Hasított az OTP, vele ment a BUX
A keddi nap nyertese egyértelműen az OTP részvénye volt a magyar tőzsdén, a bankpapír 3 százalék feletti emelkedéssel zárt, 11830 forinton. Ez lendületet adott a teljes piacnak, így a BUX 720 pontos ugrás után, 38 060 ponton fejezte be a napot. A Richter-papírok ára 125 forinttal, 1,81 százalékkal, 7015 forintra nőtt. Visszafogottabb volt a Mol részvénye, amely 14 forinttal, 0,72 százalékkal, 1955 forintra erősödött. Fél százalékkal tudott feljebb kerülni a Magyar Telekom papírja, így az 388 forintra emelkedett.
Dől a pénz Amerikában
A kedvező nemzetközi hangulatot már hétfőn este megalapozta az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed, amely arról döntött, hogy egyedi vállalati kötvényeket is fognak vásárolni a jövőben. Ez további támogatást jelent a tengerentúli gazdaság számára, és vélhetőleg olcsóbb forrásokkal látja el a társaságokat.
Így a befektetők abban bíznak, hogy a határozott kormányzati és jegybanki lépések révén a gazdaság nem ragad bele egy elhúzódó válságba. Ezt a reményt táplálta az az amerikai médiában megjelent információ, amely szerint újabb nagyszabású, ezermilliárd dolláros infrastrukturális programot indítana Donald Trump.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A gazdasági programok mellett a kedden publikált makrogazdasági adatok is segítettek, hiszen a kiskereskedelmi forgalom sokkal határozottabban növekedett májusban, mint amire az elemzők előzetesen számítottak. Az áprilisi 14,7 százalékos zuhanást követően májusban jelentősen, 17,7 százalékkal ugrott meg az amerikai kiskereskedelmi forgalom.
Powell sem tudta elrontani a hangulatot
Amikor a Fed elnöke a meghallgatásán úgy vélekedett, hogy az elmúlt száz év legrosszabb visszaesését szenvedi el ebben a negyedévben az amerikai gazdaság, az némileg elbizonytalanította a befektetőket, és gyorsan elolvadni látszódott a kezdeti nyereség.
Powell megismételte, hogy a járvány utáni gazdasági kilábalás valószínűleg hosszabb lesz, mint arra sokan számítanak. Azt is megjegyezte, hogy a befektetőknek nem szabad túlreagálniuk a meglepően jó gazdasági adatokat, így például a ma közölt májusi kiskereskedelmi adatokat sem, amelyek rekordmértékű növekedést mutattak.
Powell mindazonáltal elismerte, hogy egyes gazdasági mutatók a stabilizálódásra utalnak, mások pedig még szerény fellendülést is jeleznek. Negatívumnak tartja, hogy a gazdasági kibocsátás és a foglalkoztatás szintje messze a járványt megelőző szint alatt marad, és ez továbbra is jelentős bizonytalanságot jelent.
Megnyugodott a forint is
Hétfőn a befektetői bizalom elillanni látszott, azt követően, hogy több szakértő is a járvány második hullámát vetítette előre. Emiatt nyomás alá került a forint is, amely akkor a 348-as szintig gyengült az euróval szemben. Hétfő estére ugyanakkor megnyugodni látszódtak a kedélyek, és kedden folytatódott az erősödés. Az euróval szemben a magyar fizetőeszköz a 345-ös szintig jutott vissza. Amennyiben a következő napokban nem jönnek újabb rossz hírek, akkor az sem lenne meglepő, ha az árfolyam ismét célba venné a 340-es lélektani határt.