7p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az európai tőzsdék minimális emelkedést mutatnak, az amerikai határidős indexek viszont ismét esnek. Körülbelül egy nap alatt nagyjából egy százalékkal, négy forinttal ment fel az euró ára, amire mostanában ritkán volt példa. Az OTP-re nyomás helyezedik, hogy vonuljon vissza Oroszországból. A Fehér Ház támogatja az atomerő műveket. Lehet, hogy nemsokára Japán jent lesz érdemes venni?

A szerdai borongós tőzsdei hangulat után csütörtökön sem túl nagy a befektetők lelkesedése a részvénypiacon. Az amerikai határidős tőzsdeindexek 0,4-0,5 százalékos mínuszban vannak. A vezető európai tőzsdéken szerény emelkedés látható, Frankfurt, Párizs és London egy-két ezrelékkel tud javítani.

A piacok fontos makroadatokra készülnek, amelyeket pénteken tesznek majd közzé. A Fed által is nagyon figyelt fogyasztói inflációs mutató jelentős mozgásokat okozhat majd. Jó negyedévet zárt a HP, de gyenge előrejelzést közölt a Salesforce az amerikai tőzsdezárás után.

Az euró/forint árfolyam. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
Az euró/forint árfolyam. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Szakad az ezüst, meg a forint

A Budapesten a BUX Index 0,4 százalékkal süllyed, az OTP és a Magyar Telekom 0,6 százalékos esése húzza le elsősorban. A Mol Stagnál 2800 forinton, a Richter pedig egy ezrelékkel, 0,1 százalékkal kerül kevesebbe, mint előző nap.

Az euróforint 388,80, mintegy 70 fillérrel magasabb a szerda estinél, amire még visszatérünk. Az utóbbi napokban sokat dráguló ezüst két százalék fölötti mértékben gyengül, az arany 0,4 százalékkal esik. A hollandiai földgáz 1,2 százalékkal drágul. Az olaj ára szerény mínuszban van, az olajexportáló országok szervezete (OPEC) június 2-án ül össze, hogy a kibocsátásszűkítés fenntartásáról döntsön.

Mi okozott egy százalékos forintgyengülést egy nap alatt?

A nemzetközi piaci hangulat romlása a forint árfolyamának sem kedvezett szerdán, így az EUR/HUF újból a 388-as szint fölé emelkedett, pedig a napot még 384 környékéről kezdte. Így több mint három forintot gyengült a forint az euróval szemben, ami a legnagyobb napi gyengülés április közepe óta – írja a K&H Értékpapír.

Árfolyamok és grafikonok

A forint kapcsán fontos mozgatórugó lehet még a pénteken érkező Moody’s-adósbesorolás, de a jövő héten esedékes EKB kamatdöntésre is figyelhetnek a piaci szereplők. Más elemzők a pénteken érkező amerikai és európai inflációs adatokat emelik ki, amelyek a dolláron keresztül hathatnak a forintra is.

Az MNB orosz visszavonulást írt elő az OTP-nek

“Vezetői levelében” az MNB több elővigyázatossági intézkedés megtételét “javasolta” az OTP Banknak oroszországi leánybankja tevékenysége kapcsán, mivel megítélése szerint kockázatok merülhetnek fel. A felügyeleti szerv célszerűnek látja, hogy a hitelintézet:

  • Állítson össze és folyamatosan frissítsen egy kritériumrendszert a nemzetközi átutalásokkal kapcsolatban.
  • Ajánlásokat fogalmaz meg az oroszországi vállalati hitelállomány leépítésére, a lakossági hitelállomány szinten tartására és a betétállomány csökkentésére.
  • A bank üzleti és cselekvési tervet kell benyújtson az MNB-nek és a fentiek teljesítéséről rendszeresen be kell számolnia.

Nyitott kapukat döngetett a hatóság?

Az OTP Bank a háború kitörését követően haladéktalanul megkezdte oroszországi tevékenységének csökkentését, ennek is köszönhető, hogy az MNB most közölt elvárásainak teljesítése nem befolyásolja az OTP-menedzsment 2024-es, csoportszintű várakozásait – idézte a bankot az Erste Befektetési Zrt. A brókercég szerint, bár az ajánlások nem érintik az OTP 2024-es célkitűzéseit, mégis enyhén negatívak, mivel

mutatják az egyre nehezedő szabályozói nyomást az európai bankok oroszországi aktivitásával kapcsolatban.

Nem tűnt még el az inflációs mumus?

A vártnál nagyobbat pattant a német harmonizált infláció májusban, 2,8 százalékra a korábbi 2,4-ről. Az emelkedésre számítani lehetett, de némileg kisebb, 2,7 százalékos mutatóra számított az elemzői konszenzus – írta az Erste Befektetési Zrt.

A Fed atlantai tagbankjának elnöke, Raphael Bostic szerint még van mit tenniük az elmúlt időszakban tapasztalt infláció megfékezéséhez, igaz, a széleskörű árdrágulás valamelyest mérséklődött. Várakozása szerint, ha az infláció lassan halad, a munkaerőpiac visszatér egyfajta gyengébb, de stabil növekedési pályára, akkor

a negyedik negyedév lehet az az időpont, amikor talán valóban elgondolkodunk a kamatcsökkentésen és felkészülünk rá mondta.

Stagnálnak a lakosság költései

Szerda este tette közzé legfrissebb Bézs Könyvét a Fed, amelyben a jegybank 12 tagbankja gyűjti össze a vállalkozások értékelését makrogazdasági kérdésekben. A jegybank összegzése szerint a legtöbb régióban „enyhe vagy szerény” ütemben bővült a gazdaság, míg a fogyasztók nem fogadták jól az egyes áremeléseket. A kiskereskedelmi költekezés inkább stagnált.

Viktor előkészítette az elefántölő puskát

Attól, hogy valami olcsó, még nem feltétlenül jó befektetés, ki kell várni azt a pillanatot, amikor az addigi, az olcsóságot előidéző tényezők változni kezdenek. Ilyen helyzetekből nagy, komoly trendek, és hatalmas hozamok tudnak kialakulni. A japán jen eddig nagyon gyenge volt, elképesztően olcsóvá vált minden devizával szemben, de a közelmúlt változásai miatt érdemes rá figyelni – véli Zsiday Viktor, a Hold Alapkezelő menedzsere.

Ennek fő oka, hogy a japán kamatszint nulla körül volt, míg a fejlett világ többi országában mintegy 3-6 százalék. Ez a kamatkülönbség, a “carry trade” hajtotta egyre nagyobb mélységekbe a jen árát. Mitől tud ez megváltozni? Vagy attól, hogy a fejlett világban lassulás/dezinfláció/recesszió alakul ki, és kamatot kell vágni. Vagy attól, hogy Japánban tartós fellendülés alakul ki, és a japán jegybank elkezdi emelni a kamatokat. Ekkor a jen nagyon sokat tudna erősödni.

Nem kezdek el még lőni, lehet, hogy további hosszú várakozásra van szükség, de azért úgy vélem, hogy ideje előkészíteni az elefántölő puskát írta Zsiday.

A Fehér Ház támogatja az atomerőműveket

A washingtoni Fehér Ház intézkedéseket tervez az új amerikai atomerőművek fejlesztésének támogatására, amelyek a kormány szerint a szénmentes villamos energia komoly potenciális forrását jelentik, és amelyre az éghajlatváltozás elleni küzdelemhez is szükség van – írta a Reuters. A korábban még nem említett intézkedéscsomag célja, hogy segítse az atomenergia-ipart az emelkedő biztonsági költségek és az olcsóbb földgáz-, szél- és napenergia-erőművek által támasztott verseny leküzdésében.

A Global X Uranium ETF (URA) és a Sprott Uranium Miners ETF (URNM) uránbánya-ETF-ek (osztalékkal igazítva). Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A Global X Uranium ETF (URA) és a Sprott Uranium Miners ETF (URNM) uránbánya-ETF-ek (osztalékkal igazítva). Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Adókedvezmény az atomenergiára

A Biden-kormányzat egy új szakértői csoportot hoz létre, amely az erőművek építése során felmerülő költség- és ütemtúllépések mérséklésének módjait keresi. A legfiatalabb amerikai atomreaktorok a georgiai Vogtle erőműben 2023-as és 2024-es kereskedelmi üzembe helyezésükkor évekkel elmaradtak az ütemtervtől és milliárdokkal lépték túl a költségvetést. Jelenleg egyetlen új amerikai atomerőmű sem épül.

A Biden-kormány szerdán javaslatot tett az amerikai nap- és szélenergia-projekteket évek óta ösztönző adókedvezmények kiterjesztésére a tiszta energiát hasznosító technológiák szélesebb körére, beleértve a nukleáris energiát is. Az új jóváírások 2025-ben lépnének hatályba.

Most akkor lesz végre Ethereum ETF vagy sem?

Bár múlt hét kedden az amerikai tőzsdefelügyelet, a SEC elvileg engedélyezte az etherbe fektető, spot ETK-ek (tőzsdén kereskedett alapok) létrehozását, ezek a gyakorlatban mégsem indultak el. Valószínűleg ezt tükrözi az árfolyamok csendes lecsorgása is az elmúlt napokban.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

A BlackRock pénzügyi óriás szerdán késő este módosította az Ethereum ETF-jének (iShares Ethereum Trust) a SEC-hez benyújtott kérelmét. Ez a frissítés az első kézzelfogható jele az előrelépésnek a múlt heti elvi jóváhagyás óta – írta a Decrypt. A kibocsátók és a SEC a jelek szerint dolgoznak a spot Ethereum ETF-ek bevezetésén, amelyek talán a jövő hónapban debütálhatnak.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21690 21440 21750 +0,42% 21690 21700 4 474 407 260 HUF 2024-11-22 13:35:24
MOL 2672 2654 2690 -0,15% 2672 2678 442 038 292 HUF 2024-11-22 13:35:30
MTELEKOM 1238 1234 1254 +0,81% 1236 1238 935 383 382 HUF 2024-11-22 13:34:40
RICHTER 10750 10670 10900 -0,56% 10730 10750 1 109 192 430 HUF 2024-11-22 13:37:45
OPUS 509 507 513 -0,20% 508 509 28 347 452 HUF 2024-11-22 13:35:25
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Még mélyebbre süllyedhet a forint, 99 ezer dollár felett a bitcoin
Eidenpenz József | 2024. november 22. 12:46
A tőzsdék vegyes képet mutatnak, de heti szinten nem rossz a helyzet. Itthon kijöttek a különadókról szóló rendeletek, ám nem okoztak nagy ármozgásokat. A forint gyengécske, és elemzők szerint ez még fokozódhat is. A bitcoin mindössze fél százalékra járt a százezer dolláros álomhatártól, miközben újabb dollármilliárdok érkezhetnek belé. Szakadnak viszont a kínai részvények.
Részvény / Deviza / Áru Itt a forint árfolyama — csak dörzsölgesse a szemét!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 07:55
A forint árfolyama csak kevéssé változott péntek reggelre az előző estéhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Szívhatja a fogát, ha a pénzváltónál jár
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 18:47
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Volt valami közös az OTP-ben és a Magyar Telekomban
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 132,42 pontos, 0,17 százalékos emelkedéssel, 79 229,24 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Már 411 felett jár az euró, bérrobbanás Németországban
Eidenpenz József | 2024. november 21. 12:33
Részben ismét a dollár lehet a felelős a forint gyengüléséért, de a zlotyhoz képest is gödörben van a hazai deviza. A háborús feszültség nem tesz jót a részvényeknek, miközben szárnyal az arany, a bitcoin, a kőolaj és a földgáz. Céláremelés jött OTP-re és Richterre, bérrobbanás volt az EU-ban. Leválhatna a Mol az orosz olajról?
Részvény / Deviza / Áru Itt már bizonyítottak az észak-koreai katonák — hatalmas lopást vittek véghez
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 10:22
Észak-Korea hackerei állnak a 2019-ben elkövetett 42 millió dolláros Ethereum-rablás mögött – közölte a dél-koreai rendőrség.
Részvény / Deviza / Áru Rohamra indult a forint, de meddig juthat?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 08:09
Erősödéssel indította a napot a forint az euróval szemben, meglátjuk mire lesz ez elég.
Részvény / Deviza / Áru Eláztatta az eső a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:23
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot villantott az OTP a parketten
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1131,04 pontos, 1,45 százalékos emelkedéssel, 79 096,82 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Jövőre olcsó lehet az üzemanyag, újabb bitcoin-rekordot mértek
Eidenpenz József | 2024. november 20. 12:16
Ismét emelkednek a tőzsdék, a BUX index is visszanyerte a keddi vesztesége egy részét. A forint viszont megint gyengélkedik és ismét közelít az euró a 410-es szinthez. A dollár erősödése és az orosz-ukrán háborús feszültség fokozódása lebeg a piacok feje felett, miközben az Nvidia gyorsjelentését várják. Túlkínálat lesz olajból?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG