7p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A Facebook átnevezése Meta Platformsra megmozgatta a virtuális valóság és a metaverzum területén a fejlesztéseket, meg sokak fantáziáját is, de még hosszú ideig nem várható áttörés ezen a területen. Egyszerűen nem adottak hozzá a technikai feltételek, a mai csúcstechnológiát jelentő számítógépek és szemüvegek sem igazán elegendőek.

A Meta Platforms ingyenesen megnyitotta a Horizon Worlds metaverzum–, illetve virtuálisvalóság-játékot a (megfelelő hardverrel rendelkező) felnőtt, amerikai és kanadai nagyközönség számára – derült ki egy friss hírből. Amióta a Facebook ősszel bejelentette, hogy átnevezi magát Meta Platformsra, és erre az üzletágra még több figyelmet és sok milliárd dollárnyi beruházási pénzt fog fordítani, azóta egy szűk kör helyett hirtelen szinte mindenki számára ismertté vált a fogalom.

A metaverzum vajon azt jelenti, hogy hamarosan avatarjainkkal fogjuk magunkat képviseltetni a virtuális eseményeken? Sőt a metaverzumban szerezzük majd be az áruházak polcairól a különböző élelmiszereket, tárgyakat? Valóban nemcsak használni fogjuk az internetet, hanem valósággal belemászunk, digitális másunk segítségével magunk is elmerülünk a háromdimenziós internetes világokban?

Lebegő Avatar a Meta Platforms Horizon Worlds - világában (Forrás: Meta Platforms, Youtube)
Lebegő Avatar a Meta Platforms Horizon Worlds - világában (Forrás: Meta Platforms, Youtube)

Több cikk is hűti a kedélyeket mostanában azzal, hogy ez egyáltalán nem így van. A technológia tulajdonképpen nagyon gyermekcipőben jár, vannak, akik a 90-es évek kínosan kezdetleges internetéhez hasonlítják. A rendelkezésre álló hardverek ugyanis nem elegendőek, a koncepció megvan, de még rengeteg minden hiányzik.

Ez még csak a demó verzió

Bár 2021 a metaverzum (valamint a Web3 és az NFT-k) évének bizonyult, még évekig tarthat, mire valóban valósággá válik – írja a Yahoo Finance. A Big Tech, azaz a nagy multinacionális technológiai cégek, a Microsoft, az Nvidia és a Facebook, pardon, Meta Platforms úgy próbálják meg eladni, hogy még kezdeti stádiumban van. (Valamint számos kriptodeviza-vállalkozás is ezen dolgozik. )

Ezen a kriptodeviza-portálon 158 tétel van a metaverzum-szekcióban, ez a lista eleje (Coinmarketcap.com)
Ezen a kriptodeviza-portálon 158 tétel van a metaverzum-szekcióban, ez a lista eleje (Coinmarketcap.com)

A Facebook által készített demóvideóban az ember az egyik pillanatban még sakkozik valakivel a sakktábla fölött lebegve, a másik pillanatban pedig a nyílt vízen hajózik tíz barátjával. Ez azonban csak a demó változat volt, egyelőre a fantázia szülte. A dolog ott kezdődik, hogy egyelőre nincs is megfelelő szemüveg vagy headset, amelyet jól használni lehetne.

Izzad a fejük a játékosoknak

A virtuálisvalóság-szemüvegek, sisakok az utóbbi pár évben nem sokat változtak, továbbra is nagyok és kényelmetlenek. Nehéz szemüveggel használni ezeket, gyakran izzad bennük az ember. Nagy teljesítményű számítógépre van hozzájuk szükség, ami rengeteg pénzbe kerül, és hamar kimerül bennük az akkumulátor. Ráadásul a felbontásuk sem megfelelően nagy, nagyon messze van például a modern televíziókétól. Sok finom részlet így elvész.

Virtuális valóság-szemüveg (Pixabay.com)
Virtuális valóság-szemüveg (Pixabay.com)

Ez még ráadásul csak a szemüveg. Ezen kívül még az eredeti elképzelések szerint érezni kellene a nyomást és a tárgyak ellenállását is, amihez speciális kesztyűre vagy egész ruhára lenne szükség. A Ready Player One című film világától egyelőre rendkívül messze vagyunk.

Értekezletre pizsamában, kócosan

A Microsoft Teams Mesh viszont a cikk szerint egy érdekes kezdeményezés, amelynél soha nem kell majd a frizurájával törődni az embernek, ha értekezletre készül. Mivel az online világban digitális avatárja segítségével vehet ezeken részt. Dicsérik a Roblox és az Epic cégek virtuális világait is, amelyben a felhasználók már most is találkozhatnak egymással nagy távolságokból is online. De mindez még csak a kezdet

Kell egy iPhone-szerű áttörés

A német N-Tv.de szerint a metaverzumnak és a virtuális valóság-alkalmazásoknak szükségük lenne egy iPhone-momentumra. Azaz egy hasonlóan forradalmi találmányra, mint amit az Apple készüléke jelentett annak idején 2007-ben. Amikor a telefonba integrált webböngészővel kikövezték az utat a használható mobilinternethez.

Az iPhone azonban csak azért lehetett sikeres, mert több tucat korábbi technológiai fejlesztést egyesített, amelyet előtte mások megvalósítottak. A kijelzők fejlődése, az egyre gyorsabb chipek és egyre hosszabb élettartamú akkumulátorok is kellettek a mindennapi használathoz. Az Apple azután mindent összerakott és a megfelelő időben piacra dobta. Ez az iPhone-pillanat azután egy egész iparágat megmozgatott.

Elon Musk twitter-üzenete: 1969-ben 4 kbyte (bő 4000 betűnek megfelelő) memóriával rendelkező számítógépekkel küldtek embert a Holdra. Ma 8 GB (több mint nyolcmilliárd betűnyi) memória is kevés lehet, ha túl sok fület nyitsz a Chrome-böngésződben.
Elon Musk twitter-üzenete: 1969-ben 4 kbyte (bő 4000 betűnek megfelelő) memóriával rendelkező számítógépekkel küldtek embert a Holdra. Ma 8 GB (több mint nyolcmilliárd betűnyi) memória is kevés lehet, ha túl sok fület nyitsz a Chrome-böngésződben.

VR+kriptodeviza+videojáték=metaverzum?

A technológiai iparág más területei, például a kriptovaluták még szintén várnak egy ilyen döntő pillanatra. (Mások a Netscape-böngésző kilencvenes években történt megjelentését is ilyen áttörést jelentő pillanatnak írják le.)

A metaverzumnak is egyesítenie kellene a trendeket és a technológiákat – olyanokat, mint a VR (virtuális valóság), a kriptodevizák, az NFT-k és az online videojátékok. Mindezt lehetőleg egy nagyvállalattól függetlenül, ráadásul valós időben, szünet, akadozás vagy a résztvevők korlátozása nélkül.

Kell a 4K, meg az 5G?

Egyelőre lehetetlen megjósolni, hogy a metaverzum “iPhone-pillanata” mikor érkezik el. Szakértők szerint azonban a virtuális világ csak akkor lesz igazán mellbevágó élmény, ha sikerül majd kettő darab stabil 4K (4000 Pixel szélességű) videócsatornát (streamet), legalább másodpercenként 120 képkocka sűrűséggel a virtuális valóság-szemüvegeknek megjeleníteniük. Jelenleg azonban ennek csak a töredékét tudják. Ehhez még az internetes kapcsolatoknak is nagyon nagyot kellene fejlődnie, hogy ilyen hatalmas adatmennyiséget tudjanak továbbítani.

Virtuális valóság-szemüveg (Pixabay.com)
Virtuális valóság-szemüveg (Pixabay.com)

A Facebook Mega Platforms-ra nevezését így inkább csak a róla kialakult kép csiszolgatásának, PR-fogásnak tekintik a szakemberek. Természetesen a cég törekszik arra, hogy a metaverzumban vezető szerepet játsszon, és a Facebook-felhasználókat is bevonja ebbe a világba. Már most évente több milliárd dollárt fektet az ehhez kapcsolódó projektekbe.

Roy Amara törvénye szerint hajlamosak vagyunk rövid távon túlbecsülni egy új technológia hatását, hosszú távon viszont alábecsüljük azt.

Sok technológia egy-egy szűk kör játékszereként indult, majd később nőtt hatalmasra a jelentősége. Valamikor például azt tartották, hogy csak nagyon különleges esetekben fognak az emberek maguknak számítógépet vásárolni. Végül aztán az irodai alkalmazások ürügyén, de titkon inkább a számítógépes játékok kedvéért sorban vásároltak maguknak az emberek. Lehet, hogy a metaverzummal is valami hasonló fog történni – nyilatkozta Andrew Bosworth, a Meta Platforms egyik menedzsere a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak.

Az orvosok már használják

Ha az otthoni szórakoztatásba és a vállalati hétköznapokba még nem is épül be a virtuális valóság, az egészségügyben már komolyabb szerephez juthat. Legalábbis ez derül ki a CNBC cikkéből, amely szerint a Facebook és a Microsoft Oculus, illetve HoloLens nevű szemüvegeit már fontos orvosi alkalmazásoknál használják. Például van, ahol az egészségügyi személyzetet ilyenek segítségével képzik ki a Covid-19 betegség kezelésére, másutt sebészeket oktatnak vele.

Kiterjesztett valóság (AR, a kép illusztráció). (Pixabay.com)
Kiterjesztett valóság (AR, a kép illusztráció). (Pixabay.com)

A Johns Hopkins intézet idegsebészei júniusban végezték el az intézmény első AR (kiterjesztett valóság) műtéteit élő betegeken. A kezdeti eljárás során az orvosok hat csavart helyeztek a páciens gerincébe. Két nappal később egy másik sebészcsoport eltávolított egy rákos daganatot egy gerincből. Mindkét csapat az izraeli Augmedics cég headset-jét viselte, amely CT-vizsgálatok alapján a páciens belső anatómiájáról, például csontokról és más szövetekről alkotott képeket vetített ki.

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 17255 17200 17550 -0,63% 17210 17255 3 480 710 760 HUF 2024-04-25 16:18:46
MOL 3000 2968 3014 +0,13% 2994 3000 944 519 376 HUF 2024-04-25 16:18:03
MTELEKOM 904 903 919 -4,03% 904 905 767 454 274 HUF 2024-04-25 16:18:40
RICHTER 9070 9030 9195 -0,33% 9070 9085 1 828 758 930 HUF 2024-04-25 16:18:41
OPUS 387 382 399 -2,40% 386 388 180 394 406 HUF 2024-04-25 16:18:35
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Jól megemelték az OTP célárát, nagy pofont kapott a Facebook-anyavállalat
Eidenpenz József | 2024. április 25. 12:21
Az európai tőzsdék többnyire esnek, de a BUX index úgy tud emelkedni, hogy mind a négy vezető papír egyszerre tart felfelé. A forint tovább erősödget a kamatdöntés óta, az arany áresése megállt. Fordított pályát járt be a Tesla és a Meta. Óvakodjunk a bitcoinos csalásoktól.
Részvény / Deviza / Áru Legénykedik a forint csütörtök reggel!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 07:22
A forint árfolyama csütörtök reggelre erőre kapott a főbb devizákkal szemben a szerda kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Van egy rossz hírünk a forintról
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 19:01
Már megint lejjebb csúszott az árfolyama.
Részvény / Deviza / Áru Nagy Márton bejelentést tett a benzinárról, szárnyalt a Mol
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 17:44
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 437,29 pontos, 0,66 százalékos emelkedéssel, 66 376,55 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Megrángatták a Molt az ársapka előtt, Musk felbeszélte a Teslát
Eidenpenz József | 2024. április 24. 12:21
Kedvező a hangulat a tőzsdéken, az amerikai gyorsjelentések is jók voltak és egy makroadat is reményt keltett. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) kamatdöntése inkább megnyugtatta a forintpiacot, az euró árfolyama enyhén esett. A pesszimista várakozásoknál is pocsékabbak lettek a Tesla számai, mégis emelkedni tudott. Letiltják a szankciók kikerülésére használt venezuelai kriptószámlákat.
Részvény / Deviza / Áru Félénk mosoly ülhet ki az arcára, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 07:27
A forint még mindig a 393-es szint felett cserél gazdát.
Részvény / Deviza / Áru Mit szólt a forint Matolcsy Györgyék döntéséhez?
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 19:04
Délutánra erősödött a főbb devizákkal szemben a hazai fizetőeszköz. 
Részvény / Deviza / Áru Már most fáj a Molnak a kormány terve
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 18:11
Újra bevezethetik az ársapkát, a lépés a Mol-részvények keddi kereskedésére is hatott. 
Részvény / Deviza / Áru Az MNB-n a forinttulajok szeme, nem szabad leírni az elektromos autókat?
Eidenpenz József | 2024. április 23. 12:23
Az európai tőzsdék hangulata jó, amihez egy kedvező menedzserindex sokat tehetett hozzá. A BUX is jól néz ki, de a Mol esik. A forintpiac feszült nyugalommal várja az MNB kamatdöntését, nagyot esett az arany, drágulnak az energiahordozók. Tesla- és GM-eredmények, elektromosautó-eladások, magyar kamatdöntés van még a láthatáron.
Részvény / Deviza / Áru Néhány fillért hozott a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 06:51
Minimálisan erősödött a forint a legfontosabb nemzetközi devizákkal szemben. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG