Újra nagy emelkedéssel kezdte a hetet a részvénypiac a világ nagy részén, az európai és amerikai indexek egyaránt mintegy fél százalékkal mentek fel átlagosan. Németországban jó hír volt, hogy az SPD is megszavazta a koalíciós tárgyalások folytatását, a DAX index mégis csak 0,2 százalékkal tudott emelkedni. Igaz, így sincs messze eddigi történelmi csúcsától.
A francia mutató 0,3 százalékkal erősödött, a brit kissé csökkent, a prímet a dél-európai tőzsdék vitték. A milánói index 0,6 százalékkal, a spanyol, portugál, görög mutatók egy százalék körüli mértékben mentek fel. A cseh, lengyel, román tőzsde is szépen emelkedett, de igazán kiemelkedő a hazai BUX index teljesítménye volt, 2,5 százalék, ami ráadásul több részvénynek köszönhető.
Az OTP-nek végre sikerült tartósabban és komolyabban is áttörnie a 11 ezer forintos határt, és minden korábbi történelmi rekordot megdöntve 11 350 forinton, napi maximumán fejezte be, 3,5 százalékos pluszban.
Eddig mindig megoldották
A Mol is több mint három százalékkal ment fel 3196-ra. A Richter és a Telekom 1,2-1,3 százalékkal emelkedett. A Pannergy 5,5 százalékkal ment fel, kissé estek a Mészáros-részvények. A forint kissé gyengült, a 309,70 forintos euró harminc filléres drágulást jelent.
Az USA-ban ma este még lehet bőven esemény, a Netflix jelentést tesz közzé és az amerikai szenátus tárgyal a költségvetési keretről. Miért nem reagálnak a piacok az amerikai államapparátus részleges leállására? Talán azért, amit a Seekingalpha egyik szerzője idézett: 1976 óta már 18 hasonló államigazgatási leállás következett be – de lényegében egyik sem okozott igazán nagy fennakadásokat az ország működésében. Előbb-utóbb mindig megoldották.
Közbeszerzésen nyert a Konzum-érdekeltség
A Konzum bejelentette, hogy a közvetett tulajdonában levő Hunguest Hotels konzorciuma keretmegállapodást kötött a Budapesti Rendőr-főkapitánysággal szálláshely-szolgáltatásról. A megállapodás hatálya négy év, a “maximális elvi keretösszege hozzávetőlegesen bruttó” 4,8 milliárd forint. A közlemény szerint a “Vállalkozó” tette a legkedvezőbb ajánlatot a közbeszerzési eljárásban, miután a korábbi négy éves keretszerződés lejárt.
Rengeteg az olajbika
Az olaj ára mínuszból szerény pluszba váltott, miután a szaúdi és az orosz miniszterek találkozóján a szaúdiak azt szorgalmazták, hogy 2018 után is legyen együttműködés. Az oroszok azonban eléggé visszafogottan reagáltak, inkább kitérő válasznak lehet nevezni, amit mondtak.
Az olajpiac viszont sohasem volt ilyen optimista, a nettó long pozíciók mennyisége a Brentre és a WTI-re együtt elérte az egymilliárd hordót a múlt héten az Oilprice.com szerint. A magas olajár azonban jó az amerikai kitermelőknek is, így vannak olyanok is, akik szerint ez nem lehet tartós.
Indiában is üldözik a bitcoint
A bitcoin és más kriptodevizák ma pár nap stagnálás után újabb nagyobb esést szenvedtek el, jellemzően 6-12 százalékkal estek a legismertebb sorozatok. A bitcoin hét százalékkal 10 550-re, az ether hat százalékkal 973 dollárra süllyedt, a ripple 14 százalékos mínuszban.
A kiváltó ok ezúttal az lehetett, hogy ezúttal Indiában tettek lépéseket az üzletág visszaszorítására, bankok korlátozták a kriptodevizákkal kapcsolatos számlák használatát. Koreában pedig újabb tervezett lépésekről, adózási szigorításokról jöttek hírek.