Az európai tőzsdéken ma emelkedek a főbb indexek, élen ismét Londonnal, ahol 0,7 százalékos a plusz. Az amerikai határidős indexek azonban mínuszban vannak, alighanem a tőzsdezárást követően közzétett, csalódást keltő jelentések miatt. Ma újabb adag gyorsjelentés érkezik.
Leesett a Mol-szelvény
A Mol 302 forinttal, 9,5 százalékkal esik, ám mától forog osztalékszelvény nélkül, ami 354,26 forintot jelent. Így valójában jelentős erősödés történik a papírnál, ami a BUX indexre is jótékony hatással van. Az index 1,1, az OTP 0,9, a Richter 0,2 százalékkal megy fel, a Telekom kissé esik. A Waberer’s három és fél százalékos drágulással tűnik ki.
Ütemesen gyengül a forint
Szerda után csütörtökön is gyengül a forint, az euró 379,60, 1,6 forinttal van a tegnap esti érték felett. Tegnap délelőtt pedig még csak a 375-ös szintet kerülgette. Eközben a lengyel és a cseh fizetőeszköz ára alig változik.
Egy százalékkal erősödött az európai földgáz, ennél kisebb mértékben a kőolaj és a nemesfémek. Az ipari fémek, mint a réz, az alumínium, a cink és a nikkel 1-3 százalékkal mennek fel.
Mitől kapott ekkora pofont a devizánk?
Tegnap három óra felé elvált a magyar forint a régiós devizáktól, s erőteljes gyengülésbe kezdett. Sok magyarázatot lehet látni erre, de egyik sem tűnik perdöntőnek – írja az Erste Befektetési Zrt.
- Az egyik ilyen a magyar vétó szelének kifogása az európai vitorlákból, de valószínűleg sok más ország sem támogatná a szavazati rendszer megváltoztatását.
- Egy másik az Erasmus program egyre valószínűbb felfüggesztése, de ennek eddig is magas volt a valószínűsége.
- A meglepés egyre inkább az lenne, ha kiderülne, hogy mégiscsak kapunk valamit az EU-s pénzekből.
- Tegnap pont három óra körül volt egy kis dollárerősödés, de annak nem kellett volna ilyen nagy mozgást okoznia.
Összességében a brókercég arra tippel, hogy az MNB várható kamatcsökkentése előtt a spekulánsok egy része zárhatja pozícióját, és ez okoz kilengést. De a magas kamatkülönbözet szerintük majd visszacsábítja a profitéhes befektetőket.
Most kell földgázt venni?
A kormány pont tegnap hívta fel a költségvetési és önkormányzati szervek figyelmét, hogy itt az ideje a 2024-es gáz- és áram szerződések megkötésének – írta az Erste Befektetési Zrt. Érdemes a jelenlegi 25 EUR/Mwh körüli, alacsony gázárakat kihasználni.
A lefelé mutató potenciál a gázárban mostanra jóval kisebb, mint az emelkedési kockázat.
Az alacsony ár miatt magasabb fogyasztás esetén is maradhat a többlet a külkereskedelmi mérlegben. A működőtőkével együtt valószínűleg a folyó fizetési mérlegben és a finanszírozási képességben is marad a többlet, ami komoly forinterősító tényező.
Átviszi-e a kétezret az arany?
Miután az EKB és a BoC jelezte, hogy már majdnem végeztek a kamatemelésekkel, minden szem a Fed-re szegeződik – írta az Investing.com. Még egy vagy kettő kamatemelés jön az USA-ban? Ez a kérdés, amely a kereskedőket mindenütt foglalkoztatja a július 26-i kamatdöntésig.
Ha a jövő heti, várhatóan negyedpontos kamatemelés lesz az utolsó a jelenlegi szigorítási ciklusban, akkor a legtöbb kockázatos eszközre szép napok jöhetnek. Ha nem, akkor folytatódik a fejvakarás az irányt illetően, különösen az aranynál – írja az elemző.
Ha Jerome Powell azt mondja, vagy akár csak távolról sugallja, hogy a Fed idén befejezte a kamatemeléseket, az arany eljuthat a 2000 dolláros unciánkénti árfolyamhoz.
Saját lábára áll a bitcoin?
A kriptovaluták az év elején eléggé együtt mozogtak a részvényekkel, főleg az amerikai technológiai papírokkal, és fordított összefüggés látszott a dollárral. (Az erős dollár nem tesz jót a kockázatos befektetéseknek, a kockázatvállalási kedv csökken olyankor.) Ez az együttmozgás azonban mostanra teljesen megszűnt.
A Cryptoslate kimutatása szerint nulla közelébe esett az együttmozgás (korreláció) nemcsak a Nasdaq és az S&P 500 indexszel, de az arannyal, a dollárindexszel, az amerikai állampapír-hozamokkal, sőt még a kriptókhoz kötődő részvények egy részével is.
A Bitcoin jelenleg a saját narratívája szerint működik – teszik hozzá.
Ezt vannak, akik jó jelnek tekintik, ami egy következő kriptópiaci fellendülés alapja lehet.
Csalódást keltő gyorsjelentések érkeztek
A Netflix az elemzői várakozásoknál nagyobb növekedést ért el, de a piac még többre várt – írja az Equilor Befektetési Zrt. Gyorsjelentésében 5,89 millió fős előfizetőszám-bővülésről számolt be, az elemzők csak 2,07 millióra számítottak, ráadásul minden régióban nagy növekedés látható. A negyedéves összbevétel is a várakozások szerint alakult. A részvény árfolyama mégis nyolc százalékot esett a tőzsdezárás utáni kereskedésben.
A Tesla árcsökkentő lépései meglátszanak a második negyedéves eredményen. A vártnál jobb gyorsjelentést közölt az autógyártó, 24,93 milliárd dollár bevétel mellett részvényenként 91 cent módosított nyereséget ért el. A bruttó marzs azonban szűkebb lett a vártnál. A Tesla árfolyama mégis négy százalékot esett a tőzsdezárás után.
Az IBM-től vegyes számok érkeztek, a papír egy százalékkal esett vissza.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.