A Biden-féle infrastruktúra-fejlesztő csomag pozitív hír a tőkepiacoknak, bár nagy vonalakban már ismert volt. A járványhelyzet nem javul Európában, sőt Franciaországban egy hónapos általános lezárást jelentettek be. Ennek ellenére a francia index is 0,3, a német pedig 0,4 százalékkal emelkedik ma, London 0,7 százalékkal megy fel. Az amerikai határidős indexek is újabb emelkedésre állnak a tegnapi szép nap után.
Itthon a BUX index stagnál, miközben a Mol egy meglepő bejelentés nyomán 2,2 százalékkal esik. Az OTP 1,6 százalékkal emelkedik, a Richter 0,1, a Telekom egy százalékos pluszban van. Az euró 362,40, erősödött a forint a tegnap nap közben látott, 363-364 forintos EUR/HUF értékekhez képest.
Ma tanácskozik az OPEC kartell, az olaj közel két százalékos pluszban van. A bizonytalan gazdasági kilátások miatt azonban azt valószínűsítik a piacon, hogy nem nyúlnak majd jelentős mértékben hozzá az eddig megszabott kitermelési kvótákhoz. Alig mozog a dollár, esik a réz és az ezüst.
Kellemetlen meglepetés – ezért szakad ma a Mol?
Meglepetés a Moltól és a Richtertől – ez az Erste Research ma reggeli kommentárjának címe, ami talán magyarázhatja az olajrészvény alulteljesítését is.
Azzal lepett meg bennünket a Mol, hogy közalapítványt hoz létre az állammal, amelybe áttranszferál közel 43 millió darab részvényt majdnem százmilliárd forint értékben, s az állam is hasonló hozzájárulást fog tenni. A cég az eddigi szociális aktivitását ebbe az alapba helyezi át. A 43 millió részvény valamivel több, mint a kibocsátott részvények öt százaléka, így az IFRS szerint hasonló mértékű hígulást jelent. Ugyanakkor megszűnik egy rendszeres éves támogatói költség, ami viszont pozitív.
De a megszűnő támogatás a brókercég szerint tízmilliárd forintra kellene rúgjon, hogy a kettő kiegyenlítse egymást, ám csak 1-2 milliárd forintra becsülhető. “Azaz a hír összértéke valószínűleg negatív” – foglalja össze a brókercég. “A Mol felvásárolhatatlanságával kapcsolatban is megnyugodhatunk”, még nehezebb lesz – teszik hozzá. (Ez sem feltétlenül jó hír a részvényeseknek – a szerk.)
(A Mol közleménye az MTI-ből.)
Kötvénykibocsátó lesz a Richter
A Richter azt jelentette be, hogy részt kíván venni a Növekedési Kötvény Programban, “annak érdekében, hogy javítsa a társaság akvizíciós képességeit”. Az árfolyam tegnap napközben újabb történelmi csúcsot döntött 9320 forinton. Korábban már a Mol és a Magyar Telekom is részt vett ebben a programban, amelyben a cégek az MNB támogatása révén olcsó forrásokhoz tudnak hozzájutni.
Kijött Biden óriási infrastruktúra-csomagja
Joe Biden amerikai elnök bejelentette hatalmas, 2,25 billió dolláros infrastruktúra-fejlesztő csomagjának részleteit. Ezt az Egyesült Államok első űrprogramja óta a legnagyobb állami gazdasági befektetésként tartják számon. Finanszírozása jórészt adóemeléssel történne, visszavennék a republikánusok által a vállalatoknak és a gazdagoknak négy évvel ezelőtt adott kedvezményeket.
Hasonlóan a nemrég elfogadott Covid-csomaghoz a terv nehezen megy majd át a kongresszuson – véli a Bloomberg.com. Nehéz lesz a republikánusok támogatásának megszerzése a Képviselőházban és a Szenátusban is, mert mindkettőt csak apró többséggel ellenőrzik a demokraták. De még egyes demokrata politikusok megnyerése is kihívást jelenthet.
Kevésbé jó hír a tőzsdék szempontjából, hogy Biden adókikerülés miatt támadta az Amazon-hoz hasonló vállalatokat, bírálta a kiskapukat használó cégeket.
Merre tovább, dollár, forint?
A napokban jelentős dollárerősödésnek lehettünk szemtanúi, ami az amerikai oltási program előrehaladottabb állapotával hozható összefüggésbe – írja az Equilor Befektetési Zrt. A technikai kép azonban kezd korrekció felé hajlani.
Folytatódik az enyhe negatív korrekció az euró-forint jegyzésében. Amennyiben a letörés szignifikáns lesz az további korrekciónak ágyazhat meg, mely során a 360 forintos támaszig eshet az árfolyam. De hosszabb távon továbbra is felfelé mutatnak a fundamentumok, így egy nagyobb csökkenés, a 357-360 forintos tartományban, kedvező vételi lehetőség lehet – írja a brókercég.
Százmilliárd dollárt költenének a chiphiány leküzdésére
A félvezetők hiánya miatt világszerte gondban van az autóipar és az elektronikai iparág. Kedden számoltunk be arról, hogy áremelések várhatók emiatt, de ma új hír jött, a kapacitások bővítésére is van kilátás a magas kereslet miatt.
A Taiwan Semiconductor (TSMC), a világ messze legnagyobb chipgyártója, óriási kiegészítő beruházásokat tervez – tudósít az N-Tv.de. Százmilliárd dollárt fektet gyártóberendezéseinek bővítésére a következő három évben. Az 5G és a nagyobb teljesítményű számítógépek irányába mutató piaci folyamatok miatt ugyanis növekvő kereslet várható - mondta a vállalat, amelynek ügyfelei között szerepel az Apple és a Qualcomm is. Ráadásul a Covid-19 járvány is minden területen felgyorsítja a digitalizálást.
A TSMC már bejelentette, hogy ebben az évben 25–28 milliárd dollárt költ a modern chipek fejlesztésére és gyártására.
Tőzsdére megy a Zoom versenytársa
A Zoom versenytársának számító Kaltura (KLTR) 2021-ben legalább 100 millió dollár értékű nyilvános forrásbevonást (IPO-t) tervez a Nasdaq-on. A SEC-hez benyújtott tájékoztató szerint az IPO után a Kaltura 123,1 millió darab részvényének mintegy négyötöde marad az alapító-tulajdonosok kezében.
„Számításaink alapján a Kaltura jelenlegi értéke még óvatos becsléssel is eléri az 1,85 milliárd dolláros szintet” – mondja Zakár Tivadar, az SPB Befektetési Zrt. portfóliómenedzsere. Több mint 15 millió felhasználója és mintegy ezer ügyfele van, utóbbiak közül 25 cég a száz legnagyobb árbevételű amerikai vállalat (Fortune 100) közé tartozik. (Warner Brothers, Paramount, Bank of Amerika, Intel stb.) Tavaly 120 millió dolláros bevételt produkált, ami 24 százalékos növekedést jelent a 2019-es 97 millió dolláros szinthez képest. Ám a járványhoz kapcsolódó kapacitásbővítés következtében nettó vesztesége is jelentősen nőtt, 15,6 millió dollárról 38,7 millióra – teszi hozzá Zakár.
Olcsó lehet a Kaltura a versenytársakhoz képest
A SEC-hez benyújtott tájékoztatóban így kockázati tényezőként szerepelt a társaság veszteséges múltja – miként az is, hogy a járványhelyzet lecsengése után bizonytalanabbak a cég növekedési kilátásai.
Az SPB Zrt. szerint az egy részvényre jutó könyv szerinti érték (P/BV), illetve az egy részvényre jutó árbevétel (P/S) mutatók átlagértéke a versenytársaknál 16,3, illetve 11,8. A Kalturánál ez csak 1,96, illetve 0,97. Ez alapján a részvény átlagára 23,5 dollár lehetne, miközben a tájékoztatóban 14-16 dollár a tervezett kibocsátási ársáv.
Jöhet a Volvo Cars tőzsdei bevezetése
Aktív lehet a tőkepiacokon a Geely idén, a kínai autógyártó már tanácsadókkal egyeztet a Volvo Cars tőzsdei bevezetéséről – írta az Equilor Befektetési Zrt. Hírlevele.
Az üzlethez közeli források szerint a Volvo értéke 20 milliárd dollár körül lehet a bevezetéskor és a stockholmi vagy az amszterdami tőzsdére vihetik be. A befolyó összeget a Geely a jelentős költségeket felemésztő elektromobilitási fejlesztésre fordíthatja. A Volvo elektromos almárkája, a Polestar is tőzsdére kerülhet, ennek értéke tízmilliárd dollár körül alakulhat az USA vagy Hongkong tőkepiacán.
Xpeng és Nio eladási adatok jöttek
A kínai XPeng szállításai 130 százalékkal nőttek márciusban az előző hónaphoz képest, ami összesen 5102 Smart EV-t (“okos elektromos járművet”) jelent. (Azon belül 2855 P7-es és 2247 G3-as típust.) Év/év alapon, az előző év hasonló időszakához képest 384 százalék a növekedés. A cég ezzel elérte az 50 000 darabos eladási számot teljes eddigi pályafutása során – írta a SeekingAlpha.
A népszerű elektromosautó-részvénybefektetésnek számító Nio márciusban 7257 járművet szállított le, ami a februári 5578-hoz képest 373 százalékos éves és 30,1 százalékos havi emelkedés. Így 20 060 járművet szállított az első negyedévben, felülmúlva a napokkal ezelőtt közzétett saját, 19,5 ezer darabos becslését. (Március 26-án a cég öt napra átmenetileg felfüggesztette járműgyártását chiphiány miatt.)
Ma az ether és a versenytársai ugranak
A bitcoin ma inkább stagnál magas szinten, 59 ezer dollár körül, nagyot ugrott viszont éjjel az ether, mintegy hat százalékkal 1930 dollárra. De még jobban drágulnak más hasonló, okosszerződés- és DeFi-funkciókkal rendelkező kriptodevizák, például a polkadot (+14 százalék), a chainlink (+11 százalék) vagy a tron (+21 százalék). Az általános emelkedést azzal magyarázzák, hogy két Wall Street-nagyágyú, a Goldman Sachs és a BlackRock is pozitív nyilatkozatokat tett a napokban.
A kriptodeviza-sajtó szerint 2013 óta nem volt arra példa, mint most, hogy a bitcoin hat egymást követő hónapban is pluszban zárjon (“zöld gyertyákat” produkáljon). Egy híres elemző, Willy Woo szerint pedig 2025-re a világ lakosságának nyolcada, mintegy egymilliárd ember használhat kriptodevizát, ha az eddigi trendeket előre vetítjük.
Blokklánc-alapú oltási útlevél Koreában
Nem a kriptodevizák, de a blokklánc-technológia terjedését jelzi Dél-Korea oltóanyag-útlevele.
A miniszterelnök bejelentette, hogy a blokklánc-alapú oltóanyag-tanúsítványt még ebben a hónapban bevezetik, okostelefonos alkalmazáson keresztül lesz használható. Ezek lehetővé teszik a határokon átnyúló utazást, miközben enyhítik a fertőzések kockázatát. De a belföldön élő polgárok számára is jelentős előnyöket biztosíthatnak. A blokklánc-technológia segít a személyazonosság-lopás megelőzésében.
Brazília szintén blokklánc-alapú rendszert használ az oltások nyomon követésére, az IBM pedig New York államnak segített az Excelsior Pass fejlesztésében, amely szintén a blokklánc-technológiát használja az információbiztonság megvalósítása érdekében – írta a Cointelegraph.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.