5p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elmúlt tíz évben részvényeken és ingatlanokon jól lehetett keresni, kötvényeken pedig alig. A következő évtizedben ez megváltozhat, magasabb hozamok következhetnek, de a magasabb infláció miatt ez lehet, hogy nem teszi majd túl boldoggá a befektetőket. A magyar részvények és kötvények kilátásai viszont kedvezőek – mondja Kiss Péter, az Amundi befektetési igazgatója.

Nagyon nehéz manapság hosszú távon előrelátni, de úgy látszik, hogy markáns változások készülnek a világban – mondta el Kiss Péter befektetési igazgató az Amundi Alapkezelő sajtóbeszélgetésén. A világ elmozdulhat abból a deflációs környezetből, amit az utóbbi évtizedekben a globalizáció és az egyenlőtlenségek növekedése, a gazdasági bővülés hajszolása jellemzett.

Veszélyben a dollár

A növekedésfaktor helyett a minőség, a "quality" lesz a meghatározó, meg a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás, a zöld technológiák, amit egyébként a háború is felgyorsított. A fejlődő piacok lehetnek felülteljesítők a fejlettekkel szemben, és a világvaluta, a dollár szerepe is átértékelődik, lehetséges, hogy trónfosztás áldozatául esik.

Az inflációs pálya a klímacélok függvényében más és más lehet. Az Amundi által előrejelzett modell hibrid, rögös út vezet a "nettó zéró" széndioxid-kibocsátáshoz. Az elemzők szerint ugyanis ez nem lesz globálisan összehangolva, és későn kezdik el.

Kiss Péter
Kiss Péter

Így a gazdasági növekedési potenciál kisebb lesz a világban, az inflációs hatás pedig magasabb, a klímaalkalmazkodás nagy költséggel jár majd. Összességében magasabb infláció mellett alacsonyabb növekedés várható. (Kiss Péter az Amundi Institute előrejelzéseire támaszkodott, amelyeket negyedévente frissítenek Párizsban.)

India lekörözi Kínát?

Az Amundi 2022-es előrejelzéséhez képest magasabb hozamot vár a tőkepiaci befektetésektől (azonos kockázat mellett). Részben az értékelések alacsonyabbak (olcsók lettek az értékpapírok), részben pedig a profitok vártnál magasabb szintje matt.

A részvényeknél például a fejlődő piacokon vár nagyobb emelkedést, lát magasabb hozampotenciált. De ez csökkenni fog az elmúlt tíz évhez képest, csak kevésbé, mint a fejlett piacokon. Indiától és Kínától várnak magasabb hozamot, és India átveheti a vezetést Kínától.

Az előző tehát Kína évtizede volt, a következő Indiáé lesz. A hozampotenciál náluk 7-8 százalék. Főleg a profitok növekedése adja majd a fejlett piacokon a hozamok emelkedését, ahol a részvényhozamok azonban csak 5-6 százalék körül alakulhatnak.

A bankok és az energia az élen

Ami a gazdasági ágak közötti különbségeket illeti, a következő tíz évben a leginkább felülteljesítő, az összes régióban átlag feletti hozamot érhet el a pénzügyi szektor. A második helyen pedig az energiaszektor áll. E kettő tipikus value-szektor (értékalapú ágazat). Az energiaszektorba itt nemcsak a fosszilis energia, hanem a zöld energia is beletartozik.

De megmarad a technológiai szektor viszonylagos felülteljesítése is, főleg az USA-ban. Alulteljesíthetnek az olyan defenzívebb szektorok, mint az egészségügy, az ingatlanpiac vagy a közüzemi vállalatok.

Az USA-ban 4,1 százalékos vállalati profitbővülést várnak a következő évtizedben. Az energiaátmenet és a szociális átmenet miatt ez jelentősen alacsonyabb, mint a historikus 6,6 százalék.

Szép kötvényhozamok várhatók Magyarországon

A magyar államkötvényeknél viszonylag könnyű megmondani a következő tíz év hozamát, elég ránézni a referenciahozamra. Eddig nagyon ritkán volt ilyen magas hozamszint hazánkban, de amikor volt, az után nagyon jól szokott teljesíteni a MAX index.

A hazai kötvényhozamok megemelkedésével a kötvényeink hozampotenciálja nagyon megnőtt.

Vagyis jó teljesítmény várható a magyar kötvényektől.

Jóárasított hazai részvények

Hasonlóképpen, amikor alacsonyabb volt a magyar részvények értékeltsége a múltban, akkor megnőtt az azt követő időszak hozama, azaz a hozampotenciál is. Nincs rá ugyan garancia, de általában jó hozamok alakultak ki az ilyen időszakok után.

Jelenleg jóval az elmúlt tíz év hazai átlagos P/E mutatója (árfolyam-nyereség hányadosa) alatt vagyunk.

Akkora a diszkont, amelyet nehéz figyelmen kívül hagyni – mondta az elemző.

Miért lehetnek jobbak a fejlődő piacok?

A román részvénypiac jó teljesítményéhez hozzájárult, hogy van energiaszektoruk is, de ezzel együtt is olcsónak tűnik a román piac – hangzott el.

A fejlődő országok részvényei a fejlett országok értékeltségének mintegy 74 százalékán forognak (a fejlődők P/E mutatója ugyanis a fejletteknek csak a 74 százaléka). Mélyen a historikus átlag alatt vannak tehát. De a fejlődő piacokon a profit nagy része nem az értékeltség javulásából jön majd, hanem a profitnövekedésből.

Térségünk az igazán olcsó

Az európai részvények maguk is olcsóbbak a világ többi részéhez képest, azon belül a közép-kelet-európai térség – a CETOP index – még külön jelentős diszkontot mutat. A P/E a fejlett európai átlag 56 százaléka. Ráadásul a régióban a vállalati nyereségek nagyot emelkedtek, amit az árfolyamok még alig követtek.

Árfolyam

A magasabb kötvényhozamoknak köszönhetően egy vegyes portfólió ugyanazzal a kockázatvállalással magasabb hozamot érhet el a következő tíz évben, csakhogy ez a hozam a magasabb infláció miatt nem teszi felhőtlenül boldoggá a megtakarítókat – mondta Kiss Péter.

Vegyes portfóliók kötvényekkel

A mögöttünk álló 10 évben a kötvényeken alig, a részvényeken és az ingatlanbefektetéseken annál inkább kerestek a befektetők.

Az infláció miatt azonban megugrott a kötvények hozama, és az állampapírok hosszú távon is érdemben hozzá tudnak járulni a portfólió hozampotenciáljához a kockázatok csökkentése mellett. Emiatt egy tíz éves időtávra tervezett vegyes portfólióban sokkal nagyobb súllyal szerepelnek ma a kötvények, mint eddig.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 27930 27800 27950 +0,76% 0 0 5 728 160 800 HUF 2025-07-15 17:10:18
MOL 3024 3004 3030 +0,33% 0 0 623 625 772 HUF 2025-07-15 17:05:18
MTELEKOM 1790 1776 1798 0,00% 0 0 790 563 766 HUF 2025-07-15 17:05:56
RICHTER 10100 10040 10150 -0,49% 0 0 1 571 678 950 HUF 2025-07-15 17:09:55
OPUS 593 593 601 -0,67% 0 0 160 535 592 HUF 2025-07-15 17:08:15
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Szomorú kedd köszöntött a forintra
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 18:33
A magyar deviza gyengélkedett kedden a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Bizonytalanul, de feljebb kúszott a BUX
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 17:58
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 332,32 pontos, 0,33 százalékos emelkedéssel 99 787,20 ponton zárt kedden.
Részvény / Deviza / Áru Jókedvvel nyitottak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 16:10
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok kedden.
Részvény / Deviza / Áru Az OTP vezeti az emelkedést a parketten
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 15:09
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe a plusz 0,30 pontos nyitás után emelkedett kedden kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot ment az UniCredit – és még mehet feljebb?
Nagy András | 2025. július 15. 14:15
A kedvező iparági környezeten túl is érdemes az UniCredit részvényeit figyelni, egyrészt a bank M&A aktivitása miatt, másrészt pedig a várható magas részvényesi javadalmazás miatt.
Részvény / Deviza / Áru Vegyesen mennek a legfontosabb papírok a pesti tőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 13:12
Helyzetjelentés kedd ebédidőben.
Részvény / Deviza / Áru Egyelőre nem ijedt meg Trumptól sem Európa, sem Budapest
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 09:36
Európai tőzsdenyitások a vámfenyegetés árnyékában.
Részvény / Deviza / Áru Már megint káprázhat a szemünk a forintot nézve
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 07:21
Újra hármassal kezdődik az euró ára.
Részvény / Deviza / Áru Így reagáltak a piacok Trump súlyos bejelentéseire
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 06:28
Bedurvuló vámháború, eszkalálódó ukrajnai háború – de mit szóltak hozzá a tőzsdén?
Részvény / Deviza / Áru Felvásárolhatják az egykori olajipari óriást – már meg is van, kik közül kerülhet ki a befutó
Gajda Mihály | 2025. július 14. 18:58
A BP részvényárfolyama az elmúlt években látványosan alulteljesítette legfőbb versenytársait. Bár egykor az egyik legmeghatározóbb olajipari vállalatnak számított, az elmúlt húsz év nem alakult kedvezően a cég számára. Nemrég a vállalat új vezérigazgatója egy utolsó próbálkozásként radikális stratégiaiváltást jelentett be, amely rövid időre ugyan pozitív hatással volt a részvényárfolyamra, ám ezt hamar felülírta a kereskedelmi háborús feszültségek és a zuhanó olajárak hatása.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG