Ez az év előbb vagy utóbb, nyáron vagy az év második felében az olajár stabilizálódásáról szólhat, mivel a jelenlegi árszintek körül egyre kevesebb lesz az amerikai palaolaj-termelő. Ha viszont visszaér az olaj ára 60 dollár környékére, akkor a palaolaj-termelők relatíve gyorsan újra tudják indítani a kitermelést. Ezért az olaj árának felülről is komoly korlátot szabhatnak ezek a termelők – mondta el Sándor Dávid vezető elemző a KBC Equitas webináriumán.
Az olaj árának stabilizálódása a részvénypiacokat is megnyugtathatja. Azokat a szektorokat érdemes favorizálni, amelyek egy viszonylag alacsonyan maradó, 40-50 dolláros olajárból tudnak profitálni. Ilyenek lehetnek a légitársaságok, autógyárak, ciklikus fogyasztási javak szektorai. Alacsony értékeltsége miatt a pénzügyi szektor és a technológiai szektor is jónak tűnik a mutatószámok alapján.
Ki az okosabb?
Ami a konkrét cégeket illeti, optimisták például a Wizzairrel, a Lufthansával, az amerikai finomítókkal kapcsolatban, alulértékeltnek tartják az Apple-t, a Deutsche Bankot, a Daimlert.
Az amerikai bóvlikötvény-piac 2000-ben és 2008-ban is előrejelezte a részvénypiacok esését, így a tavalyi kötvényár-esés is figyelmeztető jelzés lehetett. „A kötvénypiaci befektetőket tartják az okosabb befektetőknek” – mondta a szakember. Az amerikai részvénypiacot relatíve túlértékeltnek tartják, ezért a részvénybefektetések mellé S&P 500 index shortot is javasolnak a kockázat csökkentésére.
Aranyat vagy aranybányát?
Az aranyat, mint menedéket mindig megtalálják a befektetők a turbulenciák, bizonytalanságok esetén. Az arany évek óta csökkenő trendben van, áralakulása ebben az évtizedben hasonlít az 1980-as évekéhez. Ennek alapján lehet, hogy az arany árfolyama lassan eléri majd a gödör alját. Mára ráadásul eltűnt a korábbi nagymértékű vételi pozícionáltság az aranypiacról.
A KBC Equitas múlt héten az aranybánya-részvényeket tartalmazó GDX ETF-re fogalmazott meg kereskedési ötletet, ezek a részvények ugyanis az utóbbi időben az arany árának emelkedése nyomán sokat emelkedtek. Technikailag jól néz ki a grafikon, megvolt a kitörés – mondta Sándor Dávid. Bár az ötlet technikai alapon született, egy kérdésre válaszolva elmondta, a bányák még 900 dolláros aranyár körül is tudnának nyereségesen beruházni.
Relatíve olcsó a Mol
A brókercég szerint érdemes figyelni a régiós részvényekre is, köztük elsőnek a Molt említették. A Mol nem elsősorban olajkitermelő társaság, integrált stratégiát követ, a finomítói szegmense komoly nyereséget tud termelni. A szerdán közzétett gyorsjelentésben is lehetett látni, hogy a finomítás és vegyipar szegmens rekordprofitot termelt.
A részvény a szektortársakhoz képest olcsó. Nem lehet biztosra venni, de az osztalék jelentős emelkedése sem zárható ki a papírnál. Egyelőre nem fogalmaztak meg rá vételi ötletet, de figyelik a technikai indikátorokat, ha kitörésre kerülne a sor, az erős vételi jelzés lenne.
Agyondicsérni a Richtert
„Nem akarom agyondicsérni a vállalatot” – kezdett a Richterről beszélni Sándor. A cég stratégiáját nagyon jónak tartják, és a részvény értéke bőven a jelenlegi szint felett lehet. Technikailag pedig erős támaszokhoz ért a részvény.
A KBC Equitas még az első negyedévben tervezi WebBróker-rendszerének alapos megújítását – hangzott el.