2012 legrosszabb hetén vannak túl a piacok, főleg a tőzsdék. A nyugat-európai és amerikai részvénypiacok 2 százalékot meghaladó kiigazítást tudhatnak maguk mögött az elmúlt napokban. A további esés mellett sokkal több dolog szól, mint amennyi ellene. Valószínűleg beérett az első idei nagy tarolás. A forint és a budapesti tőzsde forgalma alacsony, a befektetők leszálltak rólunk. A nemzetközi befektetői közösség hozzászokhatott a teljesen skizofrén kormányzati kommunikációhoz, így ebből akár még jól is kijöhet Magyarország.
Ezen a héten átlagosan 2 százalékkal gyengültek a vezető részvénypiacok világszerte. Ok, illetve hivatkozás volt bőven. A kínai feldolgozóipar nagyot esett márciusban és erre mintegy rímelve az európai vállalatok jövőbeli terveiről (beszerzési menedzser-indexek) is kiábrándító hírek jöttek. Az amerikai Fed részéről egyelőre csend van egy esetleges mennyiségi lazításról (QE3), a brit központi bank megosztott a folytatásban, az EKB pedig folytatja az LTRO-t, viszont a gondok sokkal összetettebbek, mintsem azt meg lehetne oldani az EKB eszközeivel.
A hét fő aggodalma Kínához kötődik. Új sztori nincs a kínai vonalban, inkább csak egyre több információ. Az ázsiai ország feldolgozóipara tovább esett, ahogy az ott foglalkoztatottak száma is, ráadásul nemcsak a külföldi megrendelések esése, hanem a belső kereslet csökkenése miatt elsősorban. Piaci híresztelések szerint a kínai központi bank újabb lazításra készül, valószínűleg megint a tartalékrátákhoz nyúlnak, az valószínűtlenebb, hogy az alapkamatokat csökkentenék. A lényeg az, hogy hete óta egyre erősödik a „Kína-szindróma”, amit ráadásul még tetéz, hogy küszöbön áll a elnökváltás, ami akár masszívabb politikai fordulatot is hozhat.
Közben az európai piacokat sokkolták azok a beszerzési menedzser-indexek, amelyek az EU vállalatainak a megrendeléseiről, tehát a kilátásokról szólnak. Az adatsorok ezúttal azért ijesztették meg a piacokat, mert Franciaországból és Németországból, a két legerősebb gazdaságból mutatták a pesszimizmus erősödését. Az európai gondokat a görög kötvénycsere-program nem oldotta meg csak elodázta, valószínűleg csak napok kérdése az újabb pánik a perifériás országok adósságával kapcsolatban.
Érdekes mozgás van a nyersanyag és devizapiacokon. Az EUR/USD két napja hatalmasakat leng ki, ± 100 pontokat szaladt pillanatokon belül, ami az idegességet és az alacsony likviditást jelzi. A dollár éppen gyengül az euróval szemben, a befektetői közösség pedig egyre tanácstalanabb a folytatást illetően.
A görög sztorihoz kapcsolódva sok volt az euró gyengülésére játszó pozíció, az újabb félelmek pedig nem kötődnek különösebben egyik devizához sem. Az olaj és az arany piaca ugyan ideges, de nem mutat nagy mozgásokat. Az Irán-kártya egyelőre megfakulni látszik, itt is valószínűbb egy nagy esés mint a további emelkedés.