7p

Donald Trump minden egyes érthetetlen cselekedete növeli a piaci bizonytalanságot, ez pedig a befektetőket egyértelműen az arany felé tereli. A nemesfém szárnyalása mögött persze más tényezők is állnak. A szakértők véleménye erősen megoszlik, hogy meddig tarthat a hegymenet, de van néhány mutató, ami előre jelezheti a fordulatot.

Donald Trump nagyon sok gazdaságilag megkérdőjelezhető döntést hozott a beiktatása óta eltelt időszakban. Az elnök ugyanakkor soha nem ismerné be a tévedését, így a gyorsan halmozódó problémák miatt igyekszik bűnbakot találni, ami azonban a jelek szerint csak még komolyabb aggodalmat válthat ki. Donald Trump ugyanis az utóbbi napokban az amerikai jegybank, a Fed elnökét kezdte el támadni, hétfőn például Jerome Powellt lúzernek nevezte. Noha a jegybank egy – az elnök hatalmától – független intézmény, ám Trump már azt is megemlítette, hogy el szeretné távolítani pozíciójából a jegybank vezetőjét.

Trump tovább mélyíti a bizalmi válságot
Trump tovább mélyíti a bizalmi válságot
Fotó: Depositphotos

Miközben a bevezetett vámok recesszióval fenyegetnek, és szinte biztosan emelik majd az amerikai inflációt, az elnök a Fedre próbálja tolni a felelősséget. A politikus hétfőn felszólította a Fedet, hogy haladéktalanul csökkentse a kamatlábakat, ami egyértelműen a jegybank függetlenségét veszélyeztető lépés.

Donald Trumpnak az ilyen típusú, egyébként az illiberális demokráciára és a banánköztársaságokra jellemző kirohanása értelemszerűen tovább rombolta a piaci bizalmat, 

így a hétfőn már nyitva lévő tengerentúli tőzsdéken újabb hatalmas zuhanást láthattunk. A befektetők menekültek az amerikai részvények, kötvények és a dollár elől. Az utóbbi hetekben számos piaci szakember és elemző hívta fel a figyelmet, hogy ez a hármas együttmozgás teljesen új jelenség az amerikai gazdaság kapcsán, ilyen menekülésre ugyanis a kevésbé stabil és megbízható fejlődő (vagy más néven feltörekvő) gazdaságok esetén látunk példákat. Az USA viszont korábban a stabilitás szimbóluma volt, és ha a részvénypiacok meg is reccsentek, az amerikai állampapírok és a dollár, akkor is menekülő eszközöknek bizonyultak.

Jelenleg ugyanakkor teljesen új helyzetbe kerültünk, a devizák közül a svájci frank és a japán jen lett a menedék, illetve a dollárral szemben az euró is sokat erősödött. Sőt, még a forint is felértékelődött az amerikai devizával szemben.

A befektetési eszközök közül pedig a nemesfémek, elsősorban az arany lett az ideges invesztorok mentsvára. Ennek köszönhetően hétfőn is komoly ugrást láttunk ezen a piacon, és az arany árfolyama elérte a 3500 dolláros szintet. Ez különösen annak fényében erős emelkedés, hogy április 9-én a jegyzés még 3000-es szint alatt volt.

Az arany idei gyors emelkedése azt mutatja, hogy a piacok jóval kevésbé bíznak az Egyesült Államokban, mint valaha. Míg a megválasztását követően a befektetők komoly tőzsdei rallyban bíztak, ma egyre többen fordulnak el a részvényektől. Így a „Trump Trade” narratíva helyett most az „eladni Amerikát” filozófia a meghatározó.

Árfolyam

Más is van, ami az emelkedést támogatta

Érdemes leszögezni, hogy az arany egy ideje ismét a befektetők figyelmének fókuszában van, és az áprilisi nagy ugrás előtt is komolyabb árfolyamemelkedést láthattunk. Nem véletlen, hogy már korábban azzal vicceltek a szakemberek, hogy „Az arany lett az új Bitcoin”. Ugyanakkor az elnök ámokfutása nélkül nem valósult volna meg, hogy az arany ára a harmadával nőtt 2025-ben. A nemesfém árfolyamának szárnyalása nem véletlen: Donald Trump ténykedése mellett több egymással összefüggő gazdasági és geopolitikai tényező is hozzájárult a jelenlegi árrobbanáshoz.

Ezek közül talán a legfontosabb az infláció kérdése, ez ugyanis komoly ütközőpont az elnök és a Fed között. Az elnök lépései ugyanis ahogy fent említettük, ismét beindíthatja az amerikai inflációt. Így hiába mérséklődött az utóbbi időszakban a globális és az amerikai inflációs ráta, a Fed (néhány más jegybankhoz hasonlóan) óvatos kamatcsökkentési politikát folytat. A bizonytalanság pedig arra ösztönöz számos befektetőt, hogy inkább az aranyba meneküljenek és ez lett az elmúlt hónapokban a legjobb értékmegőrző eszköz. Paradox módon egyébként egy esetleges kamatcsökkentés is tovább erősíthetné az arany árfolyamát. Az alacsonyabb kamatkörnyezet ugyanis csökkenti a kötvények és más kamatozó eszközök vonzerejét, így a befektetők ezért is az arany felé fordulhatnának.

Figyelembe kell venni a geopolitikai folyamatokat is, amelyek közül a Kína és az Egyesült Államok közötti fokozódó feszültség a legfontosabb. De aggodalomra ad okot, hogy Oroszország és Ukrajna közötti háború kapcsán, ha a harcokat fel is függesztik, a biztonsági garanciák hiánya miatt a fegyvernyugvás nem biztos, hogy végleges lesz. Ezek mellett pedig a közel-keleti konfliktusok, így az Izrael és Irán közötti potenciális háború is az arany felé tereli a befektetőket.

Az Amerika iránti megingó bizalom tovább erősítheti a jegybankok felhalmozását is. Több gazdaságilag is erős ország jegybankja – így például Kína, Oroszország és India, de a régiónkból például Lengyelország  – az elmúlt hónapokban (is) jelentősen növelte aranytartalékait. Ezek az állami szintű vásárlások erős és stabil keresleti oldalt teremtenek a piacon, ami, ha önmagában nem is hajtja fel az árakat, támaszt jelent egy nagyobb visszaesés esetén.

Az arany ára jellemzően fordítottan arányos a dollár árfolyamával, tehát az amerikai deviza gyengülése árfolyamemelkedést okoz a nemesfémeknél. Amint azt a cikkünkben már említettük, a dollár 2025-ben mutatott gyengülő tendenciája is tovább serkentette az arany iránti keresletet.

Merre tovább?

Érdemes a napi mozgásokat és a hosszabb távú trendeket elválasztani, előbbieknél ugyanis teljesen kiszámíthatatlan ugrásokat is láthatunk. Nem volt ritka, hogy egy közösségi médiás poszt, vagy egy nyilatkozat hozott felfordulást a piacokon, így nem zárható ki, hogy ilyen a közeljövőben is bármikor megtörténik. Azt is érdemes szem előtt tartani, hogy az elmúlt két hét nagy emelkedését követően óhatatlanul benne van a levegőben a korrekció lehetősége.

Ha a trendeket nézzük, akkor viszont számos érv szól továbbra is az arany mellett. 

Viszonylag kicsi annak az esélye, hogy Donald Trump egyik napról a másikra teljes gazdasági fordulatról döntsön, és konszolidálja a helyzetet. Ennek hiányában viszont továbbra is a bizonytalanság jellemezheti a piacokat, ami a biztonságot kereső befektetőket az arany vásárlására ösztönözheti. Bár a befektetések során aranyszabály, hogy nem a múltbeli hozamokat kell nézni, de a lakosság sokszor mégis ez alapján hoz döntéseket. Mindezt felerősíthetik az arany szárnyalásáról szóló szalagcímek, így könnyen lehet, hogy a részvényekben csalódott befektetők átvisznek pénzt nemesfémekbe. A fent felsorolt tényezők közül a jegybanki vásárlás továbbra is kitarthat, az amerikai államkötvények korábban legnagyobb külföldi vásárlói, a kínaiak, a közeljövőben aligha fognak ilyen eszközökbe fektetni, így számukra az első számú alternatíva lehet az arany.

Miután az arany árfolyama szűk 4 hónap alatt elérte és meghaladta a korábban kiadott elemzői prognózisokat, így konkrét számokat nehéz lenne mondani. Ugyanakkor a részvénypiac további zuhanása esetén könnyen kialakulhat olyan szituáció is, amikor az aranyon elért nyereséget a befektetők visszaforgatják és olcsó (vagy legalábbis annak tűnő) részvényeket vesznek belőle. Figyelmeztető jel lehet az arany árfolyamának megtorpanására az is, ha a dollár a mostani gyengülés után határozott fordulatot vesz és komolyabb erősödést mutat. A következő hónapokban tehát várhatóan tovább folytatódhat az arany drágulása, de a befektetőknek érdemes kiemelt figyelemmel kísérniük a gazdasági és politikai fejleményeket, mert a trendek gyorsan változhatnak.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 28000 27370 28000 +1,86% 0 0 15 628 001 630 HUF 2025-07-03 17:09:29
MOL 3020 2958 3020 +1,75% 0 0 3 112 810 790 HUF 2025-07-03 17:10:24
MTELEKOM 1776 1732 1784 +0,23% 0 0 629 455 064 HUF 2025-07-03 17:05:20
RICHTER 10220 9880 10220 +3,23% 0 0 1 773 717 430 HUF 2025-07-03 17:08:16
OPUS 587 587 595 -0,68% 0 0 79 368 857 HUF 2025-07-03 17:08:36
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru A forintot még a kánikula sem tudja ledönteni a lábáról
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 18:59
Erősödött a főbb devizákkal szemben csütörtökön, 400 forint alatt is járt az euró. 
Részvény / Deviza / Áru Új történelmi csúcson fejezte be a napot a pesti börze
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 18:22
Közel 22 milliárd forintos forgalom mellett. Pluszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék is. 
Részvény / Deviza / Áru Pluszban nyitottak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 16:59
Miközben csökkent a Brent ára. 
Részvény / Deviza / Áru Eddig jól teljesítenek a vezető részvények a BÉT-en
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 14:49
A részvénypiac forgalma fél háromig 8,2 milliárd forint volt. 
Részvény / Deviza / Áru Erősödött a Mol, az OTP és a Magyar Telekom is
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 12:27
Erősödött a BUX.
Részvény / Deviza / Áru Áttörte a gátat a forint: 400-as szint alatt az euró
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 12:11
Nap közben erősödött a forint.
Részvény / Deviza / Áru Csendes nyitás Budapesten, lendületesebb kezdet a nyugati tőzsdéken
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 09:33
A budapesti tőzsde stagnált nyitáskor, miközben Európa erősödött, az ázsiai piacok pedig vegyes képet mutattak.
Részvény / Deviza / Áru Hiába a kánikula, lefagyott a forint
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 07:29
Alig változott az árfolyama.
Részvény / Deviza / Áru Technológiai részvények húzták fel New Yorkot
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 06:14
A Nasdaq vitte a prímet New Yorkban, a Dow stagnált, az S&P 500 is pluszban fejezte be a napot.
Részvény / Deviza / Áru Ismét a mágikus határt kóstolgatja a forint
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 19:19
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG