Csőd miatt a tőzsdéről kivezetett részvények (Fotó: Eidenpenz József) |
“Nyereségrealizálások”, “a befektetők bebiztosították eladásaikkal az év közben elért nyereséget” – hasonló magyarázatokkal lehet találkozni arra, hogy az év utolsó (előtti) tőzsdenapján, hétfőn miért estek a tőzsdék. Sok napos emelkedés után. Európában az indexek fél-egy százalék közötti mértékben süllyedtek tegnap, az USA-ban pedig 0,6-0,7 százalék volt a jellemző.
Ezek a magyarázatok persze csak az eladók motivációiról rántják le a leplet, a vevőkéről nem annyira, mivel minden eladáshoz tartozik egy vétel is. Ennyi emelkedés, új és új rekordok után persze egy kis korrekciócska akár minden különösebb magyarázat nélkül is érthető. Ugyanakkor az adózási szempontok ilyenkor több országban szerepet játszhatnak.
Aki arra törekszik, hogy még ebben az adóévben kimutassa, pénzügyileg realizálja elért veszteségét vagy nyereségét, az ilyenkor gyakran cselekszik. Elad, vagy legalábbis “átköt” (eladja, ugyanakkor meg is veszi az adott instrumentumot). De a telelő befektetők miatt csekélyebb forgalom, szűkebb likviditás is okozhat kilengéseket. És ne feledjük el André Kosztolany magyar tőzsdeguru kiváló magyarázatát sem:
Minden attól függ: több-e a részvény, mint a tökfilkó, vagy több a tökfilkó, mint a részvény.
Ma még van rövidített kereskedés több európai tőzsdén délután kettőig, miközben mások, köztük Budapest és Frankfurt, már bezártak erre az évtizedre. (Már ha úgy tekintjük, hogy holnap már új évtized lesz, mert mások szerint csak 2021. januártól áll fenn ugyanez.) Este az USA és Kanada piacai még teljes gőzzel üzemelnek.
A legutóbbi árfolyamok itt láthatók
Párizsban ma minimális a csökkenés, Belgiumban 0,2 százalék. Madrid, Lisszabon és Athén nagyobb, 0,6-0,8 százalékos mínuszban vannak. Kína is nyitva volt, a Shanghai Composite 0,3 százalékkal emelkedett. Kínából ma a vártnál kicsit jobb gyáripari beszerzési menedzserindex érkezett. (China Manufacturing Purchasing Managers Index.) A két főbb indiai index viszont hasonló mértékben esik. Az USA határidős indexei minimális pluszban várják a nyitást.
Jön egy pár érdekes makroadat
A forint tegnap reggel ránk ijesztett kissé, elég gyengén nyitott, de aztán megnyugodott. Most majdnem pontosan 331 az euró ára, ezzel csak enyhén gyengült a fizetőeszközünk. Csütörtökön, pénteken újra minden tőzsde kinyit majd, és megy tovább az élet.
Pénteken magyar idő szerint este nyolckor közzéteszik a Fed nyíltpiaci bizottságának (FOMC) legutóbbi jegyzőkönyvét, erre szoktak figyelni a befektetők. Délután négykor az ISM beszerzési menedzserindexe jön az Investing.com gyűjtése szerint. Ugyanekkor érkezik a Conference Board fogyasztói bizalmi indexe is. Csütörtökön pedig a Caixin kínai kis– és középvállalati beszerzési indexet publikálják.
A BUX index és a főbb külföldi mutatók idei teljesítményéről itt írtunk: Legyőzte-e a NER idén a BUX-ot? Jön-e a böjtje e csodás tőzsdei évnek?