Nagyon nehéz manapság hosszú távon előrelátni, de úgy látszik, hogy markáns változások készülnek a világban – mondta el Kiss Péter befektetési igazgató az Amundi Alapkezelő sajtóbeszélgetésén. A világ elmozdulhat abból a deflációs környezetből, amit az utóbbi évtizedekben a globalizáció és az egyenlőtlenségek növekedése, a gazdasági bővülés hajszolása jellemzett.
Veszélyben a dollár
A növekedésfaktor helyett a minőség, a "quality" lesz a meghatározó, meg a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás, a zöld technológiák, amit egyébként a háború is felgyorsított. A fejlődő piacok lehetnek felülteljesítők a fejlettekkel szemben, és a világvaluta, a dollár szerepe is átértékelődik, lehetséges, hogy trónfosztás áldozatául esik.
Az inflációs pálya a klímacélok függvényében más és más lehet. Az Amundi által előrejelzett modell hibrid, rögös út vezet a "nettó zéró" széndioxid-kibocsátáshoz. Az elemzők szerint ugyanis ez nem lesz globálisan összehangolva, és későn kezdik el.
Így a gazdasági növekedési potenciál kisebb lesz a világban, az inflációs hatás pedig magasabb, a klímaalkalmazkodás nagy költséggel jár majd. Összességében magasabb infláció mellett alacsonyabb növekedés várható. (Kiss Péter az Amundi Institute előrejelzéseire támaszkodott, amelyeket negyedévente frissítenek Párizsban.)
India lekörözi Kínát?
Az Amundi 2022-es előrejelzéséhez képest magasabb hozamot vár a tőkepiaci befektetésektől (azonos kockázat mellett). Részben az értékelések alacsonyabbak (olcsók lettek az értékpapírok), részben pedig a profitok vártnál magasabb szintje matt.
A részvényeknél például a fejlődő piacokon vár nagyobb emelkedést, lát magasabb hozampotenciált. De ez csökkenni fog az elmúlt tíz évhez képest, csak kevésbé, mint a fejlett piacokon. Indiától és Kínától várnak magasabb hozamot, és India átveheti a vezetést Kínától.
Az előző tehát Kína évtizede volt, a következő Indiáé lesz. A hozampotenciál náluk 7-8 százalék. Főleg a profitok növekedése adja majd a fejlett piacokon a hozamok emelkedését, ahol a részvényhozamok azonban csak 5-6 százalék körül alakulhatnak.
A bankok és az energia az élen
Ami a gazdasági ágak közötti különbségeket illeti, a következő tíz évben a leginkább felülteljesítő, az összes régióban átlag feletti hozamot érhet el a pénzügyi szektor. A második helyen pedig az energiaszektor áll. E kettő tipikus value-szektor (értékalapú ágazat). Az energiaszektorba itt nemcsak a fosszilis energia, hanem a zöld energia is beletartozik.
De megmarad a technológiai szektor viszonylagos felülteljesítése is, főleg az USA-ban. Alulteljesíthetnek az olyan defenzívebb szektorok, mint az egészségügy, az ingatlanpiac vagy a közüzemi vállalatok.
Az USA-ban 4,1 százalékos vállalati profitbővülést várnak a következő évtizedben. Az energiaátmenet és a szociális átmenet miatt ez jelentősen alacsonyabb, mint a historikus 6,6 százalék.
Szép kötvényhozamok várhatók Magyarországon
A magyar államkötvényeknél viszonylag könnyű megmondani a következő tíz év hozamát, elég ránézni a referenciahozamra. Eddig nagyon ritkán volt ilyen magas hozamszint hazánkban, de amikor volt, az után nagyon jól szokott teljesíteni a MAX index.
A hazai kötvényhozamok megemelkedésével a kötvényeink hozampotenciálja nagyon megnőtt.
Vagyis jó teljesítmény várható a magyar kötvényektől.
Jóárasított hazai részvények
Hasonlóképpen, amikor alacsonyabb volt a magyar részvények értékeltsége a múltban, akkor megnőtt az azt követő időszak hozama, azaz a hozampotenciál is. Nincs rá ugyan garancia, de általában jó hozamok alakultak ki az ilyen időszakok után.
Jelenleg jóval az elmúlt tíz év hazai átlagos P/E mutatója (árfolyam-nyereség hányadosa) alatt vagyunk.
Akkora a diszkont, amelyet nehéz figyelmen kívül hagyni – mondta az elemző.
Miért lehetnek jobbak a fejlődő piacok?
A román részvénypiac jó teljesítményéhez hozzájárult, hogy van energiaszektoruk is, de ezzel együtt is olcsónak tűnik a román piac – hangzott el.
A fejlődő országok részvényei a fejlett országok értékeltségének mintegy 74 százalékán forognak (a fejlődők P/E mutatója ugyanis a fejletteknek csak a 74 százaléka). Mélyen a historikus átlag alatt vannak tehát. De a fejlődő piacokon a profit nagy része nem az értékeltség javulásából jön majd, hanem a profitnövekedésből.
Térségünk az igazán olcsó
Az európai részvények maguk is olcsóbbak a világ többi részéhez képest, azon belül a közép-kelet-európai térség – a CETOP index – még külön jelentős diszkontot mutat. A P/E a fejlett európai átlag 56 százaléka. Ráadásul a régióban a vállalati nyereségek nagyot emelkedtek, amit az árfolyamok még alig követtek.
A magasabb kötvényhozamoknak köszönhetően egy vegyes portfólió ugyanazzal a kockázatvállalással magasabb hozamot érhet el a következő tíz évben, csakhogy ez a hozam a magasabb infláció miatt nem teszi felhőtlenül boldoggá a megtakarítókat – mondta Kiss Péter.
Vegyes portfóliók kötvényekkel
A mögöttünk álló 10 évben a kötvényeken alig, a részvényeken és az ingatlanbefektetéseken annál inkább kerestek a befektetők.
Az infláció miatt azonban megugrott a kötvények hozama, és az állampapírok hosszú távon is érdemben hozzá tudnak járulni a portfólió hozampotenciáljához a kockázatok csökkentése mellett. Emiatt egy tíz éves időtávra tervezett vegyes portfólióban sokkal nagyobb súllyal szerepelnek ma a kötvények, mint eddig.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.