A csütörtöki nagy esés után péntek délelőtt tovább olvadtak a vezető európai indexek. Londonban 0,92 százalékkal csökkent zárásra az FTSE-100 index, a frankfurti DAX 1,40 százalékkal, a párizsi CAC-40 index 1,72 százalékkal gyengült. A miánói tőzsde 1,78 százalékos, a madridi 0,10 százalékos indexcsökkenéssel zárta a csütörtöki kereskedést. Pénteken néhány tizedszázalékos gyengülést láthattunk a német és a francia piacon is. De az első három erős kereskedési napnak köszönhetően a főbb európai indexek így is pluszban zárhatják a nyitó hetet.
A bizonytalanság egyébként részben a tengerentúli folyamatok eredménye: ahogy arról a Privátbankár is beszámolt, az amerikai jegybank, a Fed kamatemelésre készül, ez derült ki szerda este, és ez rontotta el a tőzsdéken a hangulatot. A gyengébb szerdai zárás után így csütörtökön sem tudtak emelkedni a Wall Street irányadó mutatói. A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 170,64 ponttal, 0,47 százalékkal, 36 236,47 pontra csökkent. Az S&P 500-as mutatója 4,58 ponttal, 0,1 százalékkal gyengült, és 4696 ponton fejezte be a napot. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 19,3 ponttal, 0,13 százalékkal lett kevesebb, és 15 080,9 ponton zárt.
A magyar tőzsde pénteken egyértelműen felülteljesítőnek számít. A nyitás ugyan a pesti parketten is bizonytalan volt, ám a délelőtt során emelkedésbe kapcsolt a piac, és a vezető papírok közül az OTP, a Mol és a Richter is pluszban állt.
A blue chipek közül a gyógyszergyártó vállalat részvényei szerepeltek péntek délelőtt a legjobban, 1 százalékkal nőtt az árfolam, miközben az OTP és a Mol 0,25 százalékkal mozdult fentebb.
Borús előjelek
Ami a következő időszakot illeti továbbra is sok a bizonytalanság. Ebben erősen közrejátszik, hogy a járványhelyzet nem akar csillapodni, sőt az omikron-variáns gyors terjedése kifejezetten aggasztó. Ennek a mutánsnak ugyan enyhébbek az egészségügyi hatásai, a fertőzöttek magas száma fennakadásokat okozhat világszerte a gazdaságban.
Arról sem szabad megfeledkezni, hogy az ellátási láncok problémái és az alapanyagok drasztikus drágulása továbbra is terhet jelentenek, amelyek a visszatekintő adatokban is tükröződnek. Novemberben például csökkent a német ipari termelés havi szinten a várt növekedés helyett.
A német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis pénteken reggel azt közölte, hogy novemberben szezonális és naptári kiigazítással reáláron 0,2 százalékkal csökkent a német ipari termelés az októberi 2,4 százalékos emelkedés után. Elemzők 1 százalékos havi növekedést vártak novemberre. A tavaly októberben elért 2,4 százalékos havi növekedés egy éve a legmagasabb volt.
Ha már makrogazdasági adatok, akkor érdemes megjegyezni, hogy az infláció világszerte komoly problémát jelent.
Az eurozónában például soha nem látott mértékű, 5 százalékos volt a pénzromlás üteme, igaz már a megelőző hónapokban is kiugró, 4,9 százalékos volt az infláció mértéke.
A fogyasztói árak ilyen ütemű emelkedése az üzleti és inflációs várakozásokat is negatívan befolyásolja. Arról nem beszélve, hogy ezek az értékek bőven túl vannak a jegybanki célértékeken és toleranciasávon, tehát beavatkozásra lenne szükség. A kamatemelés ugyanakkor, amely a jegybankok elsőszámú fegyvere a törékeny gazdasági növekedést foghatja vissza, ami miatt számos központi bank került „róka fogta csuka” helyzetbe.
A forint köszöni jól van
Annak ellenére is erősödni tudott pénteken a magyar fizetőeszköz, hogy egy nappal korábban a jegybank a piaci várakozásokkal ellentétben nem emelte tovább az egyhetes betétek kamatát. Igaz, ebből az optimisták azt olvasták ki, hogy ennek hátterében nem az MNB bizonytalankodása, hanem az áll, hogy a következő inflációs adat már visszaesést fog mutatni.
Ennek persze ellentmond a fent említett európai inflációs mutató, ahogy az is, hogy a termelői árindexek továbbra is nagyfokú drágulást vetítenek előre. Eközben a fogyasztói árakba folyamatosan átszivárgó energiaárak is növekedtek, így látványosan visszaeső magyar inflációs adatra véleményünk szerint hiú ábránd számítani. (A KSH a jövő héten közli a decemberi értéket.)
Mindezek ellenére péntek délelőtt forint némi tanácstalanság után erősödni kezdett. Kora reggel ugyanis 360 körül kezdett, ám ezt követően a 359-es szint alá került a jegyzés. Az Equilor technikai elemzése szerint egyébként újabb ellenállás található ezen a szinten. Amennyiben ezt is sikerülne letörni, úgy elérhető lehet a 200 napos mozgóátlag 357,42-nél.