan értékeli a gyorsjelentést, de nem nagyon lelkes. Szerintük az osztalékterv a céget követő elemzők többségét „vélhetően nem éri meglepetésként (így minket sem), a cég készpénztermelési potenciálja ugyanis lehetővé tenné már idén is a magasabb osztalékot”. „A csökkenő marginok némileg árnyalják a képet, miközben még a 25 forintos osztalék sem jelentene nagyobb prémiumot a kockázatmentes hozamhoz képest a régiós átlagnál” – tették hozzá.
Felvásárolják a Sharp-ot
Az USA részvénypiaca este hat körül kereste az irányt, az S&P 500 negyed százalékos pluszban, a Nasdaq technológiai index 0,1 százalékos mínuszban volt. A Sharp beleegyezett, hogy a tajvani Foxconn felvásárolja, ami után a részvényei 14 százalékkal estek Tokióban. Az ezüst, a réz, az olaj, az amerikai földgáz esett, az arany azonban ismét szerény pluszban jár.