Orbán Viktor miniszterelnök és Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester a Búzakalász 66 Felcsút Kft. bányavölgyi mangalicatelepének avatásán Alcsútdobozon 2014-ben. (Kép forrása: MTI Fotó, Koszticsák Szilárd) |
A Budapesti Értéktőzsdén kifejezetten jó a hangulat, a BUX 0,59 pontos emelkedéssel, 37 955 ponton indította a pénteki kereskedést. A kedvező nemzetközi hangulatban az elemzők kisebb emelkedést jósolnak a főbb részvényeknek, ami, egyelőre úgy tűnik, beigazolódni látszódik, a bluechipek vagy stagnálnak, vagy pár tized százalékos emelkedésben vannak. A legnagyobb hatást a Wyoming állambeli Jackson Hole-i jegybankár-találkozó válthatja ki a piacokon, erre várnak Budapesten is, ez délután okozhat mozgásokat a hazai piacon. Az elemzők a Mol-tól várnak nagyobb menetelést, várakozásaik szerint akár meg is lehet a 24 ezer forintos mérföldkő az olajpapírnál a nap folyamán.
A legfrissebb árfolyamokat itt nézheted meg a Privátbankár.hu-n. >>> |
Ahogy arról korábban írtunk, nagy bejelentésre készült az Appeninn, így saját kezdeményezésükre a BÉT felfüggesztette az ingatlanpapír kereskedését a hét utolsó kereskedési napján. A nagy bejelentés meg is érkezett: immár az ingatlancég is Mészáros Lőrinc tulajdonába került. A devizapiacon a forint megadta magát az MNB verbális befenyítésének, és miután tegnap megütötte a 301-es szintet, végül egészen 304,40-ig gyengült a pénteki nyitásra az euróval szemben. A dollárral szemben stabilan tartja magát a 258-as szinten, a svájci frankért 267,60 forintot kellett adni péntek reggel.
Jó a hangulat Európában
Mérsékelten emelkedő indexekkel indult a kereskedés pénteken a vezető nyugat-európai tőzsdéken, a főbb részvényindexek 0,2-0,3 százalékos pluszban mocorognak, ahogy a befektetők itt is a Jackson Hole-i találkozó eseményeit várják. Különös figyelem kíséri Janet Yellen és Mario Draghi beszédét, a szakértők szerint a két elnöknek óvatosan kell majd fogalmaznia, ha nem akarják felébreszteni a medvepiacot. Az indexeket ezen kívül az érkező IFO-indexek mozgathatják meg, az Európai Unió mellett Németország is ma jelent.
A legfrissebb árfolyamokat itt nézheted meg a Privátbankár.hu-n. >>> |
Nyugtalanság a tengerentúlon
Ugyanakkor Amerikában nem túl nyugodtak a kedélyek. A Takarékbank elemzése szerint noha az amerikai kongresszus vezetője szerint megállapodás születik az adósság plafon emeléséről, a befektetőket nem igazán sikerült megnyugtatni Donald Trump korábbi bejelentései miatt. Különösképp nyugtalanító, hogy nem lehet tudni, hogy az elnök valóban leállítja-e a kormány működését, amennyiben nem kap fiskális támogatást a mexikói fal felépítéséhez, erről korábban itt írtunk bővebben.
A nagy ázsiai piacokon ugyanakkor emelkedtek a részvényindexek pénteken. Kínában a jó vállalati nyereségadatok húsz hónapos csúcsra lendítették a legfontosabb mutatókat, a Shanghai Composite Index 1,2 százalékkal, a vezető vállalatok jegyzését követő CSI300 index pedig 1,0 százalékkal erősödött. A hongkongi Hang Seng 0,8 százalékkal ment föl a kereskedés vége felé. A tokiói Nikkei-225 0,45 százalékkal emelkedett, miután megállt a jen erősödése a dollárral szemben, ami jót tesz az exportorientált japán vállalatoknak. A szöuli Kospi 0,1 százalékkal kúszott fel a kereskedés utolsó harmadában.
Tomboló hurrikán viszi az olajat
Az olaj jegyzése megszilárdult, miután a Mexikói-öböl mentén sok finomítót bezártak a közeledő Harvey hurrikán miatt. Ezzel együtt a globális piacon azonban továbbra is túlkínálat van, amiben egyre nagyobb szerepet játszik az amerikai termelés, amely 2016 közepe óta 13 százalékkal napi 9,6 millió hordóra emelkedett, ráadásul Amerika kész lenne nemzeti parkokat megnyitni újabb fúrások reményében.
A globális referencia minőség, az északi-tengeri Brent hordójának ára péntek kora reggelig 38 centtel 52,42 dollárra, a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) fajta jegyzése pedig 33 centtel 47,76 dollárra ment föl. Az arany jegyzése nem változott. a csütörtöki 0,3 százalékos csökkenés után péntek reggel 1286,48 dolláron forgott az azonnali piacon.