6p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Putyin intézkedésére a gáz tőzsdei ára kétszámjeggyel esett, míg az olaj jegyzése az amerikai készletek váratlan duzzadására két százalékkal. A forint magához térni látszik, a BUX viszont esik.

Felcserélődött a napok szerepe ezen a héten a tőzsdéken. Szerdán mondtak ugyanis csütörtököt, vagyis zuhantak az indexek, ma viszont már emelkedéseket is lehetett látni. De nem az elsőként kinyitott ázsiai börzéken, amelyek kivétel nélkül estek. Ennek oka kontinentális: csalódottságot okozott, hogy a japán jegybank nem módosított a monetáris politikáján. Érdekes módon a legnagyobb mértékben, 1,23 százalékkal mégis a sanghaji börze indexe zakózott, a tokiói Nikkei 0,96, míg a hongkongi 0,28 százalékot veszített az értékéből.

Európában már vegyesebb a kép. Az Európai Központi Bank (EKB) mai kamatdöntésére várva a frankfurti DAX 0,14, a londoni FTSE 0,31 százalékos mínuszban állt nem sokkal déli 12 óra előtt, ezzel szemben a párizsi CAC-40 0,31 százalékos emelkedésben volt.

Szabadesésbe kezdtek a gázárak arra, hogy Vlagyimir Putyin az orosz kormányülésen utasította a Gazprom vezérét, az oroszországi tárolók feltöltését követően, várhatóan november 8. után növelje a gázszállításokat a Gazprom németországi és ausztriai tárolóiba. A holland TTF gáztőzsdén a novemberi kontraktus ára 13 százalékkal esett.

Életjeleket ad a forint

A szerdai kereskedés során az euróval szemben 365 forintig gyengült hazai fizetőeszköz erősödik, ma reggel a 363-as szint közelében cserélt gazdát, míg a dollárral szemben 315-ről 313 forintig korrigált. Utóbbi azért lehet fontos, mert ha így marad a helyzet, vagyis nem gyengül vissza, akkor remény van arra, hogy a péntektől hatályos újabb, ezúttal már a gázolajra is kiterjedő 5-5 forintos drágulást nem követi majd újabb a jövő héten.

Főként, hogy a másik ármeghatározó tényező, az északi-tengeri Brent fajta jegyzése a 86 dolláros szintről lefelé indult, s csütörtökön már a 84 dollár alá ment. Ez kéthetes mélypont, ami annak tudható be, hogy az amerikai kőolajkészletek a vártnál jóval magasabbak lettek, de a negyedik hullám fokozódása is bejátszott.

„Eközben az olajpiacra az iráni atomalku-tárgyalás is hatással lehet, perzsa illetékesek szerint november végén újra tárgyalóasztalhoz ülnek a felek. Megegyezés esetén az iráni export újraindulhat, amely az olajárak mérséklődésének irányába hathat” – hívja fel a figyelmet a KBC Equitas.

Kérdés, az Orbán-kormány megvárja-e a piaci korrekciót. Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a mai Kormányinfón ugyanis utalt arra, hogy a hazai üzemanyagárakra tett jövedéki adó csökkenésén és az árak befagyasztásán gondolkodnak. Ez nem lenne példátlan, éppen tegnap jelentette be Románia.

Túljegyzés után szárnyal az AutoWallis

Mint arról beszámoltunk, az AutoWallis-részvények eredetileg november 9-éig tartó lakossági részvényjegyzését már három nap után le kellett zárni, mivel csaknem kétszeres igény érkezett. Ennek tudható be, hogy a mai nyitás után a papírok kilőttek, dél körül közel 2,4 százalékos pluszban álltak.

A blue chipek vegyesen teljesítettek: míg a Mol és az OTP árfolyama csökkent, 1,47, illetve 1,24 százalékkal, addig a Richteré stagnált, a Magyar Telekom viszont több mint 1 százalékkal emelkedett.

Árfolyam

Mit mond az EKB az inflációról?

Az Európai Központi Bank (EKB) ma kamatdöntő ülést tart, amelynek eredménye háromnegyed kettőkor válik ismertté, fél 3-kor pedig Christine Lagarde tart sajtótájékoztatót. 

„Nagyobb bejelentésre ezúttal sem számíthatunk, a döntéshozók valószínűleg hűteni próbálják majd a magasabb kamatokkal kapcsolatos spekulációkat, ugyanakkor napirendre kerülhet a pandémiás-vészhelyzeti eszközvásárlási program leépítésének menetrendje, illetve természetesen az infláció kérdése” – osztotta meg várakozását az Equilor Befektetési Zrt. ügyfeleivel a ma reggeli hírlevelében. Azt is hangsúlyozhatja az EKB elnöke, hogy bár a piacon az elmúlt hetekben jelentősen megnőtt a kamatemelési várakozás, erre az eurózónában még jó ideig nem kerülhet sor. Azt is érdemes lesz figyelni, milyen üzenetet küld Lagarde a gyenge euróárfolyammal kapcsolatban, amely növeli az importált inflációt. Bár az EKB-nak nincs árfolyamcélja, illetve közvetlenül nem befolyásolja a devizaárfolyamot, más csatornákon keresztül be tud  avatkozni. Egy ilyen üzenet a jegybankelnöktől némileg erősíthetné az eurót – vélik az Equilornál.

Növekedési aggodalmak

Erre lehet következtetni abból, hogy a hosszú távú kötvényhozamok elkezdtek csökkenni, miközben a rövid oldali hozamok emelkednek. A brit 30 éves állampapír hozama utoljára a koronavírus-járvány 2020 márciusi berobbanásakor esett ekkorát, miután csökkentették a papírok kibocsátásának tervezett mennyiségét. A rövid hozamok emelkedése az egyre biztosabbra vehető monetáris szigorításokkal magyarázható, az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed például a szárnyaló infláció miatt 2022-re már két kamatemelést is belengetett.

A sorjázó gyorsjelentések közül az ismertebb vállalatokéi közül szemezgettünk.

Hasított a Meki és a Coca-Cola

McDonald’s árbevétele 14 százalékkal, 6,2 milliárd dollárra bővült a harmadik negyedévben. Az organikus növekedés 12,7 százalék volt, ami 2,75 százalékponttal múlja felül a Wall Street előzetes várakozását. Az egy részvényre jutó igazított eredmény 2,76 dollárt ért el, ami 54 centtel az egy évvel korábbi, 30 centtel pedig az idei negyedévre vonatkozó elemzői becsléseket is meghaladja.

Coca-Cola a 10 milliárd dollárt épp meghaladó forgalommal zárta a július-szeptember közötti időszakot, az egy részvényre jutó profitja 7 centtel lett magasabb a vártnál, 65 cent. Az organikus bevétele 14, míg az eladási volumene 6 százalékkal bővült. Mindezek láttán a menedzsment ismét javított éves prognózisán, vezérigazgatója, James Quincey szerint a többnyire az üdítőitalairól ismert amerikai vállalat most erősebb, mint amilyen a pandémia előtt volt.

Vegyes autógyártói kép

Az alapvetően a chiphiánytól sújtott autógyárak közül a Volkswagen 4,1 százalékkal kevesebb, 56,93 milliárd eurós árbevételre tett szert a harmadik negyedévben, mint 2020 azonos időszakáéban. A jelentős gyártási nehézségekkel hivatkozva a német cég menedzsmentje mérsékelte a leszállított autók mennyiségére vonatkozó prognózisát, nagyjából annyi négykerekűt szállíthat le, mint a tavalyi, első koronavírussal terhelt évben.

General Motors (GM) vezetősége már korábban felhívta a figyelmet arra, hogy az ellátásilánc-problémák miatt az év második felében 200 ezer autóval kevesebbet szállíthatnak le Észak-Amerikában. Mindazonáltal az amerikai cégnek kevesebb panaszra lehet oka, mint német versenytársának, hiszen a globális chiphiány és az üzemek kényszerleállítása ellenére is erős eredményeket ért el. 

Ford pedig azzal lepte meg a befektetőit, hogy bejelentette, újra osztalékot fizet, köszönhetően annak, hogy a chiphiány következtében 13 százalékkal tudta növelni az autói átlagos eladási árát. 

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 23860 23670 24250 -0,79% 0 0 12 908 811 160 HUF 2025-01-21 17:05:01
MOL 2880 2852 2908 -1,03% 0 0 1 323 581 372 HUF 2025-01-21 17:14:32
MTELEKOM 1380 1376 1418 -1,29% 0 0 714 531 888 HUF 2025-01-21 17:05:07
RICHTER 10620 10620 10870 -1,94% 0 0 2 381 280 880 HUF 2025-01-21 17:11:54
OPUS 527 524 528 +0,19% 0 0 61 217 653 HUF 2025-01-21 17:05:05
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Mennyire tud örülni a forint az új amerikai elnöknek?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 18:49
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben kedd estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Jöhet a 420 forintos euró, de nem olyan gyorsan, mint gondolná
Eidenpenz József | 2025. január 21. 18:07
A forint sokat gyengült, de részben rendkívüli tényezők, mint a dollárerősödés miatt. Ezért megfordulhat a trend és következhet egy emelkedő szakasz is. A magyar gazdaság a lakossági fogyasztás miatt indulhat be, de csak az év vége felé, Trump ígéreteinek egy része pedig valószínűleg meg sem fog valósulni. Körkép az idei kilátásokról.
Részvény / Deviza / Áru Donald Trump döntése a pesti parketten is érződött
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 17:52
Alulteljesítő volt a BÉT. 
Részvény / Deviza / Áru Trumptól a forint is kapott egy nagy szívességet
Csabai Károly | 2025. január 21. 12:37
A dollár gyengülését kihasználva a hazai fizetőeszköz az euróval szemben is erősödött, kedden dél körül a 411,5-ös szint körül cirkált. A budapesti tőzsde viszont bukóban állt, miután valamennyi blue chip olcsóbbodott. Ráadásul az árupiaci termékeknek sincs napjuk, a nemesfémek, az olajfajták és a kriptoeszközök árfolyama is esik, egyedül a gázárak tudtak emelkedni.
Részvény / Deviza / Áru Lekevertek egy sallert az iPhone-oknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:06
Rosszul alakultak a dolgok az Apple számára a kínai piacon. 
Részvény / Deviza / Áru Donald Trump máris elérte, amit akart
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 09:10
Zűrzavart hoztak a tőkepiacokon Trump zűrzavaros nyilatkozatai. Beiktatása első napján ő fújta a szelet a tőzsdék hullámzásához.
Részvény / Deviza / Áru Forint: jön az újabb kör
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 06:36
Minimális gyengüléssel telt a forint éjszakája. 
Részvény / Deviza / Áru Most kell eladni a részvényeket
Privátbankár.hu | 2025. január 20. 18:56
Ugyanis a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1024,51 pontos, 1,21 százalékos emelkedéssel, 85 903,48 ponton, új történelmi csúcson zárt hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Szép álmai lesznek, ha ránéz a forintra
Privátbankár.hu | 2025. január 20. 18:41
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben hétfőn kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Trump máris kereshetett pár milliárd dollárt, rossz hírt kapott a Richter
Eidenpenz József | 2025. január 20. 12:25
A piacok lélegzetvisszafojtva várják, milyen rendeleteket ad ki hétfői beiktatása után közvetlenül Donald Trump, és ezeknek milyen hatása lesz az inflációra, a kamatokra, a vállalatokra és a kriptókra. Az elnök és felesége egyaránt mémérmét indított útnak, amelyek értéke máris a tízmilliárd dolláros nagyságrendbe rakétázott. Rossz hírt kapott a Richter, stabil a forint, szárnyal az OTP Bank.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG