Szomszédjához hasonlóan Portugália is egyre kedveltebb a magyar turisták körében, az ingatlanvásárlás terén azonban meg sem közelíti. Bérlőként azért egyre több, főleg fiatal honfitársunknak van tapasztalata és nem csak a pár napra utazóknak, hanem az ott tanuló vagy dolgozó magyaroknak is.
Annyiban mindenképpen hasonlít a keleti szomszédra a lakáspiacot nézve, hogy viszonylag jól vészeli át a mostani nehéz éveket. A gazdaság ellenálló, az ukrajnai háború messze van tőle, jó a belbiztonság és a földrajzi fekvése, valamint a nyugati befektetők számára megfizethető lakásárai miatt továbbra is kedvelt célpont.
A Moody’s hitelminősítő szakértői ugyanakkor óvatosabban fogalmaznak az idei kilátásokról. Szerintük a növekvő infláció és a szintén emelkedő hitelkamatok miatt egyes körzetekben korrekció jöhet, de persze nem kell kétségbe esni, az átlagárak legfeljebb 3 százalékkal mehetnek lejjebb. Ez csekély ahhoz képest, hogy 2022-ben 14 százalékos drágulás volt.
Itt rögtön hozzátesszük, hogy sok, a portugálok szemszögéből nézve úgynevezett küldő országban rosszabb az előrejelzés: a németeknél 1-4, a briteknél és az amerikaiaknál egyaránt 3-8 százalékos esés lehetséges a legtöbb elemző cég szerint. Így aki megfontolt, érthetően a mediterrán térség felé nézeget, benne a portugál piacot is vizsgálgatni fogja.
A lakásárak tehát elég jól alakultak az elmúlt években, folyamatos, de nem extrém ütemű volt a drágulás, s ennek sok tulajdonos örülhetett, ha éppen eladni akart. A bérleti piac viszont gyakorlatilag felrobbant, főleg a két legnagyobb városban és egyes közepes méretűekben.
Lisszabon most a harmadik legdrágább egy 24 európai várost magába foglaló friss listán. Az egy hálószobás (45-50 négyzetméteres) átlagos állapotú fővárosi lakásokért átlagosan 2005 eurót kell fizetni havonta. Csak Amszterdam (2250 euró) és Reykjavík (2140 euró) előzi meg a luzitán fővárost. Tavaly az év végén még csak 1910 eurós átlagos értéket rögzítettek. De azóta a kereslet növekedése és persze az ott is jelen lévő, bár a magyartól sokkal elmaradó infláció (júniusban 3,4 százalék év/év alapon) miatt kell még mélyebben a zsebbe nyílnia a bérlőknek. A stúdiólakásokért (28-40 négyzetméter) 1212 eurót kell letenni havonta, ezzel Európa bajnoka lett a főváros ebben a kategóriában.
A második számú és a honfitársaink által is egyre növekvő számban látogatott Portóban 2022 karácsonyán csak mintegy 1000 eurót kértek átlagosan egy egyhálós lakásért, ám 2023 első 3-4 hónapjában már 1100-1200 eurót, a mostani főidényben pedig 1300-1400 euró a jellemző. A stúdiólakás olcsóbb mint Lisszabonban, de így is 900 euró körül van most nyáron, ez 12 százalékos drágulás 2022 nyarához képest.
A hosszú távra albérletet keresőknek rossz hír, hogy a bérbeadók egy része – több más ország gyakorlatához hasonlóan – a nyári hónapokra a nagyobb profitot hozó rövid távú bérbeadásra összpontosít, így a kínálat ezáltal is csökken, bebiztosítva a magas bérleti díjakat hosszú távon is.
A hazai bérlők egy rászoruló csoportja május végétől jogosult albérleti támogatásra, ez mintegy 87 euró euró havonta., így évente körülbelül 1040 eurót fognak kapni. Az előzetes számítások szerint 35 ezer bérlőnek lesz így könnyebb kifizetni az albérletet. Azok a háztartások jogosultak erre, amelyeknek hivatalos bérleti szerződése volt már márciusban is és éves jövedelme nem haladja meg a 38 632 eurót. A kormány később 200 euróra akarja növelni a havi támogatást.
Mi a helyzet a hitelekkel? Nos a jelzáloghitelt felvett háztartások fele legalább 17 százalékkal magasabb törlesztőrészletet fizetett tavaly, mint 2021-ben. A részletek természetesen tovább növekednek idén. Tavaly decemberben az átlagos éves hitelkamat 3,2 százalékon állt, ez 2015 januárja óta a legmagasabb érték volt. Azóta az Euribor tovább emelkedett, így a lakosságnak felszámított kamat átlagosan évi 3,5-3,7 százalék körül mozog, a lakásépítő cégek mintegy 5-5,2 százalékon kapnak kölcsönt.
A Jornal de Negócios üzleti lap szerint különösen az alacsony jövedelemmel élők hitelterhei fognak növekedni a következő 6-8 hónapban. A portugál nemzeti bank előrejelzése alapján azt írták: akár 40 százalékkal is többet kell majd fizetniük, mint 2021-ben.
A Privátbankár Európai Lakásmonitor összes cikkét itt olvashatja.