Eseménydús volt a hétvége, szavaztak a népek, legalábbis kettő a közelünkben. Az osztrákok bölcsek voltak és a mérsékelt elnök mellett döntöttek a megismételt szavazáson, ezt önmagában sokra értékelhetik a piacok, hisz ezzel az EU gazdag, „kemény” magja erősödik meg.
Az olasz népszavazás nem sikerült, de erre sokan számítottak is. A világ ugyanakkor nem dőlt össze, Olaszország olyan marad, mint az elmúlt 70 évben: nehezen kormányozható, és majd válthatják egymást gyakran a kormányok és kormányfők. Ez az olasz gazdaságnak nem jó, de az elmúlt hetekben egyrészt beárazták a piacok ezt a forgatókönyvet, másrészt miután 7 és fél éve töretlen emelkedő piac van, minden hírre emelkedés jön.
Az olasz tőzsde csak kicsit emelkedik, tőle nem is várunk többet, viszont a DAX szárnyal: közel két százalékkal van magasabban, 10 700 ponton. Párizs is közel másfél százalékot emelkedik 4600 pontig, de a legtöbb kisebb piac is szép pluszt mutat.
A hazai börze indexe 0.7 százalékkal emelkedik 30 ezer pontig, a részvények közül legjobban a Richter áll egy százalékos emelkedéssel, 5870 forinton. A Telekom 0,8 százalékkal 488 forintig javul, az OTP és a Mol nagyjából fél százalékkal erősödnek.
A forint továbbra is igen gyenge, 313,70 az euróval szemben, de a zloty is mélyponton, egy euróért már 4,49-et kell belőle adni. A török líra már 3,76, míg a puccskísérlet előtt 3,17 volt eurónként. Az elnök máris a spekulánsokat hibáztatja, pedig van bőven fundamentális oka török deviza mélyrepülésének.
Az angol font ezzel szemben remekül teljesít, immár 1,20-ig emelkedett az euróhoz képest, ezzel a június népszavazás óta elszenvedett veszteség felét ledolgozta.
Az olaj stabilan a magasban, a piac mintha bízna abban, hogy amit az orosz elnök hozott össze, az tartós is lesz. A WTI 52,20, míg a Brent 55 dollár. Az arany 1166 dolláros értékkel újabb éves mélypontra érkezett.
Arany, idei év Friss árfolyamok >>> |