Tegnap vegyesen zárt Amerika, a technológiai papírok felfelé, a hagyományos szektorok lefelé mentek. Ma a rossz hangulat a tőzsdéken ismét mulandónak bizonyult, a reggeli ázsiai és európai mínuszokat hamar elfelejthettük a délelőtt során. Frankfurtban 1,4, Párizsban 0,9, Londonban 0,5 százalékos indexemelkedés van most, a határidős amerikai indexek viszont minimális csökkenést mutatnak.
Itthon a BUX index majdnem egy százalékkal megy, főleg az OTP húzza két százalék körüli emelkedéssel. A Mol fél százalékkal drágul, a Richter és a Magyar Telekom kissé esik. A forint az MNB kamatdöntése előtt gyengül, 1,2 forinttal feljebb, 358,50 forinton áll az euró. A nemzetközi devizapiacon kissé drágul a dollár, esnek a fémek, de kissé drágul az olaj.
Az MNB-kamatdöntés és a forint
Ma délután tart kamatdöntő ülést a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa (14 órakor lesz bejelentés). Az Equilor Befektetési Zrt. most sem számít változásra a kondíciókban.
Az egyhetes betéti eszköz jelenleg a legrugalmasabb monetáris politikai eszköz, amellyel a feltörekvő piacokkal szembeni kockázatkerülésre reagálnak. Az elmúlt hetekben erősödni tudott a forint, és a feltörekvő piacokon is befektetői optimizmus volt tapasztalható. Amennyiben a folyamat tartósan fennmarad, nem lehet kizárni, hogy az első félévben az egyhetes betéti eszköz kamatszintjét visszaviszik 0,6 százalékra.
Mol-célárat emelt az Erste, de nem lát potenciált
A Molra vonatkozó ajánlását tartáson hagyta az Erste Befektetési Zrt. Célárát viszont a korábbi 1760 forintról 2440 forintra emelte.
Az október vége óta emelkedő részvényár tükrözi a fundamentumok javulását, emiatt mi nem látunk jelentős átértékelődési potenciált a részvényben. Célárfolyamunkat a korábbinál magasabb olajárak, a kissé javuló finomítói marzsok, a magasabb Brent-Ural árkülönbség és a jelentősen javuló petrolkémiai jövedelmezőség miatt emeltük. Komolyabb eredménybővülésre (közel duplázásra) csak jövőre számítunk a cégnél. Idei EV/EBITDA alapon a szektortársak közül csak kettő van, amelyik olcsóbb: a román OMV Petrom és a norvég Equinor. Még a hagyományosan a Mol értékeltsége alatt forgó OMV-nél is olcsóbb most a Mol részvény.
Cáfolt az az AstraZeneca, szárnyalt a Moderna
Elterjedt, hogy az AstraZeneca hatékonysága nem elég jó az idősebbek körében.
Azok a beszámolók, melyek szerint az AstraZeneca/Oxford vakcina hatékonysága csak nyolc százalék a 65 év feletti felnőttek esetén, teljesen megalapozatlanok. Az Egyesült Királyság vakcinációs szervezete (JCVI) támogatja ennek a korcsoportnak az oltását, az Egyesült Királyság törzskönyvezési hatósága (MHRA) pedig dózismódosítás nélkül javasolja ebben a populációban a vakcina vészhelyzeti felhasználását. Novemberben publikált klinikai adatok azt mutatták, hogy erős immunválasz volt megfigyelhető. Az idősek közt 100%-ban alakult ki antitest – írja az AstraZeneca közleménye.
Az AstraZeneca-papír Londonban másfél százalék körüli pluszban van. A Moderna oltóanyagról azt jelentették, hogy a koronavírus új, Nagy-Britanniában észlelt, fertőzőbb változata ellen is védelmet nyújt. A részvény tegnap este 12 százalékos emelkedéssel zárt.
Fontos gyorsjelentések jönnek
A Merck gyógyszergyár viszont leállítja a vakcina-programját, mert az oltóanyag a tesztek során nem bizonyult hatékonynak. Az amerikai részvény ennek ellenére enyhén emelkedik Frankfurtban. Jelentett a Novartis gyógyszergyár, de ez a részvény mínuszban kezdte a napot.
Az amerikai gyorsjelentési szezon legnehezebb hete folyik, este a Microsoft és a Starbucks lesz leginkább a befektetők figyelmének középpontjában.
Biden is a hazai ipart fejlesztené
Az amerikai szenátusban elsöprő többséggel megszavazták Janet Yellen pénzügyminiszter kinevezését. A Donald Trump elleni bizalmatlansági eljárás (impeachment) eljutott a szenátusig, de ott várhatóan meg fog bukni. Biden is feltámasztaná az amerikai feldolgozóipart – írja az Equilor Befektetési Zrt. hírlevele.
Az új elnök kötelezte a szövetségi kormányt, hogy a megrendelések meghatározott részét kizárólag amerikai gyártású termékek tegyék ki. A szövetségi személygépjármű-flottát az Egyesült Államokban gyártott elektromos autókra cserélik. Az amerikai külkereskedelmi hiány továbbra is magas. Donald Trump a kereskedelmi háborúkkal tett erőfeszítéseket ennek csökkentésére, azonban ez a fegyver többször fordítva sült el. Biden más stratégiát választ, nem a partnerekkel fog harcolni, hanem belső szabályokkal próbálja fellendíteni a hazai gyártást. Kanada máris jelezte aggodalmát – írja a brókercég.
Tesla kontra Nio? Vagy egy nevető harmadik?
A kínai BYD a világ második legnagyobb EV (elektromos jármű, Electric Vehicle) vállalata a Tesla mögött a legyártott mennyiséget tekintve – írja a SeekingAlpha elemzése. Ám a BYD (Buy Your Dreams, “Vedd meg álmaidat”) története a befektetők számára szinte ismeretlen. A cég nincs bevezetve amerikai tőzsdékre, csak ADR-ek (letéti igazolások) forognak a tőzsdén kívüli kereskedésben.
Emiatt nincsenek GAAP-kompatibilis pénzügyi jelentéseik, és nincs jelentési kötelezettségük a tőzsdefelügyelet (SEC) felé. Ennek eredményeként még a média is hanyagolja a BYD-t, amikor a kínai EV-piactól ír. A cikk a pénzügyi jelentésekből azt a következtetést vonja le, hogy a BYD súlyosan alulértékelt. Nemcsak a Teslával összehasonlítva, de a másik, kedvelt kínai gyártóval, a Nio-val párhuzamba állítva is.
Lehűlt a befektetői hangulat, és ez jó
Németországban és az USA-ban is jelentősen lehűlt a befektetői hangulat a Handelsblatt felmérése szerint. Ugyanakkor nőtt a jövővel kapcsolatos iránti optimizmus.
Ezzel a befektetői hangulat konstruktív irányba változott – magyarázza a Handelsblatt Dax Sentiment felmérést készítő szakértő, Stephan Heibel. Ez jó feltételeket teremt a következő áremelkedéshez. A kérdés, mikor folytatódik a rali, és nem az, hogy ez bekövetkezik-e. A két héttel ezelőtti felmérésnél még eufória volt, ami kontraindikátornak számít, azaz csökkenő árakat jelez előre. Az elmúlt két hétben a német DAX index oldalirányú mozgása azonban már korrigálta ezt a túláradó optimizmust.
Két hét kisebb korrekció után a befektetők ismét pozitívabban tekintenek a jövőre, sokan arra számítanak, hogy a DAX három hónap múlva emelkedni fog. Növekszik a befektetési hajlandóság, ami szintén pozitív.
Újabb vállalat vásárolt be bitcoinból
Mára pirosba borultak a kriptodeviza-árfolyamtáblák, a bitcoin öt százalékkal, az ether hét százalékkal süllyed (31 400, illetve 1313 dollárra). A jelenlegi bitcoin-bikapiac egyik fő okának tartják, hogy intézményi befektetők (hedge fundok, alapok) és kisebb vagy közepes tőzsdei vállalatok is elkezdtek belőle vásárolni. Újabb ilyen hír, hogy egy Marathon Patent Group (MARA) nevű, többek között bitcoin-bányászattal foglalkozó cég bitcoint vásárolt.
A Marathon Patent Group 150 millió dollárért 4813 bitcoint vett. A nyilvános, tőzsdei részvénytársaságok tulajdonában ezen kívül további 150 ezer bitcoin van, amelyek összértéke 4,7 milliárd dollár – írta a Cryptoslate. Ennek harmada a MicroStrategy (MSTR) szoftvergyártó portfóliójában található, amely augusztusban elsőként jelentette be, hogy bitcoint vásárol. Azóta az árfolyam 180 százalékkal emelkedett.
Nagyot alkotott az UBS
A legnagyobb svájci bank, az UBS jelentését az első hírek szerint pozitívan értékeli a piac, és részvény-visszavásárlási programot is tervez. A papír mégis 2,4 százalékkal esik.
A UBS negyedik negyedéves profitja 137 százalékkal nőtt az előző évhez képest. A világ legnagyobb vagyonkezelőjének számító bank dollárban számolva 1,71 milliárdos profittal zárta a negyedévet, amely jóval felülmúlta az elemzők 970 millió dollár körüli várakozását. A UBS részvénye az év eleje óta három százalékkal tudott emelkedni – írta a KBC Equitas reggel.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.