A kedden még eléggé borús tőzsdei a hangulat szerdára felderült, a német tőzsdeindex 0,9, a francia 0,5, a brit 0,6 százalékos pluszban van szerda délelőtt. Az amerikai határidős indexek is szerény emelkedést mutatnak, a Nasdaq technológiai indexe a legjobb, fél százalékos pluszt mutat a határidős piacon.
Budapesten is az európai színtérhez hasonlóan, 0,6 százalékkal emelkedik a tőzsdeindex, ami az OTP 1,1 , és a Mol 0,5 százalékos emelkedésén alapszik. A Richter 0,2, a Telekom 0,8 százalékkal süllyed. A Duna House negyedéves mérőszámokat tett közzé, de az árfolyama egyelőre nem változott. Egy bejelentés ellenére az AutoWallis közel három százalékos mínuszban van.
A forint a tegnapi nagyobb gyengülés után ma kissé tovább süllyed, 354,20 Ft az euró, 30 fillérrel magasabb a tegnap estinél. Magyarországon májusban 39,1 százalékkal nőtt az ipari termelés.
Drágul a gáz, az ether
Az árupiacon pluszban vannak a nemesfémek és a tegnapi nagyobb esés után ma már az olaj is. A réz közel két százalékkal drágul, folytatja menetelését az amerikai földgáz. A bitcoin stagnál, az okosszerződés-iparágban élenjáró kriptodevizák azonban 2-6 százalékkal emelkednek.
Este a Fed legutóbbi ülésének aktáit teszik közzé. Ez megkavarhatja a piacokat, amelyek feszült figyelemmel kísérnek minden olyan jelzést, ami a jövőbeli kamatpályára vonatkozik. Ezen kívül érkeznek az amerikai olajkészlet-adatok is, valamint a keletkező új állások számáról szóló statisztika.
Mitől esett ilyen nagyot a forint?
Az euró/forint annak ellenére emelkedett 351,7-ről 354,3-ig, hogy az MNB alelnöke ismét a folyamatos kamatemelések szükségességéről beszélt – írja az Erste Befektetési Zrt. Szerintük nem segített Orbán és Matolcsy találkozója sem, mert ez megkérdőjelezi a jegybank “valódi függetlenségét”.
A német DPA hírügynökség közölte, hogy az EB várhatóan nem adja meg a jóváhagyást a 7,2 milliárd eurós újjáépítési alapok folyósításához Magyarország számára, elsősorban az LMBTQ kisebbségeket sértő törvény elfogadása miatt. Más hírforrások egyelőre nem erősítették meg a hírt, de igen kellemetlen lenne az ország számára. A pénzek hiánya kisebb gazdasági növekedést eredményezne, ami negatív a magyar eszközökre – írja a brókercég.
Jó hír érkezett az olajmultitól
Ezen a héten a piacokat erősen foglalkoztatta az OPEC sikertelen találkozója, az olajár megegyezés híján először emelkedett, később azonban esett. Mindkettő mellett vannak érvek logikus érvek.
A Royal Dutch Shell bejelentette, hogy a részvényeseknek járó kifizetéseket (osztalék és sajátrészvény-vásárlás formájában) növelni szeretné, miután az olaj és a gáz árának meredek emelkedése hozzásegítette adósságainak csökkentéséhez. A részvény a hír nyomán két-három százalékos pluszban van Londonban.
Ezért száguld az SAP
Németországban az SAP szoftvercég közel négy százalékkal emelkedik, miután a Bank of America elemzője vételre ajánlotta, 150 eurós árfolyamon, mintegy huszonöt százalékkal a keddi záróár felett.
Remekel a BMW
A BMW autógyár a második negyedévben erős forgalomnövekedést ért el, maga mögött hagyta a koronavírus-járvány hatásait – írja az Ntv.de német portál. BMW márkanév alatt áprilistól júniusig mintegy 618 000 új autót adott el, 43 és fél százalékkal többet, mint az előző év hasonló időszakában. (Amikor persze nagyon alacsony volt a bázis.)
Eddig a BMW-t kevésbé sújtotta globálisan tapasztalható chiphiány, mint a Mercedes Benz-et, amely már többször leállította a gyártósorokat, és rövidített munkaidőbe küldte a munkásokat. De a BMW-nek is kellett módosítani a termelési előirányzatokon. A cég nem tartja kizártnak, hogy a chiphiány hatásai több évre is elhúzódnak majd.
Az első félévben a teljes BMW-csoport (a Mini és a Rolls Royce márkákkal együtt) 39 százalékos eladásnövekedést ért el, 1,34 millió járművel. Ez 2019 hez képest is hét százalékos emelkedés. A jó számok ellenére a BMW részvénye ma kissé süllyed.
Megint megindult a fa ára
Tegnap az Amerikai Egyesült Államokban a faanyagok tőzsdei ára napközben 6-7 százalékos pluszban is volt, a végére öt százalékkal emelkedett. Valószínűleg emiatt indultak ma meg egyes európai fakitermelő részvénytársaságok, a finn UPM-Kymmene 0,9, a szintén finn Stora Enso 1,5, a svéd SCA részvénye 0,4 százalékkal megy fel.
(A témában lásd még: Jaj az építkezőknek – az égig nőnek az európai faárak is?)
Alteo–AutoWallis barátság
Stratégiai együttműködési megállapodást kötött az Alteo és az AutoWallis, azzal a céllal, hogy összehangolják az e-mobilitáshoz kapcsolódó szolgáltatásaikat.
A vállalatok megállapodásának alapja, hogy mindketten elkötelezettek a fenntartható és a transzparens működés, továbbá a zöld gazdaságra való átállás mellett. A megállapodás az e-autók töltéséhez kapcsolódó innovatív energetikai megoldások értékesítésére is kiterjed – közölték.
Az AutoWallis kereskedéseinek és szervizeinek az Alteo saját, többségében megújuló alapú villamos energiát biztosít.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.