Újabb szép bizonyítéka annak, hogy ma mindenki nagyjából ugyanazt várja a tőzsdén, akkor könnyen megtörténhet az ellenkezője. Az olasz népszavazáson a nemek győztek, ami hosszú távon rossz lehet Olaszországnak, az eurónak és Európának, ennek ellenére a részvénypiacok úgy emelkedtek, mintha ünnepelnének, és az euró is szépen izmosodott.
Túl sokan, állítólag a befektetők háromnegyed része ezt a kifejletet várta, így meglepetés nem volt, aki el akart adni félelmében, az már korábban megtehette. Az európai indexek nagyon szépen emelkedtek, a német DAX 1,7, a francia CAC 1,1, a brit FTSE 100 pedig 0,3 százalékkal. Nap közben még az olasz FTSE MIB indexnek is sikerült pluszba kerülnie egy időben, végül aztán nulla közelében, pár pontos eséssel végzett
Esnek az olasz bankok, száguld az autóipar
Az olasz bankpapíroknak azért ez az eredmény nagyon nem jó, a Banca Monte Dei Paschi és az Unicredit így több mint 4, illetve 3 százalékkal zuhant. A Fiat viszont 4,6 százalékkal ment fel, általában az európai autógyártók is nagyon jól teljesítettek, a német autógyárak húzták a DAX-ot is 2-3 százalékos drágulással.
Itthon a BUX index egy százalékkal ment fel, ezúttal min a négy fontosabb részvényünk majdnem pontosan egyformán 1-1 százalékkal drágult. A Mol így 18 600, az OTP 8011, a Richter 5870, a Magyar Telekom pedig 489 forint lett.
A forint gyengült, vagy az euró erősödött?
A forint ismét gyengült, vagy lehet, hogy most pontosabb lenne, hogy erősödött az euró. Úgy látszik, túl sokan adták el, shortolták korábban az olasz népszavazás kudarcára számítva, és most zárták pozícióikat. Az euró/forint este 313,90 volt, mintegy 50 fillérrel magasabb a péntek estinél, de volt nap közben 314,50 körül is. Az euró/dollár 1,0730-ra ugrott. Nem akar szűnni a török líra hanyatlása, a török vezetés december 8-án készül a gazdasággal kapcsolatos bejelentésekre.
Az olajnál tart az OPEC-megállapodás kapcsán kezdődött emelkedés, fél-másfél százalék közötti pluszban volt egész nap. A Brent volt nap közben 55 dollár felett is, ami 2015 augusztusa óta nem látott érték. Este a WTI 52, a Brent 55 dollár volt. A kockázatkedvelő üzemmódnak megfelelően az arany és az ezüst ára süllyedt.
Lesz európai tapír is?
Csütörtökön az EKB fontos ülést tart, a kiszivárgott hírek szerint bejelenthetik, hogy a tavasszal lejáró eszközvásárlási programot meghosszabbítják. A Bloomberg elemzői konszenzusa szerint azonban 2017 végén így is megkezdődhet a „tapír” (tapering), az európai eszközvásárlási program fokozatos leépítése.
Az Equilor blogja szerint az igazi piaci kockázata az olasz népszavazásnak az lehet, ha spekulációs hullám indul az olasz bankok ellen. A kezdeti emelkedés lehet shortzárás is, „a politikai hullámverés még tovább sújthatja a feltörekvő piacokat” – írják másutt.