1p
Megszenvedték az első félévet a hazai nagyvállalatok - ez derült ki a legnagyobbak gyorsjelentéseiből. A nemzetközi válság hatásai, a hazai szabályozói környezet bizonytalansága, a magas adóterhek egyaránt súlyos nyomást jelentenek a magyar cégvilágra. A vezető részvényeket adó vállalatok szinte mindegyike a külföldi leányokba, illetve tulajokba kapaszkodik.

OTP

Bár a vezető részvényeket adó cégek közül utoljára az OTP jelentett, érdemes a legnagyobb forgalmú és a változásokra legérzékenyebben reagáló vállalattal kezdeni. A magyar bank a várakozásoknál ugyan jobb eredményeket közölt, ugyanakkor a háttérben komoly gondokra utaló jelek vannak. A bankcsoport profitja 15%-kal marad el az előző negyedévitől, magyarországi bevétele pedig negyedével marad el az egy évvel ezelőtti eredménytől. Akadozik a hitelezés, a hitelportfólió tovább romlott, a kockázati költségek nőttek. A térségben található leánybankok stabilak, az összbevételnek nagyjából 42 százalékát adva. Elsősorban az orosz és az ukrán leányok teljesítenek jól, köszönhetően az ott jól futó vállalati és fogyasztási hitelezésnek, az elemzők által is elismerten jól összeállított hitelportfóliónak.

Akik hosszabb ideje "ülnek" a papíron, inkább az érdekli, hogy érdemes-e hosszabb távon tartani a részvényt. Az ügyben elég sok az ismeretlen, viszont ha enyhül a válság és javul a hazai szabályozó környezet, akkor akár jelentős rali is lehet az OTP piacán. Részletek >>>

A magyarországi adóterhek növekedése, a tranzakciós illeték miatti bizonytalanság, a válság miatt visszaeső hitelfelvétel azonban rendesen megtépázza mind a renomét, mind a teljesítményt. Az elemzői közösség nem egységes a bankpapír jövőjét illetően. Van aki szerint a jelenlegi, 4000 forint alatti árfolyam jó belépési pont, ugyanakkor a konzervatívabb előrejelzések úgy számolnak, hogy a legnagyobb európai bankokkal összevetve az OTP részvényei egyáltalán nem mondhatóak olcsónak. Így ha az európai válság enyhülésével ismét beindul a pénzügyi szektor a részvénypiacokon, előfordulhat, hogy inkább a biztonságos és elég olcsó részvényeket veszik majd a befektetők, nem pedig a bizonytalan kilátásokkal, bizonytalan országban működő OTP-t.

Magyar Telekom

A Deutsche Telekom magyar leányvállalatát szintén a különadók és a bizonytalanság tépázza elsősorban, de itt külön bizonytalanságot okoz a negyedik mobilszolgáltató küszöbön álló indulása is. Az EBITDA visszaesése hajszálnyival erőteljesebb lehet, mint a menedzsment várakozása, az év első felében 7 százalékkal csökkent a mutató 2011 azonos időszakához viszonyítva, miközben a társaság az egész évre 4-6 százalékos zsugorodást prognosztizált. A második félév eredményeitől függően még teljesülhet a terv, ennek érdekében a menedzsment jelentős költségcsökkentésbe fogott júliusban, és egyelőre fenntartja az éves célokat.

A július 1-jén bevezetett telefonadó a második félévtől helyezhet jelentős nyomást az EBITDA-ra. A Magyar Telekom az ősz folyamán egyaránt megemeli mobil (szeptember) és vezetékes (október) díjait, melyek a 8 milliárd forintos telefonadó terhének mintegy negyedét fedezheti. A tarifaváltozás 80 százaléka a mobil hangalapú szegmensben, 20 százaléka pedig a vezetékes hangalapú szegmensben fejtheti ki hatását. A kártyás csomagok esetében a perc- és az sms-díjak 3 forinttal drágultak, míg az előfizetéses csomagok havidíja 6 százalékot emelkedett.

A gyorsjelentés összességében hozta az elvárásokat, de az ördög itt is a részletekben lakik. A nagy kérdés, hogy a menedzsment csökkenti-e az osztalékot. Erre a legtöbb elemző szerint van esély, ha a cég komolyan versenyben akar maradni. Ez azért jelentene nagy csapást a részvényárfolyamra, mert a Magyar Telekom évek óta a legkiszámíthatóbb osztalékfizető volt, aminek osztaléka a magyar állampapírokkal versenyben maradva tartotta a biztos befektetés látszatát. A mostani gyorsjelentés után a menedzsment szokatlanul őszinte pesszimizmussal írt a csalódásról és a magyar környezet rossz hatásairól.

Mol

Kifejezetten rossz gyorsjelentést közölt a magyar olajtársaság. Szinte minden soron mélyen a várakozások és az előző időszaki eredmények alatt teljesített a cég az első félévben. A gyorsjelentés idézi Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgatót, aki elsősorban a kedvezőtlen piaci körülményeket és az arab világban zajló forradalmakat okolja a rossz teljesítményért. A Mol mindössze 0,7 milliárd forint nettó eredményt ér el a második negyedévben, szemben az első negyedévi 73,7 milliárd forinttal, illetve az egy évvel korábbi 54 milliárd forinttal. A háttérben főleg egyszeri tételek állnak.

A várakozások átlaga a második negyedévre átlagosan 23,05 milliárd forint nettó profitról szólt, és azt jelezte előre, hogy a viszonylag jó külső környezet ellenére a Mol feldolgozás-kereskedelem (downstream) szegmensében visszaesés lesz a készletátértékelés negatív hatásai miatt, illetve a kutatás-kitermelés (upstream) üzletág rosszabbul teljesít a csökkenő kitermelési szintek és olajár negatív hatásai miatt. A jelentés szerint az első félévben a nettó profit 74,4 milliárd forint volt, majdnem a fele a tavalyinak. Az árbevétel az első félévben 2667,4 milliárd forint volt, 8 százalékkal nagyobb, mint egy évvel korábban. Az idei első és második negyedév bevétele lényegében nem tért el egymástól. Érdemes visszaidézni Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató szavait, amit a gyorsjelentés is idézett.

„Számos külső kihívás hatott első féléves eredményeinkre, ilyen többek között az európai gazdasági válság és az arab világban zajló politikai változások. Ennek ellenére azt gondoljuk, hogy megfelelő válaszokkal még erősebb és sikeresebb iparági szereplővé válhatunk. Éppen ezért céljaink megvalósítása érdekében a Mol-csoport átalakítása tovább folytatódott. A korábban megfogalmazott üzleti stratégiánknak megfelelően az Észak-Karpovszkij blokk 49%-os részesedésének megvásárlásával növeltük kazahsztáni Upstream tevékenységünket. Downstream üzletágunkban a cseh kiskereskedelmi Papoil hálózat megvásárlásával pedig megszerzett piacaink növelésére törekszünk. Szintén fontos megemlíteni, hogy a MOL eddigi legnagyobb szervezeti változását indította el. A GLOCAL elnevezésű projekt a különböző belső változások kihívásaira keres válaszokat, mivel a Csoport az elmúlt évtizedben történt inorganikus lépéseinek köszönhetően még nemzetközibb vállalattá vált. Emellett a projekt célja, egy különálló, nemzetközi központ kialakítása MOL-csoport szinten, amely a stratégiai szintű döntésekért és a kontroll gyakorlásáért lesz felelős, a leányvállalatok pedig nagyobb önállóssággal rendelkeznek majd a mindennapi működés terén. Mindettől gyorsabb és sokkal fókuszáltabb döntéshozatalt, illetve rugalmasabb és hatékonyabb szervezeti felépítést várunk, melyek hozzájárulnak sikereinkhez a jövőben.”


Richter

Talán a legnagyobb magyar gyógyszergyár nyereségét nem tépázta meg annyira az elmúlt félév, a Richter viszonylag kis visszaesést szenvedett el, a gyorsjelentés jobb lett a várakozásoknál. Két fontos és várhatóan nagy sikerű gyógyszer kibocsátása is a küszöbön áll, ugyanakkor ezek várható piaci hatását eléggé visszafogottan árazza a piac. A Cariprazine eladások várható jelenértéke korábbi elemzői becslés szerint – 2016-2025 közötti csúcs értékesítéssel, 750 millió dolláros éves forgalommal, 15%-os nyereségtartalommal és 13%-os diszkonttényezővel számolva - 7800 forintra tehető. A Buda-Cash a cég célárfolyamát júniusban 47000 forintra tette, hosszú távú ajánlásuk vétel volt.

A Richter árbevétele hat hónap alatt 11 százalékkal csökkent, ez éves szinten akár 15-20 százalék is lehet. Bogsch Erik vezérigazgató szerint euróban számolva 20 százaléknál is nagyobb lehet a visszaesés az első hat hónap 18,7 százalékos csökkenése után, amelyért a piacszabályozási intézkedések, továbbá a folyamatos árcsökkentések a felelősek. A cégvezető úgy vélte, hogy a válság egyetlen iparágat sem kímél és minden országban érződnek a költségvetési megszorítások az egészségügyben, a gyógyszertámogatásoknál, illetve az új gyógyszerek társadalombiztosítási befogadása sokkal lassabban, nehezebben megy.

Bogsch Erik elmondta, hogy a Richter első féléves növekedésének alapját a Független Államok Közösségének piacai és az Európai Unió adta. Az összes árbevételben a FÁK-országok dominálnak: Oroszország részesedése 31 százalék, a régió pedig az összes bevétel 44 százalékát adja. Ukrajnában az első hat hónapban kiugróan jó növekedést ért el a gyógyszergyár, dollárban több mint 26 százalékkal növelte árbevételét. Az egyéb tagköztársaságokban 17 százalékkal nőtt dollárban a bevétel. A Richter kilátásait, az Egishez hasonlóan rontja, hogy egyelőre nem látszanak tisztán a kormány gyógyszerkasszát érintő tervei. A két cégben ugyanakkor közös vonás, hogy elsősorban a külföldi fejlesztésekre és terjeszkedésre helyezik a hangsúlyt a magyarországi kiszámíthatatlanság miatt.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 25100 24960 25320 -0,87% 0 0 5 226 780 170 HUF 2025-04-02 17:08:52
MOL 3062 3000 3148 +1,26% 0 0 4 051 103 984 HUF 2025-04-02 17:08:53
MTELEKOM 1572 1532 1630 -0,13% 0 0 2 761 509 918 HUF 2025-04-02 17:09:11
RICHTER 10410 10380 10520 -0,67% 0 0 1 886 275 270 HUF 2025-04-02 17:05:11
OPUS 550 528 554 +0,73% 0 0 127 388 905 HUF 2025-04-02 17:05:26
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Estére bombaformába került a forint, elesett a 400 eurós szint
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 19:11
A hazai fizetőeszköz egyetlen nap alatt nagyot erősödött, az euróval szemben megint a 400-as határ alé került.
Részvény / Deviza / Áru Trump szigorával szemben csak a Mol dacolt
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 18:48
Az amerikai elnök büntetővámjainak híre rontotta a nemzetközi hangulatot, amitől rendesen megremegett a pesti börze, egy fő aktor kivételével.
Részvény / Deviza / Áru Történelmi fordulat jöhet: már megkezdődött a helyezkedés
Csernátony Csaba | 2025. április 2. 11:55
Mindenki arra kíváncsi, hogy milyen feltételekkel indul az új kereskedelmi háború. A jövő pedig minimum kérdéses. 
Részvény / Deviza / Áru Erősebb lett a forint, mint amilyen korábban volt
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 07:56
Vegyesen alakult, kevéssé változott szerda reggelre a forint árfolyama az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru A forint vegyes, mint a saláta — megkóstolja?
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 18:59
Kedd estére a forint erősödni tudott az euróval szemben, de a dollárral nem bírt a nemzetközi kereskedésben.
Részvény / Deviza / Áru A BUX emelkedett, de a Telekom nagyot esett kedden
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 18:26
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1211,52 pontos, 1,37 százalékos emelkedéssel 89 897,98 ponton zárt kedden
Részvény / Deviza / Áru Márciusban stabil forgalom mellett jutott csúcsra a BUX
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 13:42
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1,77 százalékos növekedést követően, 88 686,46 ponton zárta a márciusi hónapot.
Részvény / Deviza / Áru Ezért gyenge a forint és a BUX, óvakodj a Trumpoktól!
Eidenpenz József | 2025. április 1. 12:34
Az európai tőzsdék végre pluszban vannak, a BUX is magához tért kissé a hétfői sokkból. A politikusok nyomták le az indexeket itthon és külföldön, a forint is ezt sínylette meg, de tovább száguld az arany. A rabló a pandúrok irataiban kotorhat, Trump fia nevetségessé tette magát a kriptós közösségben.
Részvény / Deviza / Áru Megállíthatatlanul menekülnek a pénzek Trump ámokfutása elől
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 10:38
Trump elnök felszabadulásnak látja az országa legnagyobb kereskedelmi partnerei ellen bevezetendő büntetővámok bejelentésének napját, ám a befektetők a dicső nap előtt aranyba menekítik a pénzüket.
Részvény / Deviza / Áru Kapaszkodjon, mutatjuk, mennyibe kerül az euró!
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 19:47
Vegyesen alakult a forint árfolyama hétfőn a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi devizapiacon, noha a hónapot nyereséggel fejezte be.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG