A londoni értéktőzsde vezető indexe, a FTSE-100 akár 38 ponttal, 0,60 százalékkal eshet, Frankfurtban a DAX-30 bő 80 ponttal, 0,90 százalékkal zuhanhat, Párizsban a CAC-40 nagyjából 30 ponttal, 0,80 százalékkal csökkenhet az IG piackutató előrejelzése szerint.
A befektetők idegeit az amerikai részvénypiacok folyamatos gyengélkedése mellett az Ukrajna körüli feszültség fokozódása is próbára teszi.
Nem sokat változott a hangulat a péntek esti New York-i zárás óta - mondta Evan Lucas, az IG stratégája. Pénteken komoly, 1 százalék körüli mínuszban zártak a főbb New York-i indexek.
Fogy a levegő
Ahogy az amerikai jegybankrendszer, a Fed fokozatosan csökkenti az eszközvásárlásokkal a piacra öntött pénz mennyiségét, úgy fogy az oxigén, amely az elmúlt öt évben táplálta a részvénypiaci ralit - mondta Jim Reid, a Deutsche Bank stratégája.
Ukrajnával kapcsolatban az borzolja a kedélyeket, hogy az új ukrán kormány ultimátumot adott a Kelet-Ukrajnában rendőrségi és más közigazgatási épületeket elfoglaló oroszpárti aktivistáknak. E szerint, ha hétfő reggelig nem teszik le a fegyvert, átfogó, terrorizmusellenes hadműveletet indítanak ellenük a hadsereg bevetésével.
Nem javítja a befektetők hangulatát, hogy eredménytelenül ért véget az ENSZ Biztonsági Tanácsának vasárnap éjszakai rendkívüli ülése.
Ázsiában se jobb a kedv
Rontotta a befektetők hangulatát, hogy kis szünet után a vezető New York-i tőzsdeindexek pénteken megint a második napja estek, és a folytatás sem túl biztató, mert az előrejelzések szerint gyenge negyedéves eredményeket fognak közölni az amerikai tőzsdéken jegyzett vállalatok.
Japánban az irányadó tokiói Nikkei-225 mutató nem egészen 0,3 százalékos csökkenéssel zárt.
Dél-Koreában a Kospi index alig észrevehetően, 0,02 százalékkal gyengült. Ausztráliában az S&P/ASX-200 index tetemes, 1,12 százalékos veszteséggel zárt.
Kínában a még nyitva tartó hongkongi Hang Seng index a pénteki záró értékén állt, a sanghaji tőzsde 0,3 százalékos mínuszban.
Esett a tajvani tőzsde és az indiai Sensex mutató is.